تاسیسات ساختمان (معرفی 18 تجهیز اصلی تاسیسات مکانیکی و الکتریکی)

نظر به اینکه بهره وری هدفی است که از طریق به سازی مستمر تجهیزات مادی و نیروی انسانی قابل حصول است، لذا نگهداری خوب اولین محرک در حفظ روند تولید و خدمات در بالاترین سطح است و نگهداری و تعمیرات صحیح علمی و برنامه ریزی شده با روش های نوین جهانی مستقیما بر روی بهره وری، کیفیت، هزینه های مستقیم تولید و خدمات، قابلیت اطمینان، به کارگیری و سودآوری اثر می گذارد. منظور از نگهداری و تعمیرات، مجموعه فعالیت ها، عملیات و روش های نظام مندی است که در جهت حفظ و کنترل وضعیت تجهیزات، تاسیسات و ماشین آلات (دارایی های فیزیکی) در شرایط مطلوب و یا تغیر آنها به شرایط مطلوب و تاحد امکان مطابق با استاندارد قابل قبول و کاهش فرسایش خرابی ها انجام می شود و این امر مستلزم ایجاد یک نظام نگهداری و تعمیرات بوده که مواردی از قبیل برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات اصلاحی، اساسی، پیشگیری، پیش بینی و نحوه تامین قطعات یدکی، برنامه ریزی نیروی انسانی لازم و …

تهویهها میتوانند به سیستم گرمایشی و یا سرمایشی ساختمان متصل شوند. هدف عمده استفاده از تجهیزات مکانیکی مواردی شامل سیستم گرمایشی و سرمایشی، تهویه مطبوع، تاسیسات آتشنشانی، بهداشتی، گازرسانی و آسانسور است . نگهداری موتورخانه عبارت است از سعی در حفظ سلامت تجهیزات هر موتورخانه ، حذف و یا کاهش خرابی های ناخواسته ، افزایش عمر مفید دستگاه ها بوسیله یک برنامه منظم تعمیرات و نگهداری که توسط افراد متخصص در زمینه تاسیسات مکانیکی و الکتریکی ساختمان اجرا میگردند. بیمه تاسیسات سعی دارد با طرحی سازمان یافته از نظام نگهداری به اجرای نزدیکترین حد تکمیل در فرآیند حیات تجهیزات بپردازد. تجهیزات تاسیسات ساختمان یکی از اصلیترین رکنهای یک ساختمان به حساب میآید. توزیع نیروی برق، از اصلیترین تاسیسات الکتریکی ساختمان محسوب میشد. بیمه تاسیسات با اتکا به تخصص و نیروی انسانی سازمان یافته سعی در تحقق پیشرفت صنایع تاسیسات در ساختمانها دارد. اگر قرار است فاصله را با دنیای پیشرفته کوتاهتر کنیم و سرمایه مادی ابزاری در خدمت کارآمدی و کارایی بیشتر نیروی انسانی قرار گیرد، حفظ و نگهداری دستگاه های تولیدی، کمک تولیدی و تاسیسات و استفاده بهینه از این سرمایه گذاری مشروط به نگهداری و تعمیرات برنامه ریزی شده به طریق علمی در ساختمان ها می باشد.

یک فیوز یا برق شکن نیز در تابلو توزیع برق قرار دارد که در صورت بالا بودن جریان در سیم پیچی مدار را قطع می کند. تعمیرات شامل مجموعه فعالیت هایی است که بر روی یک سیستم یا وسیله ای که دچار خرابی یا از کارافتادگی گردیده، انجام می شود تا آن را به حالت آماده و قابل بهره برداری بازگرداند و در جهت انجام وظیفه ای که به آن محول گردیده است، آماده سازد. اما در اکثر شهرداری ها آب به طور مستقیم به وسیله پمپ به سیستم تزریق می شود. ساکنین به طور روزمره با تاسیسات مکانیکی سروکار دارند و به نوعی این تاسیسات قلب ساختمان هستند. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند. هم چنین در طراحی تأسیسات مکانیکی ساختمان باید سعی شود که از مصرف بیش از حد انرژی به عوامل متعددی مثل درز های پرت انرژی در بناهای تکمیل شده و یا مربوط به نصب و نگهداری غیراصولی از تأسیسات ساختمان که شامل زمان نصب و پس از نصب (سرویس های دوره ای) هم می گردد جلوگیری شود. هم جان افراد و طول عمر تجهیزات وابسته به انجام درست این بخش در ساختمان است.

شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. لذا رسیدگی به تاسیسات ساختمان در هر ساختمانی با اهمیت است تا از تعمیر زودهنگام آنها و هزینه های بالای تعمیر و تعویض آنها جلوگیری شود. ضرورت استقرار نظام های راهبری، نگهداری و تعمیرات برنامه ریزی شده و بهره ور دارایی های فیزیکی ساختمان ها و موسسات و مستند سازی آن با استفاده از ضوابط، معیارها و استاندارهای مربوطه از جمله مواردی است که از اهمیت ویژه ای برخوردار است و عدم توجه به این مهم سبب بالا رفتن هزینه تعمیرات دستگاه ها، استهلاک بیش از حد آنها، از کار افتادن ناگهانی، عدم توانایی در ارائه خدمات و زیان های هنگفت مالی خواهد گردید. عدم طراحی مناسب تأسیسات و عدم رعایت استانداردها در انتخاب سیستم تاسیسات مناسب باعث خسارت های فراوانی می شود.هم چنین نگهداری و ایمنی تاسیسات با بازدید های مشخص به ویژه در ابتدای فصول سرد و گرم سال و سرویس کردن به موقع موتورخانه ها و.. با این روش میزان مصرف هر واحد می تواند کنترل شود که باعث کاهش مصرف انرژی در ساختمان می شود. از جمله این خدمات می توان به تعمیر و نگهداری سیستم های حرارتی و برودتی دستگاه های تهویه مطبوع ، سیستم های انتقال انرژی ، فاضلاب ، عایق ها ، آسانسور ها و بالابر ها ، درب ها های ریموت دار ، و اطفا حریق اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید