طراحی تاسیسات ساختمان – گروه سازه و معماری خانه ایرانی – طراحی بهینه تاسیسات ساختمان

زیرا تعویض آبگرمکن و پکیج در ساختمان بسیار هزینه بر است. در ضمن، استفاده از لوله های آلومینیومی با لوله های پی وی سی که رسوب نمی گیرند، بکارگیری لوله های پلیمری جهت فاضلاب، لایه های پی وی سی جهت عبور سیم های برق با روکش استاندارد، دسترسی به داکت ها، پست ها، دریچه های بازدید، عایق بندی، جلوگیری از ترکیب فلزات با اکسیژن هوا، موانع جلوگیری از رخنه حشرات و کلیه تبادلات (حرارتی، نور، بو، صدا، گرد و غبار و رطوبت) بعنوان مقوله هایی پر اهمیت، اساسی و گسترده در ساختمان می باشند و نقش کلیدی در آن ایفا می کنند. تاسیسات مکانیکی، مهمترین بخش یک ساختمان به حساب می آیند و به طور کلی شامل مواردی هستند که اهالی ساختمان هر روز با آنها سروکار خواهند داشت. تاسیسات بهداشتی از مهمترین بخشهای تاسیسات ساختمانی مکانیکی است و در واقع همان سیستم آب و فاضلاب است. عبارات نوشته شده در داخل اطاق مشخصات رادیاتور نصب شده در آن اطاق را معین می کند. نصب شير روي لوله سرريز مجاز نيست. افت فشـار محاسـبه شـده از رابطـه قبـلحداکثر ميزان مجاز بوده و الزامي براي کمتـرنبودن افت فشار وجود ندارد. در صورت کمتر بودن نرخ افت فشار، در نهايـت تاسیسات شبانه روزی تهران فشـار آب درپشت وسايل بهداشتي بيشتر خواهد بود.

در لوله کشی فن کویل عالوه بر لوله های رفت و برگشت لوله سومی وجود دارد. تاسیسات ساختمان امری بسیار پیچیده و مهم است چرا که تاسیسات ساختمان برخلاف بسیاری از بخش های ساختمان در دسترس نبوده و درصورت خطا در طراحی تاسیسات ساختمان اساسِ طراحی کل بنا تحت تاثیر قرارگرفته و باعث خطرات جبران ناپذیر و هزینه های بسیار زیادی می شود. طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان به طور کلی شامل: تاسیسات سرمایشی و گرمایشی، تاسیسات مربوط به فاضلاب و آب، تاسیسات استخر و سونا و جکوزی، تاسیسات آتشنشانی و اطفائ حریق و هم چنین طراحی سیستم تهویه، لوله کشی ساختمان، طراحی داکت ها و رایزرها و … پروژه انجام شده مربوط به بازسازی تاسیسات مکانیکی در ساختمان آقای کریمی است که در طی این پروژه کل سیستم لوله کشی آب و فاضلاب به همراه سیستم گرمایش ساختمان بازسازی و نوسازی شده اند. تابلو برق ATS تا زمانی که برق شهری وصل باشد مصرف کننده از برق شهری استفاده میکند اما در زمان قطع شدن برق، مصرف کننده را به دیزل ژنراتور وصل خواهد کرد. تابلو برق ATS: در برخی از ساختمانها هرگز نباید برق قطع شود زیرا باعث آسیب جانی به افراد خواهد شد، مانند بیمارستان. در زيــر هــر يــک از رايزرهــاي ساختمان بايد شير قطع و وصـل و در زير آن شير تخليه نصب شود.

در اندازه گذاری لوله ها، ترتیبقرارگیری اندازه ها به ترتیب قرارگیری لوله است. اطفا حریق مجموعه اقداماتی است که برای مقابله با آتش، بوسیله خاموش کردن و کنترل آتش انجام میگیرد. بهتر است در صورت هرگونه ابهام در زمینه خرید محصولات با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید. در سیستم فاضلاب بهداشتی میتوان از لوله های بزرگ تر بهره گرفت زیرا این سیستم بر نیروی جاذبه متکی است و عمل جابجایی سریع تر انجام میشود. لوله بالا رونده( انجام گرفته است. انتخاب متریال و سایز مناسب برای لوله کشی ساختمان در اولویت اجرای صحیح قرار دارد. همان طور که ملاحظه می گردد،تاسیسات شبانه روزی تهران فن کویل های این طبقه توسط سه رایزر تغذیه می شوند که از لوله کشی افقی ساختمان که معموال در سقف زیرزمین یا کف طبقه اول قرار می گیرد منشعب می گردند. با این که تاسیسات ساختمان چیست و چه معیارها و شرایطی در طراحی و اجرای آن تاثیر گذارند، آشنا شدید. اگر از همان ابتدای ساخت سازه، تاسیسات با کیفیت و با طراحی معماری درست انجام شود از بسیاری از هزینه های بعدی و مصرف انرژی جلوگیری میکند.

شرکت فراکارنو باسابقه چندین ساله درزمینه طراحی تاسیسات ساختمان شامل طراحی تاسیسات الکتریکی و همینطور طراحی تاسیسات مکانیکی با رعایت کلیه اصول و استانداردهای مدرن از صرف هزینه های گزاف به جهت تعمیر تاسیسات ساختمان و همچنین مصرف بیش از حد متعارف سوخت و انرژی توسط تاسیسات الکتریکی و تاسیسات مکانیکی ساختمان جلوگیری به عمل می آورد. طراحی تاسیسات مکانیکی ویلا ها با استخر , جکوزی , گرمایش از کف , چیلر و فن کوئل, اسپلیت و … برای سیستم گرمایش ساختمان نیز از لوله های نیوپایپ 5 لایه استفاده شد و کل سیستم لوله کشی گرمایش رادیاتورها از زیر پکیج به سقف ساختمان هدایت شد تا به شکل زیرسقفی به 6 رادیاتور داخل ساختمان و 2 حوله خشک کن داخل حمام ها متصل شود. به طور مثال، اگر شما لولههای آبسرد و گرم و گاز را از کف ساختمان اجرا کرده باشید و بعد تصمیم به نصب سیستم گرمایش کف بگیرید، نیاز به کفسازی مجدد خواهد بود؛ در نتیجه هزینههای شما اضافه خواهد شد. حجم مخزن ذخيره آب بايد حداقل براي 12 ساعت مصرف، بر اساس 150 ليتر براي هر نفر در شبانه روز، محاسبه شود. براي ساختمانهاي مسکوني با بيش از 4 طبقه يا بـيش از 10 واحـد مسکوني پيشبيني مخزن ذخيره آب ضروري است.

دیدگاهتان را بنویسید