تاسیسات ساختمان (معرفی 18 تجهیز اصلی تاسیسات مکانیکی و الکتریکی)

به عنوان مثال الزامات سازه ای ساختمان تنها یک بار در هنگام طراحی و اجرا باید رعایت گردد و دیگر نیاز چندانی به عملیات نگهداری و بهره برداری ندارد. علاوه بر این موارد طراحی تاسیسات ساختمان باید با هماهنگی نزدیک با تیم طراحی معماری پروژه انجام پذیرد تا فضاهایی همچون فضای موتورخانه، داکت های تاسیساتی، محل قرارگیری فن کویل های سقفی و لامپ ها در سقف کاذب، محل تابلو برق ها، نور پردازی و سایر موارد در نقشه ها پیش بینی گردد تا در حین اجرا تداخلات و ایرادات اجرایی پیش نیامده و در زمان بهره برداری از پروژه بهره وری و زیبایی لازم در پروژه ایجاد گردد. در مراحل کلی ساخت، مواردی که مربوط به محل قراردادن لوله، کانال کولر دیگر موارد اجرا خواهد شد. همچنین نصب غیراصولی تاسیسات ساختمان می باشد.لذا بسیار اهمیت دارد که در طراحی تاسیسات ساختمان اعم ازدوبخش تاسیساتی یعنی طراحی تاسیسات الکتریکی که بر کار های الکتریکی مانند روشنایی و تامین برق نظارت دارد و همچنین طراحی تاسیسات مکانیکی که شرح جزئیات آن ذکر شد از مهندسین باتجربه در زمینه طراحی تاسیسات ساختمان بهره ببریم و حتما رعایت الزامات و استانداردهای تدوین شده در طراحی تاسیسات را درنظر بگیریم و در انتها در مبحث نگهداری و نصب تاسیسات الکتریکی ساختمان و همچنین نگهداری و نصب تاسیسات مکانیکی از شرکت های معتبر در این زمینه بهره گیریم.

دیوار های داخلی جان پناه بام و خرپشته نیز جزء نماهای فرعی محسوب می شوند. یکی از این موارد، محل تقاطع دو دیوار به عنوان مسیر عمودی است. نحوه انجام این کار به این صورت است که ابتدا تمام دهانههای باز را با استفاده از توپی لوله فاضلاب مسدود کنیم و آب را به لولهها وارد کرده طوری که کاملا پر شوند و محل اتصال هر یک از آنها را ارزیابی کرده و در صورت وجود هر گونه نشتی آب که در این زمان کاملا مشخص است آن را رفع کرده و دوباره آزمایش انجام دهیم. محل قرارگیری این تابلوها داخل آپارتمان است. به لطف پیشرفت کیفیت زندگی و توجه به نیازها، این روزها ساختمان ها با دو آسانسور که یکی مخصوص حمل اشخاص و دیگری برای حمل بار است ساخته میشود. در اجرای تاسیسات ساختمان چه عوامل دیگری دخالت دارند؟ لوازم سرمایشی مانند کولر آبی و کولر گازی پیش از استفاده در فصل گرما، نیاز به سرویس و راه اندازی مجدد دارند. کلیه افراد شاغل و یا مایل به کار در زمینه طراحی، نظارت، محاسبات و اجرای تاسیسات مکانیکی ساختمان به نوعی امکان استفاده از این فیلم آموزشی را دارند.

در این فصل موارد مربوط به گاز های خروجی از سرویس های بهداشتی، پارکینگ، آشپزخانه های صنعتی و همچنین در مورد هوای جبرانی آموزش داده خواهد شد. تاسیسات گرمایشی ساختمان به مرور زمان تغییرات زیادی داشته است، در گذشته های دور از انواع بخاری های نفتی و برقی برای تامین گرمایش خانه استفاده می شد و کم کم پای بخاری های گازسوز و شومینه به میان آمد. وقتی شما شروع به ساختمان سازی می کنید باید 3 مرحله را تا انتهای کار در نظر بگیرید. ساختمان مورد نظر حدوداً 140 متر مساحت داشته و شامل دو حمام، یک سرویس بهداشتی و یک آشپزخانه بوده است. هر کدام از این فضاها بایستی درمدت زمان نصب سیستم تاسیسات آسانسور برای ساختمان مسکونی در نظر بگیریم. نکته جالب و حائز اهمیت در این میان اینکه، تاسیسات ساختمانی هم مانند همه زمینه های دیگر، دستخوش تغییراتی در جهت هوشمند شدن کرده اند و امروز شاهد وجود تکنولوژی های پیشرفته در تاسیسات برق، حرارتی و برودتی، سیستم فاضلاب و بهداشت و … تیم مبنا با برند تجاری ورتینا کادری متخصص در امردکوراسیون داخلی و اجرای فعالیت های عمرانی سازه و تاسیسات ساختمان. با این رویکرد، خرابی آسانسور ها کمتر است اما همچنان بررسی و سرویس آسانسور ها در الویت لیست چکاپ تاسیسات قرار دارد.

پیش از انجام بازسازی تاسیسات مکانیکی در ساختمان باید سیستم قبلی در ساختمان جمع آوری شده و بعد از تهیه نقشه تاسیسات جدید اجرا شود. علاوه بر آن فناوری های جدید، تعمیر و نگهداری این تجهیزات و سیستم ها را آسان تر نموده است. مدت زمان این فیلم آموزشی 14 ساعت بوده و در آن برای آموزش از استاندارد مقررات ملی ساختمان و همچنین ASHRAE استفاده شده است. سیستم روشنایی اتوماتیک یا تایمر دار نیز اکثرا در پارکینگ ها، راهروها و طبقات استفاده میشود. 2- در فراهم کردن برنامه وانجام تأسیسات برقی، میزان نورمصنوعی برای هرفضای ساختمان باید براساس اندازه های استاندارد میزان روشنایی انتخاب گردد. یا اینکه سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمان بنا به دلایل مختلف، دیگر کارایی گذشته خود را ندارد و با مشکلاتی همچون گیر کردن لوله ها و حتی بالا زدن چاه فاضلاب در ساختمان روبرو شده است. بخش های مختلفی از جمله مدار گردش آب، فواره، آب نما، سیستم های گرم کننده و سیستم های اتوماتیک کنترل کننده مواد شیمیایی جزو تاسیسات استخر، سونا و جکوزی ساختمان هستند. تاسیسات برقی مدار انشعابی ای را شامل میشود که در فضاهای داخلی ساختمان برق را توزیع می کند.

دیدگاهتان را بنویسید