تاسیسات ساختمان+ نکات مرتبط با نصب انواع تاسیسات به همراه معرفی تاسیسات ساختمانی مهم

از این رو در هنگام ساخت بنا به کارگیری افراد آشنا با علم تاسیسات مکانیکی یکی از موضوعات مهم و ضروری به شمار می رود. عواملی که در طراحی تاسیسات ساختمانی به خصوص تاسیسات مکانیکی مهم است، شامل: شرایط معماری ساختمان، شرایط اقلیمی محل احداث ساختمان، فیزیک و نحوه ساخت ساختمان است. به جرات می توانیم ادعا کنیم که آرامش ساکنین ساختمان در گرو سلامت و عدم نقص در تاسیسات مکانیکی قرار دارد. ما می خواهیم در این مقاله به بررسی انواع این تاسیسات و تهیه لیست تاسیسات ساختمانی بپردازیم. استفاده از کابلها و سیمهای فویلدار آلومینیومی در سیستم ارتباطی باعث گرفتن پارازیتها (نویز) میگردد. استفاده مناسب از آب، برق، گاز، علائم هشداردهنده، تهویه، تخلیه فاضلاب، ایجاد سیستم سرمایشی و گرمایشی، ارتباط بین داخل و خارج ساختمان، تماس تلفنی، حمل و نقل بین طبقات موضوعات تأسیساتی ساختمان هستند. تاسیسات در ساختمان عبارت است از استفاده مطلوب از کلیه امکانات تاسیساتی و مهندسی در زمینه مکانیک، برق، عمران و معماری جهت احداث سیستم های گرمایشی و سرمایشی، تهویه مطبوع ، گاز، آب، برق، تخلیه فاضلاب، علائم هشدار دهنده، تماس تلفنی، ارتباط بین داخل و خارج ساختمان و حمل و نقل بین طبقات با استاندارد و کیفیت مطلوب می باشد.

این دسته بندی که گفته شد با توجه به نوع کاربری ساختمان می تواند بخش های دیگری از جمله تاسیسات سیستم های بخار، تاسیسات درمانی و تاسیسات صنعتی نیز داشته باشد. پس از سالها تلاش مستمر و پیگیری و همفکری و همدلی تنی چند از مجریان لوله کشی های ساختمان تهران و حمایتها و تشویق و ترغیب و پشتیبانی شما همکاران همشهری و نیز راهنماییها و توصیه های مشفقانه روسا و هیئت مدیره و اعضا فعال اتحادیه های همکار در شهرهای کشور ، برگزاری سمینارها و جلسات و همایش ها و گردهمایی گوناگون برای اولین بار اتحادیه مستقل تاسیسات مکانیکی ساختمان تهران پس از انتخابات مرداد ماه سال 1390 و انتخابات هیئت مدیره اتحادیه و ثبت در وزارت بازرگانی در شهریور ماه همان سال تشکیل و راه اندازی شده است . علاوه بر این لوله کشی مدرن ممکن است شامل لوله های سوخت و گاز نیز باشند. استفاده از پریزهای برق مجهز و ایمن و ارتدار لازم است. برای ممانعت ازورود آن به قسمتهای داخلی ساختمان باید از تله، سیفون یا آببندهای مختلف در دون اتصالات لولهها استفاده گردد. باشیم جانمایی داکت در طراحی داخلی دیوار ها از قبل جانمایی خواهد شد.

قبل از اجرای تاسیسات مکانیکی جدید در ساختمان بایستی تاسیسات بهداشتی یا همان سیستم آب سرد و گرم ساختمان جمع آوری شود و همچنین باید سیستم سرمایشی و گرمایشی قدیمی در ساختمان را جمع کنیم که می تواند شامل حذف رادیاتورها و یا فن کوئل ها و یا داکت اسپلیت از تاسیسات ساختمان باشد. در دسترس بودن کلیدهای روشنایی ساختمان، بهطوریکه شخص مصرفکننده در تاریکی قرار نگیرد. طبقات بالایی ساختمان، تامین سرمایش، گرمایش همچنین تامین آب گرم و سرد و… برای افزایش اطلاعات خود در خصوص تاسیسات ساختمان، مطالب قبلی مجله مهرپل را مطالعه کنید. از سوی دیگر اجرای صحیح این موارد نقش مهمی در ایمنی ساختمان ایجاد می کند. تاسیسات برقی مدار انشعابی ای را شامل می شود که در فضاهای داخلی ساختمان برق را توزیع می کند. در روش عایق کاری سرد برای مصارف فشار قوی از مواد : رنگ آستری ( پرایمر)- نوار زیری – و نوار رویی استفاده می گردد . ترانسفورماتورهای ولتاژ مبدل هایی هستند که فقط سطح ولتاژ را تغییر می دهند.

در طراحی و اجرای تاسیسات ساختمان پارامترهای زیادی در نظر گرفته میشود که تغییر در هر یک میتواند کل سیستم را تحت تاثیر خود قرار دهد. پیشگامان ساختمان : بار برودتی مقدار گرمایی است که ساختمان در روز طرح فصل تابستان در واحد زمان می گیرد. یکی از مهمترین بخش های تاسیسات ساختمانی ، تجهیزاتی است که برای سرمایش و گرمایش ساختمان به کار میرود. آیا نصب پکیج در زمان بازسازی تاسیسات ساختمان آسیبی به بنا وارد می کند؟ در تاسیسات حرارتی ساختمان انواع سیستمهای تهویه موجود است. یکی از شفاف ترین و شناخته شده ترین موارد در طراحی تاسیسات ساختمانی ، تاسیسات الکتریکی است. باور اینکه کره خاکی فقط به انسان تعلق ندارد بلکه سایر مخلوقات و موجودات هم در آن حق حیات و زندگی دارند و ساخت و ساز نابجا در آن تخریب منابعی است که دیگر دست یافتنی نیست. مهرپل از طریق ارائه یک صفحه اختصاصی همچون سایت، شبکه های اجتماعی و پنل پیامک و مشاوره به اعضای خود گامی اساسی در جهت معرفی و برندینگ آنها برداشته است.

دیدگاهتان را بنویسید