تاسیسات مکانیکی و انواع آن – صما

تاسیسات گرمایشی و سرمایشیتاسیسات بهداشتی (آب و فاضلاب): این نوع تاسیسات مکانیکی شامل دو سیستم انتقال آب که موازی یکدیگر عمل می کنند. سیستم حرارتی با توجه به مواردی مثل اقلیم منطقه، معماری ساختمان، نوع ساختمان و تعداد واحدها طراحی و اجرا میشود. هر چه قدر در اجرا و انتخاب نوع این تاسیسات؛ دقت بیشتری صورت بگیرد، عمر این تاسیسات هم بیشتر خواهد بود و در نتیجه آن عمر مفید ساختمان هم افزایش پیدا خواهد کرد. منظور از این علم بهره مندی مطلوب از انرژی و سوخت های فسیلی نظیر آب، برق، گاز همچنین استفاده بهینه و درست از سیستم های تهویه مطبوع یا گرمایش ساختمان به منظور رفاه و آسایش هرچه بیشتر ساکنین، استفاده مطلوب از علائم هشدار دهنده، تخلیه فاضلاب، ارتباط بین داخل و خارج ساختمان، مسیرهای رفت و آمد ساکنین از جمله سیستم ها وتجهیزات مهم و حائز اهمیت در این صنعت بشمار می آیند. در طی سالهای اخیر سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با توجه به رشد حریق و حوادث غیر مترقبه در بخش ساختمان های شهری به رعایت نکات ایمنی در معماری، ساختار و دسترسی کاربری های شهری پرداخته است. توجه 2: حداقل پیش نیاز لازم برا استفاده و درک کامل مطالب این آموزش، داشتن اطلاعات کافی در زمینه ترمودینامیک و مکانیک سیالات در سطح کارشناسی می باشد.

لازم به ذکر است که مجموعه ضوابط و مقررات ایمنی آتش نشانی در بخش های ضوابط ایمنی تاسیسات مکانیکی و ضوابط ایمنی تاسیسات الکتریکی گردآوری شده است. آن را می توان به اجرای سیستم هشدار در ساختمان، سیستم اندازه گیری مصارف، آسانسور و پله برقی و … طراحی و اجرا در تاسیسات پله برقی و آسانسور: شامل تجهیزاتی که مهمترین آن ها کابین، وزنه تعادل، الکتروموتور، راه پله و تابلو برق هستند. روبرو است. لذا متخصص تاسیسات باید در حین کار کلیه اصول ایمنی و بهداشتی را به درستی رعایت کند. به همین دلیل اجرای سیستم الکترونیکی ساختمان را باید به مهندسین برق سپرد. طراحی و نصب تاسیسات ساختمان توسط مهندسین ماهر در این زمینه باید صورت گیرد تا ساختمانها بتوانند با کیفیت بهتر ساخته شوند و همچنین انرژی مورد نظر در اثر نصب اشتباه تاسیسات بیهوده مصرف نشود. ما در اینجاییم تا شما راحت زندگی کنید. همچنین لازم به ذکر است که گرما میتواند باعث اشتعال در ساختمان شود.

اغلب متخصص تاسیسات که تجربه و سرمایه لازم را دارند، به صورت مستقل کار کرده و کسب و کار خود را دارند. متخصص تاسیسات باید بتواند مطابق با نقشه های فنی ساختمان عمل کرده و در کار خود بسیار دقت داشته باشد. شما باید بتوانید در محوطه های داخلی و اغلب تنگ و در محوطه های بیرونی با شرایط آب و هوایی مختلف کار کنید. تاسیسات بهداشتی از مهمترین بخشهای تاسیسات ساختمانی مکانیکی است و در واقع همان سیستم آب و فاضلاب است. هدف از طراحی تأسیسات بهداشتی، ایجاد سیستم مناسب توزیع آب و دفع فاضلاب ساختمان می باشد که در صورت عدم کفایت، مشکلات قابل توجهی را برای ساکنین آن به وجود می آورد. شیب بندی لوله فاضلاب, آب بندی , بین لوله اتصالات و بست کاری و ساپورت بندی از اهم مواردی است که یک لوله کش فاضلاب باید دقت لازم را داشته باشد. در روش عایق کاری سرد برای مصارف فشار قوی از مواد : رنگ آستری ( پرایمر)- نوار زیری – و نوار رویی استفاده می گردد .

نگهداری موتورخانه عبارت است از سعی در حفظ سلامت تجهیزات هر موتورخانه ، حذف و یا کاهش خرابی های ناخواسته ، افزایش عمر مفید دستگاه ها بوسیله یک برنامه منظم تعمیرات و نگهداری که توسط افراد متخصص در زمینه تاسیسات مکانیکی و الکتریکی ساختمان اجرا میگردند. تاسیسات آتش نشانی ( اعلام حریق، اطفاء حریق): شامل تجهیزات اطفاء حریق که با هشدار سیستم اعلان حریق، آب را به محل آتش سوزی منتقل می کنند.تاسیسات و تهویه مطبوع در بیمارستان ( تاسیسات گازهای طبی): مجموعه ای شامل سیستم تأمین گازهای طبی از جمله اکسیژن، دی اکسید کربن، نیترواکساید، هوای فشرده و نیز سیستم خلاء می باشد. تاسیسات برقی ساختمان شامل سیستم های روشنایی، تلفن ، اطفاء حریق ، اعلام حریق ، آنتن مرکزی و … طراحی تاسیسات ساختمان در دیسیپلین الکتریکال در کلیه موارد و به ویژه در اولویت اول تابع سلسله مقررات ملی ایران به ویژه مبحث سیزدهم ( طرح و اجرای تاسیسات برقی ساختمان ها ) خواهد بود. از جمله موارد اصلی استفاده از پله برقی در فرودگاه، مراکز خرید، مراکز حمل ونقل، مراکز تجاری، هتل ها در ساختمان ها می باشد. در ضمن، تاسیسات مکانیکی درشاخه های مختلف دیگری از جمله بخش های ورزشی، درمانی و مانند این ها کاربرد گسترده ای دارند.

دیدگاهتان را بنویسید