تاسیسات ساختمان چیست؟

تأسیسات مکانیکی در درجه اول، میبایست بر اساس قوانین مقررات ملی ایران، بخصوص مباحث 14، 16 و 19 طراحی شده و از آن پیروی کند. مباحث 16 و 19 نیز به ترتیب مربوط به تأسیسات بهداشتی و صرفهجویی در مصرف انرژی میباشد. محاسبههای مربوط به آب گرم مصرفی بر اساس حدأکثر مصرف آب گرم (G P H) بر اساس استانداردهای ایران. مسافت لوله هاي روکار تا لوله هاي آب گرم بايد حداقل 7سانتيمتر بوده و چنانچه حفظ اين فاصله امکانپـذير نباشد، بايد روي لوله گاز عايقبندي حرارتي گردد. دراين بخش از مقاله حرارت مرکزی با آب گرم را بعلت متداولتر بودن مورد بررسی قرار می دهيم. در طراحی و محاسبه نقشه های تاسیساتی یک ساختمان، بار گرمایشی و سرمایشی ساختمان، میزان مصرف آب گرم ساختمان (با توجه به تعداد طبقات، تعداد واحد ها، متراژ واحد ها) دقیق محاسبه می گردد و سپس بهترین سیستم سرمایشی و گرمایشی برای ساختمان انتخاب می گردد. یک شبکه آب آشامیدنی و مصرفی را تامین میکند و دیگری مواد ضایعاتی جمع شده در لوله ها را خارج میکند. بخش دیگری از تاسیسات ساختمان مربوط به تاسیسات الکتریکی میشود.

محاسبات مربوط به منابع آب مصرفی و آب اطفاء حریق. بدین علت که از بروز بسیاری از وقایع جلوگیری شود که به آنها سیستم اطفای حریق هم میگویند. برای ساختمان های بزرگ اداری و تجاری و همچنین آپارتمان های مسکونی چنین طبقه لازم است تا از تاسیسات آتش نشانی به منظور اطفاء حریق و هشدار اعلان حریق استفاده شده و آب رسانی به محل آتش سوزی انجام شود. کاربرد آسانسورها برای تخلیه در مواقع اضطراری آتش سوزی در ساختمان های بین المللی. چنانچه تاسیسات ساختمان به مشکلی بربخورند، دسترسی به سیستم های آنها نظیر لوله های آب و فاضلاب و … تاسیسات ساختمان، مهمترین قسمت های یک ساختمان است که از بخش های مهم و مختلفی نظیر سیستم گرمایشی و سرمایشی، سیستم آب و فاضلاب، سیستم گازرسانی، سیستم های بهداشتی، برق و روشنایی، تهویه مطبوع و … با در نظر گرفتن این نکته، در مواردی که نیاز به آییننامههای کامل تر احساس میشود، میتوان از یک سری آییننامههای مشخص نیز در زمان طراحی بهره برد. اگر فایل خاصی در نظر دارید، از قسمت بارگذاری فایل، آن را برای ما بفرستید.

همچنین استفاده و انتخاب غلط از لوازم سرمایشی است که احتمالا یا به درستی نصب نشده اند، و یا مناسب آن فضای ساختمان نیستند. به این ترتیب از ایجاد اشتباهات و مغایرتهای احتمالی که در بردارنده هزینههای گزاف نیز خواهد شد، جلوگیری به عمل میآید. بنابراین تاسیسات ساختمانی با جایگزین کردن انرژی های تجدیدپذیر همچون انرژی خورشیدی نقش بسیار پررنگی در جلوگیری از هدر رفت انرژی ساختمان دارند. پنجره های کاربردی و سیستم های تهویه و توزیع هوا جزو راه های تازه کردن هوای ساختمان هستند. هوارسان: کارایی هوارسانها مانند فن کویل است، با این تفاوت که هوارسان را برای محیطهای خیلی بزرگتر با حجم هوای ورودی بسیار بیشتر افراد استفاده مینمایند. اطمینان از حفاظت صحیح؛ Ib مقدار انرژی که کلید اجازه عبور آن را در شرایط اتصال کوتاه میدهد باید بیشتر از مقدار انرژی قابل تحمل کابلها باشد. قبل از خرید خانه به چه نکاتی در مورد تاسیسات آن باید توجه کنیم؟

چه در مورد تأسیسات مکانیکی و چه در مورد تأسیسات الکتریکی، طراحیها باید بر اساس قوانین و مقررات ملی ایران صورت گیرد. طراحی تاسیسات مکانیکی و برقی بر چه اساسی صورت می گیرد؟ اصولا تاسیسات مکانیکی به عنوان علمی است که برای رفاه انسان ها در مبارزه با طبیعت انجام می گیرد. یک دفترچه یا گزارش که شامل محاسبه تأسیسات مکانیکی است باید به کارفرما ارائه شود. تعیین نوع هادی و سایز هادیها و محاسبه افت ولتاژ در شرایط عادی و خاص. تعیین اندازه، سایز لوله و محل خروجی لولهها نیز لازم است. ارائه گزارش و توضیحاتی در مورد انواع تجهیزات تهویه مطبوع که با شرایط اقلیمی آن محل مطابقت دارد. شناسایی نیازهای شما در محل پروژه و حضور مهندسان طراح و مجری تا یک روز کاری، وجه تمایز آنلاین سازه است. جهت طراحی تاسیسات مکانیکی و برقی پروژه ساختمانی خود، با شرکت مهندسی آنلاین سازه تماس بگیرید. هدف از طراحی تأسیسات مکانیکی و الکتریکی ساختمان، ایمنی سازه در مواجهه با شرایط و تغییرات طبیعی مثل تغییرات فصل، تغییرات آب و هوا و مخاطرات احتمالی مثل آتشسوزی است. آب باران، زهکشی سطحی و زیر زمین.

دیدگاهتان را بنویسید