تاسیسات ساختمان+ نکات مرتبط با نصب انواع تاسیسات به همراه معرفی تاسیسات ساختمانی مهم

نصب و تعمیرات کولر گازی اسپلیت نیز یک امر تخصصی است که سرویسکار خود را دارد. هر ساختمان فراخور نوع کاربری خود از تجهیزات خاصی در موتورخانه بهره مند می باشد که این تجهیزات باید در طول عمر ساختمان به درستی عمل کنند و فاقد هر گونه عیب و ایرادی باشند. تاسیسات فنی ساختمان به این معناست که اجزای اصلی هر ساختمان را تشکیل میدهد تا بتواند نیازها و آرامش و رفاه ساکنان را فراهم کند. انواع مختلف آسانسور با ظرفیتهای مختلف موجود است که بنا به نوع ساختمان در طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان مورد استفاده واقع میشود. در مورد تمام تاسیسات ساختمانی این امکان وجود دارد که در آینده تغییراتی در سیستم اعمال شود. اما در مورد تاسیسات لولهکشی ساختمان این امکان وجود ندارد. البته اطلاعات ورودی که شامل: طول و عرض جغرافیایی و ارتفاع از سطح دریا، درجه حرارت طراحی هوای خارج در فصل تابستان و زمستان، اختلاف درجه حرارت شب و روز در فصل تابستان، رطوبت نسبی هوای خارج، شرایط معماری ساختمان نظیر سطح دیوارها و پنجره ها، درب های داخلی، سقف و کف به نرم افزار داده می شوند و از خروجی این نرم افزار مقادیر بارهای برودتی و حرارتی مورد نیاز ساختمان بدست خواهند آمد.

جنس لولههای فاضلاب در تاسیسات بهداشتی از آهن، فولاد، مس و سیمان آزبست است. سیستم فرعی دیگری که در تاسیسات بهداشتی یا سیستم آب و فاضلاب قرار دارد که هدف آن تامین آب گرم مورد نیاز تجهیزات است و از دیگ بخار و یا گرمکن استفاده میکند. در نتیجه اقدامات لازم برای نگهداری و تعمیر و ایمنی سیستم آب و فاضلاب باید در اولویت قرار داده شود. ممکن است برخی از امور تاسیساتی مانند نصب شیرالات و رادیاتور ساده به نظر برسند , اما همین موارد به ظاهر ساده هم مهارت لازم را میخواهد خصوصا در زمانی که کار اصطلاحا به خنس میخورد. تاسیسات مکانیکی مهمترین بخش تاسیسات ساختمانی است و ساکنین به طور روزمره با آن سر و کار دارند. دیگ های فولادی با توجه به ظرفیت گرمایی مورد نظر به صورت مجموعه یک پارچه ساخته می شوند. ترموستاتهایی که در گذشته در تاسیسات مکانیکی ساختمان مورد استفاده قرار میگرفت، دمای محیط را روی دامنه ثابتی نگهداری نمیکرد.

در طراحی ساختمان دیگهای بخار، موتورخانهها و همه مواردی که به تولید گرما میانجامد باید در مکانی قرار گیرند که گرما را به حداقل برسانند. سیستمهای برقی در داخل دیوارها و مکانهایی که نیاز به روشنایی در آنجا است تعبیه میشوند. مهندس مکانیک باید نحوه نصب این سیستمها و امکانات لازم برای نصب را در داخل ساختمان تعبیه کند. ما امروزه نگرانیهای بسیاری در مورد نسلهای آینده داریم، از اینرو در طراحی سیستمهای گرمایشی و سرمایشی تمام اقدامات لازم برای بهینهسازی الگوی مصرف به کار گرفته میشود. در واقع برای به کاربردن تاسیسات ساختمانی مختلف نقشهکشی نقش مهمی دارد و باید به گونهای باشد که فضای لازم برای هریک از این تاسیسات در نظر گرفته شود. تاسیسات یک استخر با توجه به امکانات مورد نظر از تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند. محاسبه منبع ذخیره آب: منبع ذخیره آب جهت ذخیره آب مصرفی و نیز آب مورد نیاز جهت اطفاء حریق مورد استفاده می باشد. مزایای استفاده از آسانسور برای افرادی که دارای تواناییهای جسمی محدودی میباشند بسیار ضروری است.

اما تاسیسات غیر از این است. اما به هر حال هر کدام از این تاسیسات خودشان از زیرمجموعههایی تشکیل شدهاند که در ادامه بررسی میکنیم. هر کدام از این دستهبندیها نیز زیرمجموعههایی دارند که در این مطلب زومیلا به بررسی این موضوع میپردازیم. در ضمن تمامی تاسیسات حرارتی، دارای انواع سیستمهای تهویه نیز هستند. این سیستم دارای آب پاش های خودکار با دهانه های بزرگ است. پیشگامان ساختمان : با مدیریت صحیح میتوان مصرف انرژى در ساختمان را به میزان قابل توجهى کاهش داد . در خانههای هوشمند سیستمهای سرمایشی و گرمایشی توسط پنل مرکزی، کنترل میشوند. نوع تجهیزات گرمایشی در تاسیسات حرارتی و تهویه مطبوع برای کنترل فشار هوا و جریان هوای تازه در فضاهای داخلی ساختمان از کیفیت هوای داخلی تاثیر میگیرند. تهویهها میتوانند به سیستم گرمایشی و یا سرمایشی ساختمان متصل شوند. تاسیساتی لوله کشی ساختمان خود به چند دسته تقسیم میشود. از یک لوله سیال با دمای بالاتر وارد می شود و گرمای خود را به سیال دمای پایین تر می دهد. تاسیسات الکتریکی دارای پلانهای مخصوص به خود هستند که میتواند جای دقیق سیمهای برق و همچنین محل نصب لامپها را در داخل ساختمان مشخص کند تا مهندسین اجرا بتوانند به راحتی و در جای مشخص این سیمهای برق را در دیوارها جاسازی نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید