تاسیسات ساختمان و اهمیت آن – ساختمانچی

در صورتيکه طول لوله کشي يا ميـزان مصـرف گـاز بـهحدي باشد که قطـر لوله هـا از 4 ايـنچ بيشـتر شـود. از مهمترين قدمهایی که در رسيدن به اين موضوع برداشته است،ايجاد هوای مناسب است. برای این که بتوانید یک تاسیسات الکتریکی استاندارد و مناسب در ساختمان خود داشته باشید، باید برخی کارها را انجام دهید. سیمپیچی در مدار تاسیسات الکتریکی بر اساس مقدار جریانی که حمل میکند، است. در قسمت قبلی توضیحاتی در مورد شبکه فاضلابی داخل ساختمان دادیم. منبع انبساط بسته با هواي آزاد در ارتباط نبوده و بنابراین فشار داخل منبع ميتواند بيش از يـک اتمسـفر باشـد. در مراحل انجام تاسیسات ساختمان، لولهکشی نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. داستان تغییر و تحولات در تاسیسات سرمایشی ساختمان ها نیز همانند تاسیسات گرمایشی کاملاً مشهود است، به شکلی که اگر در گذشته از پنکه و کولرهای آبی کوچک برای خنک کردن فضای خانه ها استفاده می شد، امروزه تجهیزاتی از جمله کولرهای گازی، فن کوئل ها و چیلرها جای وسیله های قدیمی سرمایشی را گرفته اند. به طور مثال در سازههای بتنی، باید همزمان سقف نیز اجرا گردد که در مراحل ساخت سازه فلزی به این صورت نیست.

به طور گسترده، سیستم های تهویه مطبوع می توانند در یک ساختمان یکپارچه با گرمایش و تهویه مطبوع توسط یک سیستم واحد، به عنوان مثال، دستگاههای تهویه مطبوع متصل به کانکتور، یکپارچه شوند و یا ممکن است ترکیبی از سیستم های جداگانه، به عنوان مثال تهویه مکانیکی با رادیاتور برای گرم کردن و واحدهای خنک کننده باشند. بدیهی است در عمل تعداد چنين مواردی و در نتيجه ميزان صرفهجويی بسيار بيشتر از مثال ذکر شده خواهد بود و به طور ساده بيانگر اهميت مهندسی دقيق و صحيح در یک پروژه و ميزان تاثيرات آن در فازهای خرید و اجرا میباشد که بايد توسط کارفرمایان و مدیران محترم پروژه مد نظر قرار گيرد. مناطق بسيار سرد که امکان يخ زدن آب منبع انبساط باز وجود دارد. عدم طراحی مناسب تأسیسات و عدم رعایت استانداردها در انتخاب سیستم تاسیسات مناسب باعث خسارت های فراوانی می شود.هم چنین نگهداری و ایمنی تاسیسات با بازدید های مشخص به ویژه در ابتدای فصول سرد و گرم سال و سرویس کردن به موقع موتورخانه ها و.. هوشمند کردن مثل سیستم های سرمایشی و گرمایشی، سیستم روشنایی، سیستم های بهداشتی و … امروزه شاهد تنوع بسیار بالایی در سیستمهای گرمایشی و سرمایشی هستیم. هستیم. وجود تکنولوژی در تاسیسات، معمولا سبب کاهش مصرف انرژی می شود و این امر به نوبه خود یعنی کاهش هزینه ها و صرفه جویی معقولانه!

تاسیسات ساختمان و خدمات فنی جزو مهمترین مشاغل هر جامعه ای به حساب می آید، زیرا ساختمان ها به مرور زمان دچار خرابی و مشکل می شوند و بایستی تعمیر گردند. توجه به جنس لوله بسیار مهم است، زیرا باید طوری انتخاب گردد که کمترین خوردگی به وجود بیاید. در شرايط يکسان، منبع انبساط بسته بزرگتر بوده و هزينه نصب و نگهداري آن نيز بالاتر است، با ايـن وجـوددر مواردی که امکان استفاده از منبع انبساط باز وجود نداشته باشد، بکارگيري آن ضروري خواهد بود. فاصله لوله هاي روکار از سيمهاي برق روکار، کليد و پريز برق بايد حداقل 5 سانتيمتر باشد.شيرهاي گاز بايد حداقل 10 سانتيمتر بالاتر از کليد و پريز نصب شود. فاصله بین اخر لولـه هـواکش از هرگونه در، پنجره بازشو يا دهانـه ورودي سيستم تهويه مطبوع حداقل 3 متر است،مگر آنکه انتهاي لوله هواکش حداقل 60 سانتيمتر بالاتر از نقطـه مـورد نظـر قـرارگيرد.تاسیسات شبانه روزی تهران . گام ثانی اختراع دستگاههای ايجاد برودت بوده که در فصل گرما از آنها برای خنک کردن هوا استفاده میشود.تاسیسات شبانه روزی تهران ارتفاع انتهاي لوله هواکش در روي بام از کف تمام شده حداقل 30 سـانتيمتر و اگرکه روي بام امکان رفت و آمد وجـود داشته باشد حداقل 2/2 متر است.

با توجه به این نکات، طول عمر ساختمان افزایش یافته و میزان مصرف انرژی ساختمان پایین خواهد آمد. استاده به شما در این زمینه کمک خواهد کرد. این تیم قادر به ارائه خدمات زیر به شما مهندسین، انبوه سازان و مصرف کنندگان گرامی میباشد. باید بدانید که با اطلاعات جزیی از سطوح ولتاژ، سطح ولتاژی که اداره برق در اختیار ما میگذارد ۲۰ کیلو ولت است، اما باید این ۲۰ کیلو ولت به ۴۰۰ کیلو ولت تبدیل شود تا برق مصرفی ساختمان تامین شود. ميبايست با تاييدشرکت ملي گـاز از شـبکه بـا فشـار 0/14 کيلوگرم بر سانتيمتر مربع استفاده نمود.حال اگر به این موضوع توجه کنيد که حقوقماهانه یک مهندس طراح لوله کشی با سابقه کار حدود 7 تا10 سال درشرکتهای مهندس مشاور ایرانی رقمی در حدود 20 ميليون ريال است، خواهيد دید که یک طراح زبده میتواند تنها با یک مورد اصلاح طراحی به شکل فوق حقوق یک سال خود را بهطور کامل تامين نموده و به صندوق پروژه کمک نماید. یک پروژه صنعتی با ابعاد متوسط معمولاً چيزی در حدود ٢۵٠٠ خط را شامل میشود.

دیدگاهتان را بنویسید