تاسیسات ساختمان+ نکات مرتبط با نصب انواع تاسیسات به همراه معرفی تاسیسات ساختمانی مهم

از سویی بهعلت ارتکاب تخلفات و جرایم مذکور، ۳ دستگاه از دستگاههای متولی فوق، یعنی شرکت آب منطقهای، اداره کل منابع طبیعی و شرکت برق استان، همچنین بخشداری آسارا در اجرای مقررات قانونی مربوطه ازجمله تبصره۴ ماده۲ قانون توزیع عادلانه آب، تبصره۱ ماده ۵۵ قانون حفاظت و بهرهبرداری از جنگلها و مراتع و ماده ۹ لایحه قانونی رفع تجاوز از تاسیسات آب و برق کشور، ضمن اعلام شکایت از دستگاه قضایی استان، تقاضای اعمال مقررات قانونی مربوطه جهت رفع تصرفات و تجاوزات صورت گرفته را کردند.» فاضلی میگوید که حکم قطعی به رفع تصرف در بهمن امسال از دادگاه تجدیدنظر استان صادر شده و به جهات قانونی متعدد، قابلیت تخریب و رفع تصرف ساختمان وجود دارد. برخی از این بناها پس از انقلاب بهدست نهادهای دولتی و حاکمیتی افتاده و در همه این سالها از آنها استفاده شده است؛ ساختمانهایی که دادستان میگوید نهادها حالا بهطور داوطلبانه به تخریب آنها مشغولند تا حریم رودخانه و اراضی ملی را آزاد کنند. تاسیسات گرمایشی ساختمان به مرور زمان تغییرات زیادی داشته است، در گذشته های دور از انواع بخاری های نفتی و برقی برای تامین گرمایش خانه استفاده می شد و کم کم پای بخاری های گازسوز و شومینه به میان آمد.

برخی از تاسیسات مشابه تاسیسات گرمایشی و سرمایشی معمولا در هر آپارتمان به شکل مستقل تعبیه شده اند و ساکنین این منازل خود به سرویس و چکاپ آنها میپردازند. موتور خانه یکی از تاسیسات گرمایشی ساختمان است که جزء سیستم های گرمایشی مرکزی به شمار می رود و معمولا در انباری یا زیر زمین ساختمان راه اندازی می شود. ولی با توجه به کاربری سازه می تواند شامل سیستم های حمل و نقل مثل آسانسور و یا پله برقی و عناصر زیرساخت و … برای سیستم گرمایش ساختمان نیز از لوله های نیوپایپ 5 لایه استفاده شد و کل سیستم لوله کشی گرمایش رادیاتورها از زیر پکیج به سقف ساختمان هدایت شد تا به شکل زیرسقفی به 6 رادیاتور داخل ساختمان و 2 حوله خشک کن داخل حمام ها متصل شود. به این صورت که با استفاده از آب گرم و آب سرد که از طریق چیلرها و بویلرها تولید می شود می توان به عنوان قسمتی از سیستم های تهویه در گرم کردن کویل ها و یا کویل های خنک کننده استفاده نمود. که در جریان تخریب هنوز آسیب ندیدهاند، بهعنوان اموال عمومی ضبط میشوند یا نه؟

رئیسکل دادگستری استان البرز میگوید: «پیش از این ابلاغ اخطاریههای متعدد، در جریان ساخت این ساختمان از سوی دستگاههای متولی به مالک داده شد و در مقاطعی هم بخشهایی از ساختمان در حال احداث تخریب شده بود، اما مالک بدون توجه به اخطاریههای متعدد، با توجه به امکانات بالای مالی خود با بهکارگیری تعداد زیادی کارگر نسبت به ساخت و تکمیل این ویلای لاکچری اقدام کرد. جریان برق ورودی ساختمان، داخل کنترلهای مربوطه به هر واحد میگردد و از آنجا به واحدها وارد میشود. با توجه به اینکه طبق اعلام آب منطقهای در مقاطع مختلف امکان آلودگی متفاوت است؛ از اینرو بهترتیب قطعه دوم و سوم در اولویت کاری است و در هر یک از این قسمتها با توجه به شرایط محیطی، برای تخریب املاک همه متصرفین اقدام خواهد شد. هرچند حجم چاه جزبي در نقشههاي تاسيساتي مشخص نميشود، تقريباً 8 مترمکعب به ازاي هر نفر براي دورهاي 20 ساله کافي است. البته شرط اصلی، اجرای درست تاسیسات ساختمانی و هماهنگی آن با سیستم ساختاری ساختمان است.

انتخاب سیستم سرمایش و گرمایش: انتخاب سیستم سرمایش و گرمایش به عنوان دومین مرحله در انتخاب سیستم مناسب و مبانی مورد استفاده در طراحی ومحاسبه دستگاه ها و تجهیزات حرارتی و برودتی بر پایه اطلاعات موجود در هند بوک های متداول رشته تاسیسات از جمله هند بوک ASHRAE و CARRIER می باشد و سپس از کاتالوگ شرکت های سازنده انتخاب می شوند. با این حال فرضی معتقد است تا ۲۱ اسفند، روز منابع طبیعی، آزادسازی این منابع انجام میشود: «در ۳ پرونده دیگر، چیزی حدود ۱۷۰۰ متر آزادسازی خواهد شد.» به اعتقاد او، هدررفت هزینه سنگین ساخت برای سازنده و به تبع آن تخریب برای منابع طبیعی و ادارات دیگر ناشی از رعایت نکردن قوانین مربوط و گاه استعلام نگرفتنهاست: «فرهنگسازی در اینباره بسیار مهم است. از سویی ۶۵۲مترمربع از اراضی ملی، منابع طبیعی و انفال که بخش عمدهای از آن نیز کوه بوده، تراشیده و تصرف شده است؛ هم برای ورودی ویلا، کوه را تخریب کردهاند و هم برای ساختن مسیرهایی دورتادور ویلا.

دیدگاهتان را بنویسید