طراحی تاسیسات ساختمان

محل قرارگیری سیستمهای الکتریکی در دیوارها خیلی اهمیت داره. طراحی تاسیسات مکانیکی و برقی ساختمان شامل طراحی سیستمهای مکانیکی و الکتریکی مانند لولهکشی، سیستمهای تهویه، سیستم روشنایی، سیمکشی، آسانسور و غیره میباشد. در این صورت باید سیستم گرمایش و سرمایش ساختمان را با کمک تجهیزاتی از قبیل رادیاتورها، سیستم گرمایش از کف، فن کوئل ها و یا داکت اسپلیت تامین کنیم. عمده ترین پارامترهای محاسبه و طراحی در سیستم آبرسانی، سایزینگ لوله های آب سرد و آب گرم مصرفی و در صورت نیاز انتخاب پمپ و مخزن می باشند. هستن. همونطور که میدونین برق همه ساختمانها از شرکت برق تامین میشه و برای تامین گرما، روشنایی، لوازم برقی و .. به تاسیسات برقی نیاز داریم. در این سیستم ها که به وسیله ی مهندسان برق طراحی می شود, در ابتدا مهندسان برای اجرای تاسیسات برقی , از معماران داخلی اقدام به دریافت نقشه ی تاسیسات می کنند و بعد از برآورد کردن میزان برق مصرفی به وسیله ی تجهیزات مختلف و بررسی برق مورد نیاز برای ساختمان, شروع به طراحی و اجرای تاسیسات الکتریکی می نمایند. این مثل قدیمی در خیلی موارد از جمله بحث ما مصداق دارد.

از جمله محاسبات مربوط به انتخاب تجهیزات تهویه مطبوع، موتورخانه، سیستم اگزا و محاسبۀ بار سرمایشی و گرمایشی. در ساختمانهای قدیمی سیستم گرمایشی به صورت شوفاژخانه بوده ولی امروزه به صورت پکیج یا گرمایش از کف وجود داره. چنانچه حجم مخزن بيشتر از 4000 ليتر باشد، به جاي يـک مخـزن بايد حداقل دو مخزن به صورت موازي نصب گردد تـا در هنگـام تعمير يا تميز کردن يکي از مخازن، آب ساختمان قطع نشود. اطفاء حریق معمولا به دو صورت دستی و اتوماتیک انجام میشه. تاسیسات مکانیکی صنعتی شامل بخش هایی چون انتقال آب، فاضلاب یا به صورت کلی انواع سیالات، تصفیه ی آب و فاضلاب، تولید انرژی از حرکت سیال و… اما نوع اتوماتیک اون به این صورت است که بعد از فعال شدن سنسورهای اطفاء حریق، آب به وسیله آبپاشهایی به محل حریق منتقل میشه. هر کدام از این تاسیسات وظیفه مشخص و همچنین پروسه اجرایی خاصی را دارا است که باید توسط مهندس مکانیک و تاسیسات در ساختمان طراحی و اجرا شود. تاسیسات الکتریکی میتواند در داخل ساختمان این امر را برای ما امکانپذیر کند. ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی مراحل انجام تاسیسات ساختمان بپردازیم.

نوع دستی اون توسط انسانهای عادی یا آتش نشانها انجام میشه. تاسیسات آتش نشانی یا اطفاء حریق یکی دیگه از تاسیسات مکانیکی است که امروزه در اکثر ساختمانها برای حفظ سلامت جان و مال ساکنین اون در نظر گرفته میشه. چون اگه در معرض حرارت و گرما قرار بگیرن باعث آتش سوزی میشه. تهویه مطبوع یکی از مهمترین قسمت های سیستم تاسیسات است که وظیفه کنترل حرارت و رطوبت محیط را به عهده دارد و همچنین قادر است درجه حرارت و رطوبت فضای داخلی را با استفاده از گرمایش، سرمایش، رطوبت زنی و خشک کردن هوا کنترل می نماید. در واقع کارشناسان امور ساختمانی تاسیسات مکانیکی را به عنوان قلب یک ساختمان معرفی می کنند. شرکت های تاسیساتی توسط مهندسین و کارشناسان مجرب به محاسبه و اجرای دقیق تاسیسات ساختمان می پردازند بنابراین باعث ایجاد ایمنی، زیبایی ،استحکام و افزایش عمرمفید ساختمان می شوند.در ضمن، استفاده از لوله های آلومینیومی با لوله های پی وی سی که رسوب نمی گیرند، بکارگیری لوله های پلیمری جهت فاضلاب، لایه های پی وی سی جهت عبور سیم های برق با روکش استاندارد، دسترسی به داکت ها، پست ها، دریچه های بازدید، عایق بندی، جلوگیری از ترکیب فلزات با اکسیژن هوا، موانع جلوگیری از رخنه حشرات و کلیه تبادلات (حرارتی، نور، بو، صدا، گرد و غبار و رطوبت) بعنوان مقوله هایی پر اهمیت، اساسی و گسترده در ساختمان می باشند و نقش کلیدی در آن ایفا می کنند.

تاسیسات تهویه در بیمارستان ها: این تاسیسات با طراحی پیچیده با رعایت استاندارد های بین المللی در بیمارستان ها اجرا می شود و از اهمیت بالایی برخوردار است. لازم به ذکر است که در این مورد، خرید و نصب دستگاههای استاندارد و با برند معتبر، بسیار تأثیرگذار است و مکمل رعایت استانداردها در زمان طراحی میباشد. لوله کشی گاز با توجه به کاربرد ساختمان یعنی مسکونی و تجاری بودن اون متفاوت است. گاز رسانی , برق رسانی , اجرای شیروانی , سیمانکاری , تیغه چینی , بلوک چینی , کاشی کاری , سنکاری , گچکاری درخدمت شماست . شرکت آریا نوین پارسه فعالیت خود را برای نخستین بار از سال 1350 در شهر اصفهان با تفکر ارزش آفرینی و خدمت رسانی به مردم آغاز نمود. الف- توسعه شهرها، رشد روز افزون جمعیت، ورود به حریم روستاها و بلعیدن آنها توسط شهرها و شهرک های نو بنیاد، از بین رفتن خاکی که حیات موجودات عالم وابسته به آن است انسان اندیشمند را به فکر وا می دارد که تا کجا حق دارد پیش برود.! اشاره کردیم منابع طبیعی بی نهایت نبوده و استفاده بیش از اندازه موجب اتمام زود هنگام آنها خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید