تهویه مطبوع ساختمان

تهویه طبیعی: در تهویه طبیعی نیروهای حرارتی شناور به علت اختلاف چگالی هوای داخل وبیرون، هوای بیرون را از طریق پنجرهها، درها، نورگیرها و هواکشها به داخل ساختمان هدایت میکنند. تهویه ترکیبی (مرکب): در تهویه ترکیبی (مرکب) از تهویه طبیعی همراه با تهویه مکانیکی (فن) جهت تامین میزان هوای مورد نیاز استفاده میشود. تهویه مکانیکی: تهویه مکانیکی از طریق تاسیسات فنها ایجاد میشود. تاسیسات در ساختمان عبارت از استفاده مطلوب از کلیه امکانات شرکت های تاسیساتی و مهندسین مکانیک، برق، عمران ومعماری جهت احداث سیستم های گرمایشی و سرمایشی، تهویه مطبوع ، گاز، آب، برق، تخلیه فاضلاب، علائم هشدار دهنده، تماس تلفنی، ارتباط بین داخل و خارج ساختمان و حمل و نقل بین طبقات با استاندارد و کیفیت مطلوب می باشد. تاسیسات خوب سبب میشود استفادهکنندگان و ساکنان در فضاهای ایجاد شده از نظر برودت فضا، تهویه مطبوع، سیستمهای فاضلاب، سرویس بهداشتی، چیدمان تجهیزات، آسانسور، سیستم روشنایی، دسترسی آسان به تابلوی برق، محل مناسب برای پریزهای برق، تلفن، آنتن و سایر سیستمهای الکتریکی، چیدمان سیستم آشپزخانه، اگزوست، دودکشها و غیره اعلام رضایت کنند. تامین سرمایش و گرمایش مورد نیاز ساختمان، فراهم نمودن آب آشامیدنی سالم، نور و روشنایی، ضرورت تهویه مناسب، مقابله با خطرات احتمالی مانند آتش سوزی و زلزله، دفع فاضلاب و …

همچنین اغلب ساکنان از بدو ورود با مشکلات تاسیساتی روبهرو بوده و از کارایی ضعیف و نامطلوب تاسیسات، چگونگی اجرا، خرابی سیستمها، عدم امکان سرویسدهی مناسب، عدم تعبیه فضای کافی برای موتورخانه، عدم پیشبینی در خصوص تعمیرات احتمالی و همچنین جلوگیری از پرت حرارتی یا نفوذ گرما و سرما به درون ساختمان گلهمند هستند. تاسیسات ساختمان باید به خوبی طراحی شوند تا عملکرد صحیح و مناسبی داشته باشند. به گزارش دنیای اقتصاد، با توجه به تجارب گذشته و مشاهدات عینی در بیشتر ساختمانها، به نظر میرسد ضوابط مربوط به درستی رعایت نشده است. اگر تاسیسات ساختمانی به درستی و اصولی طراحی نشوند نمیتوانند ضامنی برای بالابردن طول عمر مفید ساختمان باشد، همچنین عدم طراحی و اجرای درست تاسیسات ساختمانی ایمنی ساختمان و در نتیجه جان و مال ساکنین تهدید میکند و میتواند خسارتهای جبران ناپذیری را به بار آورد. داشتن اطلاعات کافی از تاسیسات ساختمان موجب تمایز شما از کسانی میشود که توجهی به این موضوعات ندارند.

کم توجهی به طراحی سیستم های تاسیساتی منجر به عدم آسایش ساکنین و غیر قابل استفاده شدن فضاهای مفید ساختمان می شود. حال که با تاسیسات ساختمانی آشنا شدیم و تاسیسات مکانیکی یک ساختمان مسکونی را به شما معرفی کردیم، نوبت به بررسی مراحل بازسازی تاسیسات مکانیکی ساختمان می رسد. سیستم گازرسانی در تاسیسات ساختمانی، زیر مجموعه تاسیسات مکانیکی است و قوانین و مقررات آن را شرکت گاز و سازمان نظام مهندسی (لینک پورتال سازمان) تعیین میکند. در مورد تاسیسات مکانیکی نظرات مختلفی وجود دارد اما میتوان گفت: تاسیسات مکانیکی دانش مبارزه با طبیعت است. شغل مشاور املاک در ظاهر جزو مشاغل خدماتی محسوب میشود؛ اما در این حرفه ریزهکاریهایی وجود دارد که فرد ناگزیر مانند یک آچار فرانسه، باید فوت و فن کار را بلد باشد. خدمات تاسیساتی زیرمجموعه خدمات ساختمانی است , اما بسیار در هم تنیده و پیچیده است. یک مشاور خوب علاوه بر داشتن ویژگیهایی چون برخورد خوب، شنوندهٔ فعال بودن، خوب صحبت کردن، و غیره، باید از تاسیسات ساختمان هم مطلع باشد. هر یک از خدمات مربوط به تاسیسات فنی ساختمان انجام میشود باعث شده تا یک ساختمان بتواند به حیات خود ادامه دهد و یکی از نیازهای اصلی آن میباشد؛ به همین دلیل امروزه شرکتهای فنی ایجاد شده اند تا خدمات تاسیسات فنی ساختمان ارائه دهند تا نیازهای اصلی هر ساختمان را از نظر فنی تامین نمایند.

در ادامه این مطلب سعی میکنیم مطالبی در زمینه اصطلاحات رایج تاسیسات ساختمان در اختیار شما قرار دهیم. سپس نوع سیستم گرمایشی و سرمایشی استفاده شده در ساختمان در پرزنت شما به مشتری تاثیر بسزایی دارد. برخی از تاسیسات مشابه تاسیسات گرمایشی و سرمایشی معمولا در هر آپارتمان به شکل مستقل تعبیه شده اند و ساکنین این منازل خود به سرویس و چکاپ آنها میپردازند. یعنی فقط نباید به مرغوبیت تاسیسات در زمان اجرا توجه کرد، بلکه هر نوع سیستمی برای انکه بتواند به نحو احسن به کار خود ادامه دهد، حتما نیاز به مراقبت و سرویس خواهد داشت. در ادامه سایر نصبیات از جمله نصب دوش های حمام، نصب شیرآلات سرویس های بهداشتی، نصب توالت فرنگی و توالت ایرانی در ساختمان انجام شد. همچنین اجرای لوله کشی ساختمان و اجرای تاسیسات ساختمان از جمله کارهای حساس هر پروژه ای می باشد. بنابراین با کمک تاسیسات بهداشتی در ساختمان آب شرب وارد ساختمان شده و مواد فاضلابی جمع شده در لوله های فاضلاب از ساختمان خارج می شوند. اهمیت لولهکشی ساختمان بر سازندگان و مردم عامه پوشیده نیست. تاسیسات ارزش و اهمیت بسیار بالایی در یک سازه دارند، زیرا در صورت خراب شدن ممکن است به سازه آسیب وارد نموده و عمر آن را کوتاه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید