گام به گام اجرای تاسیسات ساختمان

همانطور که گفتیم تاسیسات، شرایط مطلوب و مناسب برای زندگی در ساختمان را فراهم میکند. ایجاد تهویه هوا و مجرای خروج سیلاب ها، ایجاد محل دفع فضولات انسانی، جابه جا کردن سنگ ها، تعبیه جای مناسب آتش، محل امن جهت نگه داری و ذخیره مواد غذایی همچنین ایجاد موانع برای جلوگیری از ورود حیوانات وحشی و درنده اولین گام هایی بودند که انسان اولیه در راه زندگی برداشت و امروزه در سازه ها برای آن واژه تأسیسات را به کار می بریم. با توجه به گستردگی نوع سازه های ساختمانی لازم است که تمامی فاکتورهای تاثیرگذار در بار حرارتی ساختمان را محاسبه و در نظر داشت، به این ترتیب می توان بیشترین صرفه جویی را در مصرف سوخت ها و در نتیجه کاهش آلودگی های زیست محیطی داشت. مهندسین و نیروهای متخصص تاسیساتی با کسب آگاهی های لازم گامی موثر در اجرای تاسیسات با بازده بالا برداشته و با به کارگیری راهکارهای استاندارد و اصولی مصرف انرژی و هزینه های احتمالی تعمیر و نگهداری تجهیزات و سیستم ها را کاهش داده اند. دسترسی مهندسان MEP به داده های حیاتی طراحی با استفاده از اطلاعات طراحی ساختمان BIM در حین پردازش به یک فرایند ساختمانی که میتواند کارایی بیشتری داشته باشد، مشکلات کمتری را در محل ایجاد می کند و طراحی سیستم را بهینه می کند.

این تاسیسات وظیفه دارند، هوای خنک را در محیط ساختمان به جریان بیندازند. کولر آبی با استفاده از فرآیند تبخیر آب باعث خنک شدن هوا می شود. کولر گازی هوای گرم را گرفته و تبدیل به هوای سر کرده و به سمت بیرون پخش می کند. به همین دلیل سرویس های دوره ای و تعمیر قطعات معیوب این تاسیسات را نباید فراموش کنید. همانطور که می دانید مقدار انرژی در جهان محدود است و به همین دلیل مدیریت بهرهوری برای صرفهجویی و کاهش هدر رفت آن، دارای اهمیت بسیار زیادی است. مصرف برق چیلرهای تراکمی بیشتر است به همین دلیل چیلرهای جذبی طرفداران بیشتری دارد. در این میان، به کارگیری تاسیسات در طراحی و اجرای ساختمان سازی، صنایع یا مکانهای تجاری اهمیت بسیاری دارد و شناخت این رشته برای کلیه دستاندرکاران تاسیسات ساختمانی مهم و ضروری است. ما در شرکت دانش بنیان سرو انرژی کیا با استفاده از فناوری دانش بنیان اینترنت اشیاء اقدام به طراحی و نگهداری تاسیسات ساختمان ها، برج ها و هتل ها میکنیم. اسپیلت یا کولرهای گازی یکی دیگر از وسایل سرمایشی استفاده شده در ساختمان ها هستند.

اسپیلت با تصفیه هوا و از بین بردن ویروس ها و باکتری ها باعث خنک سازی هوای ساختمان می شود. برج خنک کن دستگاهی است که با ایجاد سطح وسیع، تماس آب با هوا را بیشتر می کند. در هنگام ساخت تاسیسات ساختمانی، برای بهرهوری انرژی، از نظر مهندسین و تکنسینهای ماهر کمک میگیرند و در طراحی و اجرای قسمتهای مختلف تاسیسات ساختمانی نکات مهم را رعایت میکنند. این کار توسط تکنسین های با تجربه و ماهر شرکت های خدماتی مانند “بدادم برس” انجام می شود. شما میتوانید نگهداری از تاسیسات ساختمان خود را به “بدادم برس” بسپارید. متقاضیان پیش خرید مسکن باید در نظر داشته باشند که از اعمال سلیقه کارشناسی نشده در این مورد بپرهیزند و انتخاب متریال و نوع تاسیسات را به کارشناسان بسپارند. هزینه تعمیر این نوع چیلر نیز کمتر است. چیلرها در دو نوع جذبی و تراکمی موجود هستند. قطعات کولر آبی، اسپلیت و چیلرها باید به صورت مداوم تمیز و روغن کاری شوند. کولر آبی معمولا در پشت بام منازل قرار می گیرد و با استفاده از یک سایه بان از تابش مستقیم آفتاب به بدنه کولر جلوگیری می شود.

فنها میتوانند به طور مستقیم در پنجرهها یا دیوارها یا کانالهای ورود و خروج هوا از اتاق نصب شوند. نصب و راه اندازی سیستم های گرمایشی باعث گرم شدن هوای ساختمان شده و محیطی گرم و امن برای ساکنین ایجاد می کند. تاسیسات سرمایشی معمولا در خارج از ساختمان و در مکان هایی مانند زیر زمین، موتورخانه و پشت بام راه اندازی می شوند. شعله داخل لوله ها و سیال گرم شونده در خارج از لوله ها قرار دارد. اشاره نمود. قبل از نقشه کشی تاسیسات، باید تمام امکانات ساختمان برای اجرای این بخش مد نظر قرار گیرند و فضایی مناسب برای آن تعیین شود. از تاسیسات گرمایشی سنتی که محبوبیت زیادی نیز بین مردم دارند می توان به بخاری ها و انواع مختلف شومینه اشاره کرد. برای سیستم گرمایش ساختمان نیز از لوله های نیوپایپ 5 لایه استفاده شد و کل سیستم لوله کشی گرمایش رادیاتورها از زیر پکیج به سقف ساختمان هدایت شد تا به شکل زیرسقفی به 6 رادیاتور داخل ساختمان و 2 حوله خشک کن داخل حمام ها متصل شود. در عوض آب گرم را می توان جهت تامین سیستم هایی مثل رادیاتور و یا گرمایش از کف استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید