نکاتی ویژه درباره تاسیسات فنی ساختمان

بسیاری از ساختمان ها از نوعی سیستم ارتباطی نیز بهره مندند که برای هشدار دادن به ساکنین حین خطر یا در دسترس بودن ماموران آتشنشانی حین مهار آتش طراحی شده اند. همچنین پانل های زنگ خطر در ورودی های ساختمان و نقاط خاص دیگر نصب میشوند تا در شناسایی محل حریق به ماموران آنش نشانی کمک کنند. بنابراین، اگر خانه شما نیز از این سیستم گرمایشی استفاده کرده است، ابتدا تعداد رادیاتورهای نصب شده در ساختمان را با توجه به مساحت اتاق ها، اندازه و مکان آنها و همچنین میزان گرمایش بررسی کنید. ایجاد تهویه هوا و مجرای خروج سیلابها، ایجاد محل دفع فضولات انسانی، جابهجا کردن سنگها، تعبیه جای مناسب آتش، محل امن جهت نگهداری و ذخیره مواد غذایی همچنین ایجاد موانع برای جلوگیری از ورود حیوانات وحشی و درنده اولین گامهایی بودند که انسان اولیه در راه زندگی برداشت و امروزه در سازهها برای آن واژه تأسیسات را به کار میبریم. برای آشنایی با انواع تاسیسات در ساختمان این مطلب را مطالعه کنید برای اولین بار واژه تاسیسات در سازه ها زمانی بکار برده شد که بشر با مواردی از جمله: ایجاد تهویه هوا، مجرای خروج سیلاب ها، جابجا کردن سنگ ها، جای مناسب آتش، محل امن جهت نگه داری و ذخیره مواد غذایی، ایجاد موانع برای جلوگیری از ورود حیوانات وحشی و محل دفع فضولات در زندگی روزانه خود روبرو شد.

تاسیسات ساختمان جلوگیری از تخریب و بازسازی زود هنگام و صرفه جویی در سرمایه ای که می تواند در بخش تولید به کار گرفته شود. با توجه به این نوع از تاسیسات امکان اسکان افراد در ساختمان به وجود میآید. سیستم گرمایشی ساختمان با توجه به نوع تجهیزات به کار رفته در آن متفاوت است. نحوه کار این تاسیسات طوری است که حسگر های الکتریکی و ابزار های اعلام حریق به سیستمی وصل هستند که آب را به محل حریق منتقل میکند. جانمایی کلیه وسایل الکتریکی ساختمان و… سیستم حفاظت ساختمان در برابر آتش سوزی را اطفای حریق گویند و به جهت انجام این عمل ابزار و تجهیزات متفاوتی از قبیل وسایل آتش نشانی قابل حمل، سیستم های ایستگاه لوله و شلنگ و قرقره، آب فشان های خودکار، سیستم کف کننده، سیستم های گازی و مواد شیمیایی خشک وجود دارد. برای بررسی سیستم لوله کشی آب و فاضلاب خانه مورد نظر خود می توانید ابتدا از نظر شکل ظاهری لوله ها را بررسی کنید که قدیمی نیستند و ثانیا بهتر است از لوله های فلزی استفاده نکنید. اجرای صحیح تاسیسات ساختمان تضمین خوبی برای افزایش عمر مفید ساختمان است. پس از آن کلیه امور نصب و راه اندازی تاسیسات فنی ساختمان انجام شد؛ هر یک از آنها را تست کنید؛ چرا که این کار احتمال بروز خسارات و آسیبهای آینده را به شدت کاهش میدهد؛ تحقیقات نشان داده بیشتر افرادی که تاسیسات را آزمایش کرده و در زمان مناسب آنها را سرویس میکنند؛ در آینده در زمینه تاسیسات ساختمان با مشکلات کمتری مواجه میشوند.

در حالی که تاسیسات فنی ساختمان نقش بسیار پر رنگی در سر پا بودن یک ساختمان دارد؛ چرا که تمام نیازهای ساکنین با استفاده از این تجهیزات رفع میشود. در نهایت باید بگوییم که تاسیسات ساختمانی با توجه به تنوع و کاربرد گستردهای که دارند در زمینههای زیادی به کار گرفته میشوند. برخی مواقع هم باید در ارتفاع و روی داربست ها بروید. از طرف دیگر، در برخی دیگر از خانه ها از سیستم گرمایش از کف به جای شوفاژ استفاده می شود که در این صورت لازم است ابتدا در مورد طول عمر نصب و راه اندازی این سیستم در ساختمان مورد نظر خود سال کنید. تاسیسات ساختمانی شامل سیستم های گرمایشی و سرمایشی، تهویه مطبوع، گاز، آب، برق، تلفن، فاضلاب، ارتباطات داخلی و هزینه های ساختمان، ارتباط بین طبقات است. تاسیسات در ساختمان عبارت است از استفاده مطلوب از کلیه امکانات تاسیساتی و مهندسی در زمینه مکانیک، برق، عمران و معماری جهت احداث سیستم های گرمایشی و سرمایشی، تهویه مطبوع ، گاز، آب، برق، تخلیه فاضلاب، علائم هشدار دهنده، تماس تلفنی، ارتباط بین داخل و خارج ساختمان و حمل و نقل بین طبقات با استاندارد و کیفیت مطلوب می باشد.

نوع تجهیزات گرمایشی و تهویه مطبوع هوای انتخابی (HVAC) برای کنترل فشار هوا ، فراهم کردن هوای تازه و تهویه شده برای فضاهای داخلی ساختمان تاثیر گرفته از کیفیت هوای داخلی است. اینکه از چه نوع سقف کاذبی استفاده شود، بستگی به معماری داخلی خواهد داشت. نصب و تعمیرات پکیج شوفاژ چه از نوع دیواری و زمینی نیز از دیگر موارد در زمینه تعمیر تاسیسات ساختمان میباشد. البته از طریق بخاری آب فقط می توان آب گرم مورد استفاده در ساختمان را تأمین کرد و فقط پکیج و موتورخانه که علاوه بر تأمین آب گرم مصرفی، سیستم گرمایشی را نیز تجهیز می کنند. امروزه مصرف آب گرم و گرمایش خانه ها به سه طریق پکیج، موتورخانه و آبگرمکن تأمین می شود. اکنون در برخی موارد مشاهده شده است که از پمپ آب خانگی برای تأمین فشار آب مورد نیاز در خانه استفاده شده است، اما مسئله ای که در این مرحله اهمیت دارد صدای پمپ آب و مصرف برق آن است. جزئیات نقشه تاسیسات ساختمانی بسیار مهم است. یکی از متداولترین دستگاههای تهویه مطبوع در تاسیسات بسیاری از هتل ها ،متل ها، ساختمان های آپارتمانی، اداری و بیمارستانی سیستم فن کوئل می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید