طراحی تاسیسات مکانیکی و برقی ساختمان با رعایت استانداردهای روز

در ادامه لوله کشی فاضلاب حمام ها، لوله کشی فاضلاب توالت فرنگی و لوله کشی فاضلاب روشویی از کف ساختمان انجام شد و برای لوله کشی فاضلاب سرویس بهداشتی ایرانی ساختمان لوله کشی به صورت زیر سقفی اجرا گردید. این موارد در ادامه توضیح داده شده است. در همه موارد بالا، احتمال رشد بار در آینده (در حدّ 15 تا 30 درصد) در نظر گرفته شود. محاسبه بار سرمایشی و گرمایشی تمام فضاهایی که سیستم تهویه میبایست در آنجا نصب شود. همانند بخش مکانیکی، طراحی تاسیسات الکتریکی نیز میبایست تابع قوانین و مقررات ملی ایران باشد. تأسیسات مکانیکی در درجه اول، میبایست بر اساس قوانین مقررات ملی ایران، بخصوص مباحث 14، 16 و 19 طراحی شده و از آن پیروی کند. چه در مورد تأسیسات مکانیکی و چه در مورد تأسیسات الکتریکی، طراحیها باید بر اساس قوانین و مقررات ملی ایران صورت گیرد. در صورتی که اصول لازم در بکارگیری این تاسیسات رعایت شده و از طرفی این تاسیسات از کیفیت کافی برخوردار باشند، ساختمان و یا سازه مورد نظر از نظر ایمنی، از استانداردهای لازم برخوردار خواهد بود. بنابراین چنانچه سهل انگاری در طراحی نقشه، در اجرای نقشه و تهیه سیستم های بی کیفیت باشد، هزینه های بعدی ساختمان بالا خواهد رفت تا جاییکه ممکن است آسیب جدی به ساختمان وارد کند و یا حتی مشکل جدی برای سلامت افراد ایجاد کند.

اگر فایل خاصی در نظر دارید، از قسمت بارگذاری فایل، آن را برای ما بفرستید. در صورتیکه نیاز به استفاده از آییننامههای کاملتر احساس شود، میتوان از آییننامههای زیر استفاده کرد. در مواردی که جهت تکمیل کار نیاز به استفاده از آییننامههای کاملتر باشد، میتوان از آییننامههای زیر استفاده کرد. انتخاب و تنظیم حفاظتها؛ مشخصه حفاظت با نوع باری که حفاظت میشود تناسب داشته باشد. جنس لولههای آبرسانی از نوع لوله های پلی اتیلن مطابق با استانداردهای مقررات ملی ساختمان میباشد . تعیین نوع هادی و سایز هادیها و محاسبه افت ولتاژ در شرایط عادی و خاص. این محاسبه با نرم افزار revit انجام میشود. با در نظر گرفتن این نکته، در مواردی که نیاز به آییننامههای کامل تر احساس میشود، میتوان از یک سری آییننامههای مشخص نیز در زمان طراحی بهره برد. تاسیسات الکترونیکی، تاسیساتی هستند که با استفاده از سنسورهای هوشمند، دمای محیط را اندازهگیری مینمایند و دمای مطلوب را در فضا به وجود میآورد. اطمینان از هماهنگی حفاظت ها؛ هماهنگی حفاظت ها به لحاظ پلهبندی، پشتیبانی، تناسب با کلیدها و غیره. اطمینان از حفاظت صحیح؛ Ib مقدار انرژی که کلید اجازه عبور آن را در شرایط اتصال کوتاه میدهد باید بیشتر از مقدار انرژی قابل تحمل کابلها باشد.

شرکت های تاسیساتی توسط مهندسین و کارشناسان مجرب به محاسبه و اجرای دقیق تاسیسات ساختمان می پردازند بنابراین باعث ایجاد ایمنی، زیبایی ،استحکام و افزایش عمرمفید ساختمان می شوند.در ضمن، استفاده از لوله های آلومینیومی با لوله های پی وی سی که رسوب نمی گیرند، بکارگیری لوله های پلیمری جهت فاضلاب، لایه های پی وی سی جهت عبور سیم های برق با روکش استاندارد، دسترسی به داکت ها، پست ها، دریچه های بازدید، عایق بندی، جلوگیری از ترکیب فلزات با اکسیژن هوا، موانع جلوگیری از رخنه حشرات و کلیه تبادلات (حرارتی، نور، بو، صدا، گرد و غبار و رطوبت) بعنوان مقوله هایی پر اهمیت، اساسی و گسترده در ساختمان می باشند و نقش کلیدی در آن ایفا می کنند. جریان برق ورودی ساختمان، داخل کنترلهای مربوطه به هر واحد میگردد و از آنجا به واحدها وارد میشود. این سری از تجهیزات نقش عمده و بسزایی در بهینه کردن و طولانی کردن عمر ساختمان دارد. پنجره های کاربردی و سیستم های تهویه و توزیع هوا جزو راه های تازه کردن هوای ساختمان هستند. ب- به خدمت گرفتن کلیه تجارب و علوم جهانی و کوشش در بومی کردن آنها در جهت بهینهکردن و طولانی کردن عمر ساختمان و تاسیسات آن.

در ساختمان ها تولید پساب و فاضلاب توسط دستشویی، حمام و توالت، ماشین لباسشویی و ظرفشویی صورت میگیرد که رسیدگی به دریچه خروجی آنها نیز اهمیت دارد. در شبکه فاضلاب داخل ساختمان به چه نکاتی توجه کنیم؟ در قدم بعدی سیستم های لوله کشی آب و فاضلاب قدیمی در ساختمان جمع آوری شد. لوله کشی آب ساختمان چیست؟ به عنوان یک تاسیساتی ماهر می توانید در بخش تاسیسات شرکت ها و سازمان های مختلف، کارخانجات صنعتی، شرکت های ساختمان سازی و … نکته ی حائز اهمیت این است که اگر این اصول و استانداردهای تعریف شده بدرستی در ساخت سازه های ساختمانی اجرا شود از اتلاف انرژی و هدررفت آن جلوگیری بعمل می آورد. امروزه تاسیسات گرمایشی و سرمایشی که به روش کارکرد این سیستم ها خواهیم پرداخت، اهمیت بسیار بالایی در صنعت ساختمان ایفا می کنند. در این مورد، تبعیت از مبحث سیزدهم این مقررات که مربوط به طرح و اجرای تاسیسات برقی ساختمانها است، لازم است. نشریه شماره 128 که مربوط به مشخصات فنی عمومی و اجرای تأسیسات مکانیکی کارهای ساختمانی است، از جمله نشریات مهم محسوب میشود. لولهکشی و اتصالات بخش مهم تاسیسات بهداشتی هستند. در انجام بازسازی تاسیسات ساختمان توصیه می شود از بهترین لوله، اتصالات و تجهیزات استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید