تاسیسات ساختمان چیست؟

تاسیسات مکانیکی ساختمان مبحثی مهم و بسیار گسترده است و یکی از زیر مجموعه های اصلی مهندسی مکانیک به شمار می رود. برای اجرای تاسیسات برقی ساختمان نیاز به مجوز انشعاب برق از اداره برق می باشد. برای اجرای تاسیسات ساختمانی میتوان از باروچین کمک گرفت؟ اگر در ساختمانی سیستم گرمایشی پکیج، مناسب با نیاز ساختمان تهیه شود علاوه بر اینکه راندمان آن را بالاتر میرود از هزینه های زودهنگام تعویض آن نیز جلوگیری میکند. مبحث طراحی تاسیسات ساختمان بکی از پیچیده ترین و مهم ترین مباحث مربوط به طراحی معماری ساختمان می باشد چرا که تاسیسات ساختمان برخلاف بسیاری از بخش های طراحی ساختمان در دسترس نبوده و درصورت طراحی تاسیسات به صورت اشتباه اساسِ طراحی کلی بنا تحت الشعاع قرارگرفته و هزینه های بسیار هنگفتی را پیش روی مالک بنا خواهد گذاشت. علاوه بر این موارد طراحی تاسیسات ساختمان باید با هماهنگی نزدیک با تیم طراحی معماری پروژه انجام پذیرد تا فضاهایی همچون فضای موتورخانه، داکت های تاسیساتی، محل قرارگیری فن کویل های سقفی و لامپ ها در سقف کاذب، محل تابلو برق ها، نور پردازی و سایر موارد در نقشه ها پیش بینی گردد تا در حین اجرا تداخلات و ایرادات اجرایی پیش نیامده و در زمان بهره برداری از پروژه بهره وری و زیبایی لازم در پروژه ایجاد گردد.

لوازم سرمایشی مانند کولر آبی و کولر گازی پیش از استفاده در فصل گرما، نیاز به سرویس و راه اندازی مجدد دارند. پنجره های کاربردی و سیستم های تهویه و توزیع هوا جزو راه های تازه کردن هوای ساختمان هستند. با توجه به این نکات اجرایی تاسیسات ساختمانی، عمر ساختمان افزایش می یابد و مصرف انرژی ساختمان کاهش می یابد. از بین سیستم های تاسیسات ساختمانی، سیستم گرمایشی و سرمایشی از بقیه مهمتر هستند. قبل از اجرای تاسیسات مکانیکی جدید در ساختمان بایستی تاسیسات بهداشتی یا همان سیستم آب سرد و گرم ساختمان جمع آوری شود و همچنین باید سیستم سرمایشی و گرمایشی قدیمی در ساختمان را جمع کنیم که می تواند شامل حذف رادیاتورها و یا فن کوئل ها و یا داکت اسپلیت از تاسیسات ساختمان باشد. ایراد دیگری که تاسیسات مکانیکی ساختمان تلاش دارد در این زمینه راهگشا باشد مصرف بیش از حد انرژی است که به عوامل متعددی مثل درز های پرت انرژی در بنای تکمیل شده و یا مربوط به نصب و نگهداری غیراصولی از تاسیسات ساختمان که شامل زمان نصب و پس از نصب (سرویس های دوره ای) هم می گردد و همچنین استفاده از طراحی تاسیسات غیراصولی و استفاده از برندهای غیرمعتبر در این زمینه می باشد.

مورد دیگر توجه به خرابی و عیوب درب اتوماتیک است که باید به شکل دوره ای شارژ و سرویس شود زیرا از جمله مواردی است که خرابی آن میتواند موجب به دردسر انداختن افراد ساکن در ساختمان شود. تاسیسات ساختمان سیستم هایی نظیر سیستم گرمایشی و سرمایشی، سیستم آب و فاضلاب، سیستم گازرسانی، سیستم های بهداشتی، برق و روشنایی، تهویه مطبوع و … از طرف دیگر مساله تامین برودت و تهویه مطبوع هوا در فصل تابستان وجود دارد که بیشترین هزینه مصرف و هدر رفت انرژی را بخاطر عدم توجه به سرویسکاری و تعمیر را دارد. چه بسا از کولرهای گازی علاوه بر اینکه در تابستان استفاده می شود، از سیستم گرمایشی آنها نیز بعضا برای گرم کردن فضای ساختمان کمک گرفته میشود. به طور کلی تاسیسات ساختمانی به اجزای مهم هر ساختمان گفته می شود که می تواند مربوط به قسمت های مختلف ساختمان مانند بخش های حرارتی، بهداشتی، سیستم برق، و مواردی از این دست، باشد. تاسیسات مکانیکی و تاسیسات الکتریکی دو بخش اصلی تاسیساتی یک ساختمان محسوب می شوند. شرکت فراکارنو باسابقه چندین ساله درزمینه طراحی تاسیسات ساختمان شامل طراحی تاسیسات الکتریکی و همینطور طراحی تاسیسات مکانیکی با رعایت کلیه اصول و استانداردهای مدرن از صرف هزینه های گزاف به جهت تعمیر تاسیسات ساختمان و همچنین مصرف بیش از حد متعارف سوخت و انرژی توسط تاسیسات الکتریکی و تاسیسات مکانیکی ساختمان جلوگیری به عمل می آورد.

اجرای همه تاسیسات در یک ساختمان را می توانیم به 4 دسته ساده( لوله کشی آب، گاز، برق، فاضلاب) تقسیم کنیم. همچنین بررسی کمپرسورهای کولرهای گازی ساختمان و سرویس به موقع آنها از هدر رفت انرژی نیز جلوگیری خواهد کرد. تعمیر کولر گازی در زمان هایی که کوچکترین علایمی از خرابی را در آنها مشاهده می کنید، یکی از مهمترین کارهاییست که در دسته بندی تاسیسات ساختمان قرار میگیرد. هر چه قدر در اجرا و انتخاب نوع این تاسیسات؛ دقت بیشتری صورت بگیرد، عمر این تاسیسات هم بیشتر خواهد بود و در نتیجه آن عمر مفید ساختمان هم افزایش پیدا خواهد کرد. اجرا و انتخاب صحیح تاسیسات می تواند منجر به افزایش عمر ساختمان شده و می تواند ضمانتی برای حفظ جان و مال ساکنین ساختمان باشد. همچنین طول عمر مفید ساختمان افزایش یافته و مصرف انرژی به حداقل میرسد. در این فصل با انواع چیلر که وظیفه تولید سرمایش در ساختمان را به عهده دارد آشنا خواهید شد. سیستم حرارتی ساختمان وظیفه دارد که محیط را در دمای مطلوب برای زندگی کردن، نگه دارد. برای سبکسازی سازه ساختمان مصالح سبك بكار گرفته میشود. برای اینکه در حین انجام کار دچار سردرگمی نشوید، بد نیست از قبل اقدام به تهیه لیست تاسیسات ساختمانی کرده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید