تاسیسات ساختمان و اهمیت آن – ساختمانچی

در طی سالهای اخیر سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با توجه به رشد حریق و حوادث غیر مترقبه در بخش ساختمان های شهری به رعایت نکات ایمنی در معماری، ساختار و دسترسی کاربری های شهری پرداخته است. سیستمهای کنترل هوا نیز دارای سه جزء اصلی منبع هوای سرد و گرم، ابزار توزیع هوا و کنترل جهت تنظیم ترموستات در سیستمهای سرمایشی و گرمایشی است. لوله کشی های گاز و آتشنشانی با جوشکاری برق انجام میشوند و لوله کشی اسپلیت نیز جوشکار مخصوص لوله های مسی را نیاز دارد. لازم به ذکر است که مصرف کنندگان به صورت روزمره در کلیه پروژه های ساختمانی و صنعتی با تاسیسات در ارتباط هستند. تاسیسات ساختمانی از جمله مواردی است که در ساختمان های امروزی از بخش های اصلی ساختمان می باشد. بعنوان مثال بوسیله کنترلر می توان تعداد نفرات موجود در هر ناحیه از طریق بازدم افراد که گاز دی اکسید کربن تولید می کنند و بتدریج میزان آن افزایش می یابد ،وضعیت پنجره ها و…

همچنین در بیمارستان ها تاسیسات مربوط به گازهای طبی از جمله اکسیژن، دی اکسید کربن و غیره نیز وجود دارد که باعث ایجاد پیچیدگی بیشتر در سیستم تاسیساتی بیمارستان می شود. در مصارف فشار قوی : برای جلوگیری از زنگ زدن لوله های زیر کار، بوسیله عایق پوش کردن لوله ها و یا حفاظت کاتدی توام با عایق پوش کردن انجام می گیرد که عایق پوش کردن لوله ها نیز به دو روش سرد و گرم انجام می شود . ساختمان هایی که از تاسیسات مناسبی برخوردار نیستند امکان ایجاد شرایط آسایش مورد نیاز برای ساکنان خود را نخواهند داشت و توجه سازندگان به این مهم بسیار قابل توجه می باشد. تاسیسات گرمایشی و سرمایشی: نحوه کارکرد این سیستم ها از اهمی بالایی در ساختمان برخوردار است. در این راستا استفاده از منابع تجدیدپذیر مانند استفاده از پنلهای خورشیدی با استقبال زیادی روبرو بوده است. اگر در یک خانه قدیمی زندگی می کنید و یا خانه ای قدیمی خریداری کرده و قصد زندگی در آن را دارید، به احتمال زیاد با اولین چالشی که روبرو می شوید وضعیت سلامتی تاسیسات مکانیکی ساختمان است که مستهلک شده و نیاز به بازسازی دارد.

قابل ذکر است در اکثر موارد مجریان محترم از زدن ضد زنگ خودداری می کنند که جا دارد دقت بیشتری بعمل آید . تاسیسات و سیستم های کنترلر: وظیفه سیستم کنترلر در ساختمان، کنترل دما، فشار، رطوبت و غیره بصورت اتوماتیک و توسط یک رایانه می باشد. به عبارت ساده تر، کنترلر در تاسیسات ساختمان با در اختیار داشتن متغیرهای گوناگون از جمله، دما ، رطوبت، فشار، زمان و تنظیماتی که توسط کاربر انجام می گیرد کنترل یک سیستم گرمایشی یا سرمایشی ، عبور و مرور و هزاران کار دیگر را در اختیار می گیرد. عموما سیستم فن کوئل باعث کنترل جداگانه درجه حرارت هر فضا و جلوگیری از انتقال آلودگی بین اتاقها می شود. که فعلا خارج از بحث ما می باشد . منبع هوای تازه برای هر ساختمان مهم و ضروری است تا اکسیژن لازم فراهم و دیاکسید کربن را خارج کند. تاسیسات مربوط به استخر، سونا و جکوزی: تاسیسات در این بخش دارای تنوع بالایی از امکانات است و شامل بخش های مختلفی از جمله سیسنم گردش آب، فواره و آب نما ها، سیستم کنترل، سیستم روشنایی و نورپردازی، هیتر و سیستم خودکار مواد شیمیای می شود.

تأسیسات مکانیکی هم مثل گونه الکتریکی به روش کاربری ساختمان وابسته است. معنای بکارگیری مناسب از تمامی امکانات تاسیساتی و امکانات مهندسی است. این بخش از ساختمان اگر به شیوه ای درست و اصولی در ساختمان راه اندازی شود و از تجهیزات مناسب و انرژی های تجدیدپذیر در آن استفاده گردد، مصرف انرژی به میزان قابل توجه کاهش یافته، در نتیجه هزینه های قبوض و یا تعمیر سیستم های تاسیساتی نیز کم تر خواهد شد. لوله کشی شوفاژ رفت و برگشت نیز از شوفاژخانه و پکیج دیواری و زمینی شروع شده و وظیفه گرمایش آب را با گردش و سیرکولاسیون آب به رادیاتور ها , فن کویل و گرمایش از کف بر عهده دارد. توجه ۳ : پرايمر و نوار باید ساخت يك كارخانه باشند( در اکثر موارد به خاطر صرفه جویی در هزینه ، از آستری هایی در ظرف های یک لیتری که هم جنس با نوارپرایمر نمی باشد استفاده می گردد که با توجه به همجنس نبودن آن با نوار پرایمر صحیح نمی باشد ) – نوار پيچي با همپوشاني 50 درصد انجام مي گيرد – در جاهاي مرطوب دوبار نوارپيچي انجام شود . در تاسیسات کنترلر را می توان به یک رایانه کوچک با توانایی های وسیع تشبیه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید