تاسیسات مکانیکی و انواع آن – صما

اشاره نمود. قبل از نقشه کشی تاسیسات، باید تمام امکانات ساختمان برای اجرای این بخش مد نظر قرار گیرند و فضایی مناسب برای آن تعیین شود. اهمیت اجرای تاسیسات ساختمانی به اندازه ایست که در ابتدایی ترین گام های ساخت و ساز و در کنار ترسیم و تهیه نقشه و پلان ساختمان، لازم است جزئیات کامل را برای محل قرارگیری هر یک از تاسیسات بر روی نقشه های مخصوص مشخص نمود. بخاطر اهمیت بسیار زیاد این مجموعه از تجهیزات می توان نصب، تعمیر و راه اندازی آن را به عنوان ستون فقرات ساخت و بازسازی ساختمان معرفی نمود. همان طور که از نام این گروه از تاسیسات مشخص است، نصب و تعمیر سیستم های برقی و الکتریکی را گویند که اجرای آن کاملا تخصصی بوده و عدم توجه به استانداردها در آن، خطرات متعددی را به همراه دارد. پنجرهها، سیستمهای تهویه و توزیع هوا این وظیفه را به عهده دارند که در کیفیت گرما تاثیرگذار هستند.

پس از ترسیم نقشه تاسیساتی این طرح در اختیار افراد حرفه ای و تکنسین ها قرار گرفته و با توجه به بودجه مورد نظر، مصالح و تجهیزات تهیه و خریداری شده و در محیط قرار می گیرند. پس از تهیه این نقشه ها هر یک از تکنسین ها و افراد حرفه ای در این حوزه لازم است بر اساس اولیت کار تمام مراحل نصب و راه اندازی را با رعایت استانداردها و اصول ایمنی اجرا نمایند. البته لازم به ذکر است که این مرحله جزئیات زیادی داشته و افراد حرفه ای در حوزه تاسیسات ساختمانی، مجموعه تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی سیستم های سرمایشی و گرمایشی را در این گام اجرا و پیاده سازی می کنند. از جمله مواردی هستند که با اجرای تاسیسات امکان پذیرند. مواردی مانند کنترل نور برق، حرکت دادن کره کره برقی و … در شرايط يکسان، منبع انبساط بسته بزرگتر بوده و هزينه نصب و نگهداري آن نيز بالاتر است، با ايـن وجـوددر مواردی که امکان استفاده از منبع انبساط باز وجود نداشته باشد، بکارگيري آن ضروري خواهد بود.

بطوری که کم توجهی به این بخش منجر به عدم آسایش ساکنین و در نتیجه باعث غیر قابل استفاده شدن فضاهای مفید ساختمان می شود،از این رو محاسبه و انتخاب سیستم تاسیساتی مناسب تصمیم بسیار حساسی است… اما همانطور که در طول این مطلب تاکید کردیم، تاسیسات یک ساختمان مهمترین بخش آن است که رفاه و آسایش ساکنین را تضمین می کند. نگهداری و راهبری تاسیسات ساختمان یکی از ضروریات آن است چرا که دائما در حال حرکت و انتقال انرژی بوده و نیاز به مراقبت های فصلی و ماهانه و روزانه دارد. در حال حاضر با پیشرفت علم و تکنولوژی سیستم های تاسیساتی هوشمندسازی شده اند و راندمان آن ها بالا رفته است، از این رو این تاسیسات در مقایسه با تجهیزات قدیمی تر بازده بالاتری داشته و به میزان قابل توجه مصرف انرژی را به حدالقل می رسانند. در این سیستم به دلیل تجزیه ضایعات در لوله ها گازی به وجود می آید که برای جلوگیری از ورود آن به بخش های داخلی ساختمان باید از تله ، سیفون یا آب بند در اتصالات لوله ها استفاده کرد. حفظ سرمایه های ساختمان و هزینه های سنگین تجهیزات سرمایه ای، به خصوص ارزبری بالای خرید تجهیزات و دستگاه ها از یک سو و بهره برداری پیوسته شبانه روزی، افزایش اتوماسیون و لزوم استفاده عقلانی و اقتصادی تر از تجهیزات، دستگاه ها و امکانات سرمایه ای از سوی دیگر بیانگر این نکته است که مسئله تعمیر و نگهداری باید با اصولی دقیق تر از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

برخی از تاسیسات ساختمان در معرض دید نیستند و اگر کوچکترین ایرادی پیدا کنند، ممکن است خسارات ناگواری به بار آورند و هزینه های بسیار زیادی بر دوش مالک بگذارند. تاسیسات ارزش و اهمیت بسیار بالایی در یک سازه دارند زیرا در صورت خراب شدن ممکن است به سازه آسیب وارد نموده و عمر آن را کوتاه کنند. با توجه به تنوع بسیار زیاد در تجهیزات مکانیکی و الکتریکی و دخیل بودن فاکتورهای متعدد در نصب و اجرا آنها، هزینه تاسیسات ساختمانی نرخ ثابتی ندارد. اگر بخواهیم میزان اهمیت تاسیسات را در ساختمان تعیین کنیم می توانیم در جمله ای کوتاه به ارزش و الزامی بودن آن اشاره نمائیم ” تاسیسات قلب تپنده ساختمان می باشد”. شاید هم تاسیسات مکانیکی ساختمان مد نظر ما هنوز آنچنان قدیمی و کهنه نشده، اما مایلیم از سیستم های به روزتری به عنوان تاسیسات ساختمان خود استفاده کنیم. در این صورت باید سیستم گرمایش و سرمایش ساختمان را با کمک تجهیزاتی از قبیل رادیاتورها، سیستم گرمایش از کف، فن کوئل ها و یا داکت اسپلیت تامین کنیم. جهت تامین میزان هوای مورد نیاز استفاده می گردد. ایجاد شرایط مطلوب جهت سکونت است. جهت اجرای تهویه، مشخص کردن مشخصات سیستم تخلیه فاضلاب نیز از جمله موارد مهمی است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید