تاسیسات ساختمان (معرفی 18 تجهیز اصلی تاسیسات مکانیکی و الکتریکی)

محاسبه سیستم لوله کشی آب مصرفی، فاضلاب و تهویه مطبوع : جهت طراحی سیستم لوله کشی آب مصرفی، فاضلاب و تهویه مطبوع باید با توجه به نقشه های معماری بهترین مسیر جهت عبور لوله ها را انتخاب نمود و سپس توسط جداول و نمودار های مربوطه نیز سایز لوله ها را محاسبه نمود. موضوع مورد بررسی در این فصل نمودار ها و مشخصاتی هستند که به ما کمک می کنند تا با استفاده از المان های تاسیسات مکانیکی شرایط مطبوعی را در ساختمان ایجاد نماییم. از طرفی ممکن است بخواهیم از سیستم حرارت مرکزی در ساختمان استفاده کنیم و برای این منظور لازم است بخاری و شومینه حذف شده و به جای آن پکیج و یا موتورخانه را راه اندازی کنیم. سیستمهای سرمایش و خنک کننده ممکن است گاهی برای سیستم های انجماد و یا برخی از فرآیندهای صنعتی نیز ضروری باشند. واضح است که در تاسیسات مکانیکی و الکتریکی، سیستم های بسیاری وجود دارد که شامل اجزای مکانیکی و الکتریکی هستند، از این رو اصطلاح M & E (مکانیکی و الکتریکی) در این زمینه به وجود آمده است.

متاسفانه در کشور ما همچون بسیاری از کشورها هنوز استفاده بهینه از تاسیسات ساختمانی جایگاه خود را باز نیافته است. صنعت همیشه بخش مهم و بخش قابل ملاخظه ایی از پیشرفت یک کشور را در برمی گیرید. بخش مالی که مربوط به کارفرماست و میزان هزینه ایی دارد که برای این امر در نظر گرفته است. تاسیسات به عنوان قلب تپنده و شریان حیاتی ساختمان می باشد که حرکت انرژی به اشکال مختلف را برعهده دارد که با برنامه ریزی صحیح و از روی نقشه های مهندسی و با پیش بینی و آینده نگری عمر مفید ساختمان را به صورت قابل توجهی افزایش می دهد. در واقع به کارگیری تاسیسات مختلف ساختمانی را مهندسان نقشهکشی ساختمانها بر عهده دارند. اساس سیستم تهویه طبیعی بر اساس اختلاف چگالی می باشد. سیستم تهویه در تاسیسات مکانیکی ممکن است به سه شکل طبیعی، مکانیکی یا مخلوط (یک سیستم ترکیبی) باشد. در اینجا لازم به توضیح است که رسیدن به یک تاسیسات لوکس و مطابق استانداردهای روز دنیا و دارای سطح آسایش بالا مسلما بدون هزینه نخواهد بود. در این مقاله “شرکت آرین پادرا صنعت” تاسیسات مکانیکی و الکتریکی به طور جداگانه توضیح داده شده است.

به هر سیستمی که به مایعات اجازه حرکت می دهد سیستم لوله کشی گفته می شود و به طور معمول شامل لوله، شیر، اتصالات لولهکشی، مخازن و دستگاه های دیگر می شود. از این رو باید سیستمی در داخل ساختمان طراحی شود که بتواند هوا را در جریان نگه دارد و از ایجاد هوای یکنواخت در داخل ساختمان جلوگیری کند. در حالیکه در مقابل هزینه های هنگفتی که ساخت و ساز دارد شاید گفت تاسیسات بخش کوچکی از این هزینه ها را به خود اختصاص می دهد. لذا، تاسیسات مکانیکی ساختمان نقش بسیار مهمی در برقراری آرامشفکری وفیزیکی ساکنان ساختمان ایفا می کند و شاید بتوان گفت که قلب ساکنان ساختمان است. وجود آنها نقش مهم واساسی را ایفا میکند. بنابراین تاسیسات ساختمانی با جایگزین کردن انرژی های تجدیدپذیر همچون انرژی خورشیدی نقش بسیار پررنگی در جلوگیری از هدر رفت انرژی ساختمان دارند. از طرفی دیگر دمای داخلی را می توان به کمک سیستم های گرمایشی با خنک کاری تنظیم کرد.

توجه ۲ : در پاک کردن لوله ها نباید از اشیا تیز و برنده از قبیل چاقو و تیغه اره و امثال آن که باعث بریدگی یا ایجاد خراش یا فرو رفتگی در سطح لوله می شود استفاده کرد . بنابراین، دقت در اجرای صحیح تاسیسات و دانستن اهمیت آن و رعایت نکات دقیق باعث افزایش دوام ساختمان می گردد. تاسیسات ساختمانی به اندازه سازه بیرونی یک ساختمان در طول عمر آن اهمیت دارد. عمده ترین مشکل در تاسیسات الکتریکی چه در بخش دیزاین و جه در اجرا عدم استفاده از مهندسین مجرب تاسیسات و ارائه نقشه های نهایی کار هست به این علت که در مراحل اولیه کار، نقشه های درخواستی برای صدور جواز ساختمان نیاز به دقت بالایی ندارد، برخی همین نقشه های اولیه تاسیسات را تا انتهای کار اجرا می کنند که عملا گرفتاری های جدی در زمینه نظارت و همینطور در متراژ بالای 2000 متر بحث نظام مهندسی را نیز در پی دارد. نیاز های اولیه خود را لیست کنید. سیستم لوله کشی معمولا از سیستم های آب و فاضلاب که در گروهی از ساختمان ها یا شهر به کار گرفته می شوند، متمایز می شود.

دیدگاهتان را بنویسید