تاسیسات ساختمان چیست: شرح کامل تاسیسات مکانیکی و الکتریکی و زیر مجموعه های آن ها

به عنوان مثال اگر هنگام برق کشی ساختمان در نصب قوطی های پریز و کلید دقت نشود، تراز نخواهد بود و تراز نبودن توسط ناظرین کیفی جزء عیبهای سیستم برق کشی ساختمان محسوب می شود. در خیلی از مواقع ناظرین از نحوه برق کشی ایراد می گیرند و در همان لحظه برق کار موظف است ایرادهای جزئی را سریع تعمیر و برطرف کند. که لوله تخلیه یا درین گفته می شود. ميبايست با تاييدشرکت ملي گـاز از شـبکه بـا فشـار 0/14 کيلوگرم بر سانتيمتر مربع استفاده نمود.حال اگر به این موضوع توجه کنيد که حقوقماهانه یک مهندس طراح لوله کشی با سابقه کار حدود 7 تا10 سال درشرکتهای مهندس مشاور ایرانی رقمی در حدود 20 ميليون ريال است، خواهيد دید که یک طراح زبده میتواند تنها با یک مورد اصلاح طراحی به شکل فوق حقوق یک سال خود را بهطور کامل تامين نموده و به صندوق پروژه کمک نماید. حال بهتر است که نگاهی کامل به انواع تاسیسات ساختمانی داشته باشیم تا اگر شما نیز در پی ایجاد چنین تاسیساتی برای ساختمان محل سکونت و یا کار خود هستید، اطلاعات جامع و کاملی در این زمینه داشته باشید.

به عنوان مثال یک قطعه در جای اصلی خود نصب نشده یا نحوه سیم کشی درست انجام نشده است. در واقع تاسیسات الکتریکی ساختمان انرژی لازم برای روشنایی، گرما و سایر مواردی که به انرژی برق وابسته است را با استفاده از اجزای مختلفی تامین کرده و هر یک را مدیریت میکند. توجه داشته باشید که تاسیسات الکتریکی یا برقی ساختمان شامل وسایل برقی خانه مانند تلویزیون، یخچال، ماشین لباسشویی و غیره نمیشود. دستگاه تولید کننده گرما با انتقال گرما به هوا باعث گرمتر شدن خانه می شود و بالعکس یعنی دستگاه تولید کننده سرما با حذف کردن گرما از هوا باعث خنک تر شدن خانه می شود. از مهم ترین مزیت های گرمایش از کف، می توان اشغال نکردن فضا و پخش یکنواخت گرما را نام برد. از خسارات احتمالی زیادی جلوگیری می کند. شرکت بدادم برس با داشتن کادری با سابقه و مجرب با بازدید از تاسیسات برقی ساختمان شما میتواند در اسرع وقت به عیب یابی پرداخته و مشکلات احتمالی آن را تعمیر کند. مواردی که مربوط به دکوراسیون داخلی ساختمان است با هزینههای به مراتب کمتر، میتوان به دلخواه تغییر داد اما اگر تهویه و فاضلاب یک ساختمان مشکل داشته باشد، به دلیل این که این تاسیسات در دل یک ساختمان است، تعمیر و یا تغییر آن هزینه هنگفتی دارد.

مشکلات بسیار و هزینههای هنگفتی برای ساکنان آن به بار خواهد آورد. نقش تأسیسات مکانیکی به عنوان بخشی از ساختمانهایی که مردم هر روز با آن ارتباط برقرار میکنند، بی تردید مهم است. پس محاسبه و طراحی نقشه های تأسیسات مکانیکی ساختمان ها یکی از اساسی ترین مراحل ساختمان سازیست. پکیج ار لحاظ ایمنی مطمئن ترین تاسیسات گرمایشی ساختمان محسوب می شود. نکته ی قابل توجه این است که مبحث طراحی تاسیسات ساختمانی مهم ترین و پیچیده ترین مباحث در ارتباط با طراحی معماری ساختمان است. اغلب تجهیزاتی که درموتورخانه یک ساختمان قراردارند به نحوی با بخش تاسیسات سرمایشی و گرمایشی در ارتباط اند. تاسیسات ساختمانی شامل سیستمهای گرمایشی و سرمایشی، تهویه مطبوع، گاز، آب، برق، تلفن، تخلیه فاضلاب، ارتباط داخل و خرج ساختمان، ارتباط بین طبقات است. تابلوهای داخل ساختمان های متداول شهری، با توجه به مساحت ساختمان و خواسته اداره برق به دسته تقسیم می شوند. در موارد دیگر، آب از تاسیسات جمع آوری و تصفیه شده و به مخازن ذخیره هدایت می یابد و سپس به وسیله ی نیروی گرانش در سراسر سیستم جریان می یابد. تاسیسات مکانیکی شامل موارد تاسیسات حرارت مرکزی، تهویه مطبوع، تعویض هوا، تهیه و ذخیره آب گرم مصرفی داخل ساختمان است.

تهویه طبیعی: در تهویه طبیعی نیروهای حرارتی شناور به علت اختلاف چگالی هوای داخل و بیرون، هوای بیرون را از طریق پنجرهها، درها، نورگیرها و هواکشها به داخل ساختمان هدایت میکنند و همین عمل را به صورت برعکس یعنی هوای داخل را به خارج ساختمان هدایت میکنند. یکی دیگر از جدیدترین سیستم هایی که برای گرمایش خانه در زمستان استفاده می شود، سیستم گرمایش از طریق کف است. در این سیستم لولههایی در کف خانه کار می شوند که با عبور آب گرم از آن ها کف خانه نیز گرم می شود. عملکرد این سیستم تقریبا شبیه پکیج و موتور خانه می باشد. هر چند ماه یکبار موتور خانه، پکیج و دیگر وسایل گرمایشی را چک کنید. اگر به دنبال راه اندازی مشاغل مهندسی تاسیسات مکانیکی ساختمان خود هستید ، چندین گزینه با سرمایه کم وجود دارد که می توانید انتخاب کنید. مهم است که اعتبار خود را نیز در وضعیت خوبی حفظ کنید. تجهیزات ساختمانی به طور کلی تامین شرایطی مطلوب برای زندگی و حفظ منابع انرژی می باشد و به قسمت های مختلف از قبیل طراحی و نقشه کشی طبق استانداردهای این صنعت، سیستم های سرمایش، گرمایش، آبرسانی، گازرسانی، فاضلاب، اطفای حریق و سیستم مربوط به بهداشت ساختمان تقسیم شده و هر کدام از این سیستم ها کارایی متفاوت و از تجهیزات خاصی تشکیل شده و توسط کارشناسان و تکنسین های مجرب و فعال در این زمینه اجرا می شود.

دیدگاهتان را بنویسید