سیستم ها و تاسیسات ساختمانی شامل چه مواردی است

مباحث 16 و 19 نیز به ترتیب مربوط به تأسیسات بهداشتی و صرفهجویی در مصرف انرژی میباشد. به این ترتیب از ایجاد اشتباهات و مغایرتهای احتمالی که در بردارنده هزینههای گزاف نیز خواهد شد، جلوگیری به عمل میآید. تعیین اندازه، سایز لوله و محل خروجی لولهها نیز لازم است. با اینکه سیستم های برق ساختمان توسط مهندسین برق طراحی میشود داشتن اطلاعات در مورد محل تجهیزات روشنایی، خروجی و محل توزیع برق و کلید ها برای کنترل عملکرد آنها برای مهندسان طراح و معمار ضروریست. نقشهکشی و اجرای تاسیسات ساختمانی باید توسط مهندس با تجربه با تکیه به دانش و تجربه انجام شود. دستگاه ها گرمایشی با انتقال گرما به هوا باعث گرم شدن فضا می شود. امروزه شاهد تنوع بسیار بالایی در سیستمهای گرمایشی و سرمایشی هستیم. علاقه مندان می توانند در این دورها شرکت کرده و مدرک معتبر دریافت کنند. بسیاری از تاسیساتی ها، با داشتن یک کارت ویزیت و خط تلفن در مکان های مختلف مانند روزنامه ها تبلیغ کرده و مشتری خود را پیدا می کنند. سیستمهای برق در تاسیسات الکتریکی باید توسط مهندس برق طراحی شود ولی دانستن اطلاعاتی مانند محل تجهیزات روشنایی، خروج و محل توزیع برق و کلیدها برای مهندسان طراح و معمار ضروری است تا بتوانند عملکرد آنها را کنترل کنند.

اجزای سیستمهای کنترل هوا شامل: منبع هوای گرم و سرد، ابزار توزیع هوای گرم و سرد و کنترل جهت تنظیم ترموستات در سیستم های گرمایشی و سرمایشی است. نوع تجهیزات گرمایشی و تهویه مطبوع هوای انتخابی(HVAC) برای کنترل فشار هوا ، فراهم کردن هوای تازه و تهویه شده برای فضاهای داخلی ساختمان تاثیر گرفته از کیفیت هوای داخلی است. قطر نامي لوله قائم فاضـلاب از پـايين تـا بـالايساختمان بهتر است تغيير نکنـد، مگـر آنکـه درطبقات بالا سایز لوله از نیم سایز قطر اصلی لوله در پايين ساختمان کمتر شود. چنانچه حجم مخزن بيشتر از 4000 ليتر باشد، به جاي يـک مخـزن بايد حداقل دو مخزن به صورت موازي نصب گردد تـا در هنگـام تعمير يا تميز کردن يکي از مخازن، آب ساختمان قطع نشود. لوله رفت بايد مستقيماً و بدون شير فلکه به ديگ متصل گردد سر جوش آن حداقل نياز به دو پاس جوشکاری داردو چنين فرض کنيم, که اصلاح فوق تنها یک مورد در هر یکصد خط لوله انجام شود، ميزان صرفه جوئی در جوشکاری پروژه معادل ٧٢٠ اینچ-قطر میباشد که با احتساب قيمت جوشکاری و تست غير مخرب هر اینچ-قطر لوله معادل 500 هزار ریال در مجموع ميزان کاهش هزینههای اضافی عددی بالغ بر 200 ميليون ریال خواهد بود.تاسیسات شبانه روزی تهران .

برخی اوقات، مسیر لولهکشی یا کانالکشی ممکن است با توجه به شرایط کارگاهی تغییر کند. یک دفترچه یا گزارش که شامل محاسبه تأسیسات مکانیکی است باید به کارفرما ارائه شود. از جمله محاسبات مربوط به انتخاب تجهیزات تهویه مطبوع، موتورخانه، سیستم اگزا و محاسبۀ بار سرمایشی و گرمایشی. محاسبه بار سرمایشی و گرمایشی تمام فضاهایی که سیستم تهویه میبایست در آنجا نصب شود. یک مشاور املاک مورد اعتماد، باید اطلاعاتی دربارهٔ لولهکشی، تاسیسات گرمایشی و سرمایشی ساختمان، تاسیسات فاضلاب و بخشهای مرتبط دیگر در چنته داشته باشد. به دلیل گسترده بودن تأسیسات ساختمان، داشتن نقشههای دقیق مرتبط با این امر، به نفع کارفرما تمام خواهد شد. این اتفاق اغلب به دلیل اختلاف نظر و سلیقه و حتی مشکلات روی نقشه رخ می دهد. به همین دلیل باید لوله نیوپایپ را از قسمت انتهایی به لوله فلزی وصل کرد. یعنی اولین اندازه نوشته شده از چپ مربوط به اولین خط لوله از چپ نسبت به نقشه خواهد بود. در حال بازسازی ساختمان هستیم و توالت فرنگی در حمام قرار دارد ولی روشویی ندارد، آیا می توان بدون کنده کاری لوله کشی روشویی را انجام داد؟ تنظیم نقشه طراحی تأسیسات ساختمان اعم از طراحی تاسیسات مکانیکی و برقی، از همان ابتدا و پیرو طراحی معماری و طراحی سازه، کمک میکند تا سایر آیتمهای طراحی آسانتر و هدفمندتر پیش رود.

مبحث 14 این قانون، شامل تأسیسات گرمایی، تهویه مطبوع و تعویض هوا است. استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام این شغل رشد ۱۰.۸ درصدی داشته و رشد بسیار زیادی در آینده برای آن پیش بینی شده است. رعایت استانداردها چه در زمان طراحی و چه در زمان اجرای تاسیسات برقی و مکانیکی، تا حد زیادی از اتلاف و مصرف بیش از حد انرژیها میکاهد. همانند بخش مکانیکی، طراحی تاسیسات الکتریکی نیز میبایست تابع قوانین و مقررات ملی ایران باشد. چه در مورد تأسیسات مکانیکی و چه در مورد تأسیسات الکتریکی، طراحیها باید بر اساس قوانین و مقررات ملی ایران صورت گیرد. تأسیسات مکانیکی در درجه اول، میبایست بر اساس قوانین مقررات ملی ایران، بخصوص مباحث 14، 16 و 19 طراحی شده و از آن پیروی کند. متاسفانه در کشور ما همچون بسیاری از کشورها هنوز استفاده بهینه از تاسیسات ساختمانی جایگاه خود را باز نیافته است. الف- توسعه شهرها، رشد روز افزون جمعیت، ورود به حریم روستاها و بلعیدن آنها توسط شهرها و شهرک های نو بنیاد، از بین رفتن خاکی که حیات موجودات عالم وابسته به آن است انسان اندیشمند را به فکر وا می دارد که تا کجا حق دارد پیش برود.! به عنوان مثال الزامات سازه ای ساختمان تنها یک بار در هنگام طراحی و اجرا باید رعایت گردد و دیگر نیاز چندانی به عملیات نگهداری و بهره برداری ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید