تهویه مطبوع ساختمان

محاسباتی که قبل از اجرای تاسیسات انجام می شوند شامل محاسبه سیستم های سرمایشی و گرمایشی، تجهیزات موتورخانه، کانال کشی و لوله کشی، آب گرم مورد نیاز، منبع ذخیره آب و سیستم اطفاء حریق هستند. را می توان با توجه به پلان معماری مشخص نمود و با استفاده از جداول و نمودارهای مربوطه سایز کانال و لوله های دستگاه ها را محاسبه نمود. محاسبه بار سرمایش و گرمایش مورد نیاز ساختمان: محاسبه بارهای برودتی و حرارتی یا بارهای سرمایش و گرمایش به عنوان اولین مرحله در انتخاب سیستم مناسب می باشد که با استفاده از نرم افزار CARRIER محاسبه می شود. شرکت های تاسیساتی توسط مهندسین و کارشناسان مجرب به محاسبه و اجرای دقیق تاسیسات ساختمان می پردازند بنابراین باعث ایجاد ایمنی، زیبایی ،استحکام و افزایش عمرمفید ساختمان می شوند. این سیستم قادر است تا میزان مصرف انرژی مشاع ساختمان را محاسبه کند. مزایای استفاده از آسانسور برای افرادی که دارای تواناییهای جسمی محدودی میباشند بسیار ضروری است. تاسیسات ساختمانی به طور کلی به دو دسته عمده تقسیم میشوند که شامل تاسیسات مکانیکی ساختمان و تاسیسات الکترونیکی است. تاسیسات در ساختمان به طور کل به دو دسته تاسیسات مکانیکی و تاسیسات الکتریکی تقسیم میشوند.

این تابلوها جانشین ساده برای جعبه تقسیم های پراکنده در ساختمان های قدیمی هستند. تاسیسات ساختمانی به دو دسته کلی تاسیسات مکانیکی و تاسیسات الکتریکی تقسیم میشوند. تاسیسات مکانیکی بخش مهمی از تاسیسات ساختمان هستند و اختلال در آنها عواقب جدی به همراه دارد. رعایت نکات ایمنی در تاسیسات الکتریکی موضوع مهمی است. تاسیسات بهداشتی در واقع همان سیستم آب و فاضلاب است. به عبارتی دو سیستم جابهجایی آب در ساختمان وجود دارد. تاسیسات ساختمان چه مزایایی دارد؟ به طور معمول شبکه های پیچیده تاسیسات ساختمان از دید پنهان هستند. در این مقاله قصد داریم به چند نکته ساده اما حیاتی نگاهی بیاندازیم پس با فنی شو همراه باشید. یکی از نکاتی که باید پس از اجرای لوله کشی فاضلاب در تاسیسات ساختمان مد نظر دهید این است که جهت اطمینان بیشتر از این که لوله نشتی ندارد. همچنین لازم به ذکر است که گرما میتواند باعث اشتعال در ساختمان شود. همچنین این سیستم ها می بایستی با سیستم ساختاری ساختمان هماهنگ باشند که این امر مستلزم دانش و تخصص مهندسان و معماران حرفه ای ساختمان است .

نحوه کار سیستمهای تاسیسات گرمایشی و سرمایشی بر این پایه استوار است که همیشه گرما از شیء گرمتر به شیء سردتر حرکت می کند همانطور که آب از سطح بالاتر به سطح پایین تر جریان می یابد. انتقال گرما در نتیجه حرکت چرخشی بخش های گرم شده از یک مایع یا گاز صورت می گیرد . گرمای تابشی تحت تاثیر حرکت هوا یا دما نمی باشد . همچنین بر خلاف آن تاسیسات سرمایشی با حذف کردنگرما از هوا باعث سرد شدن آن مکان می شوند. با توجه به پیشرفت تکنولوژی و مدرنیته شدن زندگی های امروزی، بدون شک موفقیت در این عرصه نیازمند استفاده و پیش رفتن با فناوری ها و علم روز دنیا می باشد. متریالهایی که در ساختمان استفاده میشود میتواند در شعله ورتر شدن آتش موثر باشند. مبدل حرارتی به انگلیسی Heat Exchanger تجهیزی است که برای تبادل گرمایی بین دو سیال استفاده می شود. اما امروزه از سامانه های تفکیک و مانیتورینگ میزان مصرف ساختمان استفاده می شود.

میزان بار (Load) در ساختمان، ظرفیت آن مشخص می شود. در طراحی ساختمانها باید ایمنی لازم در برابر آتش و به حداقل رساندن خطرات ناشی از گرما و دود در داخل ساختمان توجه کرد. بسیاری از ساختمان ها از نوعی سیستم ارتباطی نیز بهره مندند که برای هشدار دادن به ساکنین حین خطر یا در دسترس بودن ماموران آتشنشانی حین مهار آتش طراحی شده اند. به همین دلیل آگاهی و کسب اطلاعات لازم در حوزه تاسیسات ساختمانی و کاهش مصرف انرژی از جمله ملزوماتی است که مهندسین ساختمان باید بدان توجه کنند و آن را ارتقاء دهند. همچنین پانل های زنگ خطر درورودی های ساختمان و نقاط خاص دیگر نصب میشوند تا در شناسایی محل حریق به ماموران آنش نشانی کمک کنند. تاسیسات ساختمان بایستی به خوبی طراحی شوند تا به درستی کار کنند . خدمات فنی و تاسیسات کار پر هزینهای است و علاوه بر آن ممکن است به دیگر بخشهای ساختمان نیز آسیب رسانده و هزینه پشت هزینه باشدو همینطور زمان و انرژی زیادی از ساکنان بگیرد. نصب و تعمیرات کولر گازی اسپلیت نیز یک امر تخصصی است که سرویسکار خود را دارد. عملکرد هوارسان نیز همانند فن کویل است با این تفاوت که برای محیط های بزرگتر با حجم هوای ورودی بیشتر استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید