تاسیسات ساختمان چیست: شرح کامل تاسیسات مکانیکی و الکتریکی و زیر مجموعه های آن ها

مواد شیمیایی فرار و مضری را آزاد میکنند که میتواند موجب سوزش چشم ، پوست و مشکلات تنفسی شود که وظیفه آب بندی یا گاز زدایی آنها بر عهده طراح داخلی ساختمان است. در برخی ساختمان ها بر اساس متراژ یا بر اساس تعداد افراد هر خانواده این تقسیم بندی انجام می شود که مشکلات فراوان خود را دارد. در صورت با مرتفع بودن ساختمان باید آزمایش کردن هر یک از لولهها را در چند قدم انجام داد. تامین آب مصرفی از طریق منبع اصلی آب صورت میگیرد که برای این کار باید بر نیروی جاذبه غلبه کرد تا آب به تمامی نقاط ساختمان برسد. از ویژگی های مثبت این تجهیز می توان به این مورد اشاره کرد که امکان متصل شدن به سیستم مانیتورینگ مرکزی را دارد. در واقع وجود روشنایی در هر ساختمان، جز مواردی است که باید در طراحی ساختمان به آن توجه کرد. لوله کشیهای مورد نیاز برای شوفاژها و همچنین محل نصب آنها در ساختمان، استفاده از سیستم خنک کننده هوا باید در هنگام طراحی ساختمان توسط مهندس مکانیک مشخص شود این تاسیسات باید در هنگام اجرای ساختمان در داخل دیوارها نصب شوند. T1-T2 انرژی مصرف شده هر واحد محاسبه شده و سهم هر مشتری از قبض کل ساختمان مشخص می شود.

را می توان با توجه به پلان معماری مشخص نمود و با استفاده از جداول و نمودارهای مربوطه سایز کانال و لوله های دستگاه ها را محاسبه نمود. هدف از اجرای تاسیسات مکانیکی تامین گرما و سرمای لازم، پمپاژ آب به طبقات بالاتر، تهویه مناسب هوا، تامین آب گرم و سرد و … سیستم فرعی دیگری در حیطه آب و فاضلاب در ساختمان قرار دارد که هدفش تامین آب گرم مورد تیاز تجهیزات است و از دیگ بخار یا گرم کن استفاده می کند. یک ترانس ولتاژ از دو سیم پیچ اولیه و ثانویه تشکیل شده است. سیستم تهویه مطبوعی است که هم برای سرمایش و هم برای گرمایش در یک محیط به نسبت کوچک به ار می رود. دو سیستم جابجایی آب در ساختمان وجود دارد که موازی هم فعالیت میکنند . است. هدف تاسیسات مکانیکی تامین سرمایش و گرمایش، پمپاژ یا آبرسانی به طبقات بالای ساختمان، تهویه مناسب هوا، تامین آب گرم و سرد و.. تاسیسات ساختمانی شامل سیستمهای گرمایشی و سرمایشی، تهویه مطبوع، گاز، آب، برق، تلفن، تخلیه فاضلاب، ارتباط داخل و خرج ساختمان، ارتباط بین طبقات است.

در واقع تاسیسات ساختمان بخشهایی مثل سیستمهای گرمایشی، سرمایشی، تهویه مطبوع، لوله کشی آب، گاز، سیم کشی برق، تلفن، سیستمهای تعبیه شده برای تخلیه فاضلاب، راههای ارتباطی بین طبقات مختلف و واحدها و … بعبارت دیگر تاسیسات در ساختمان عبارت از استفاده مطلوب از کلیه امکانات شرکت های تاسیساتی و مهندسین مکانیک، برق، عمران ومعماری جهت احداث سیستم های گرمایشی و سرمایشی، تهویه مطبوع ، گاز، آب، برق، تخلیه فاضلاب، علائم هشدار دهنده، تماس تلفنی، ارتباط بین داخل و خارج ساختمان و حمل و نقل بین طبقات با استاندارد و کیفیت مطلوب می باشد. برای تامین هر کدام از نیازهای فوق تجهیزی استفاده می شود که اکثرا در قسمت موتورخانه یا پشت بام ساختمان نصب می شوند. در ادامه به بررسی هر کدام از تاسیسات مکانیکی نامبرده شده می پردازیم. همچنین، صنعت تاسیسات در ساختمان که از چفت وبست ارگانیک اجزاء مختلف تشکیل شده است، دارای نقش اساسی جهت شناخت، اجرای دقیق، صحیح، علمی و افزایش عمر ساختمان می باشد. اگر تاسیسات ساختمانی به درستی و اصولی طراحی نشوند نمیتوانند ضامنی برای بالابردن طول عمر مفید ساختمان باشد، همچنین عدم طراحی و اجرای درست تاسیسات ساختمانی ایمنی ساختمان و در نتیجه جان و مال ساکنین تهدید میکند و میتواند خسارتهای جبران ناپذیری را به بار آورد.

تاسیسات ساختمانی شرایط مطلوب و مناسب برای زندگی و کار در ساختمان فراهم میکند. برخی از آسانسورها نیز برای اهداف آتشنشانی و یا تخلیه ساختمان در شرایط بد و بلایای طبیعی طراحی میشوند. یکی از نکاتی که باید پس از اجرای لوله کشی فاضلاب در تاسیسات ساختمان مد نظر دهید این است که جهت اطمینان بیشتر از این که لوله نشتی ندارد. پس از شناسایی آتش به صورت خودکار اقدام به مهار آتش کند که به آن سیستم اطفای حریق گفته می شود. تاسیسات حرارتی دارای انواع مختلفی از سیستم های تهویه از جمله تهویه های طبیعی، مکانیکی و ترکیبی میباشد. این سیستم قادر است تا میزان مصرف انرژی مشاع ساختمان را محاسبه کند. برای این منظور کانالهای کوچکی در دیوارهای ساختمان تعبیه میشود که میتواند جریان هوا را عوض کند. همچنین، جهت محاسبه سایز لوله های آب مصرفی مقدار SFU را از جدول 3 استخراج نموده سپس با مراجعه به نمودار مربوطه مقدار جریان آب برحسب GPM بدست می آوریم. به همین دلیل آگاهی و کسب اطلاعات لازم در حوزه تاسیسات ساختمانی و کاهش مصرف انرژی از جمله ملزوماتی است که مهندسین ساختمان باید بدان توجه کنند و آن را ارتقاء دهند.

دیدگاهتان را بنویسید