تاسیسات ساختمانی |2 نوع مکانیکی و الکتریکی

از لوله کشی های تخصصی دیگر میتوان به لوله کشی گاز و و لوله کشی آتشنشانی و اطفا حریق و لوله کشی اسپلیت نام برد که از ساختمانهای امروزی کاربرد بسیار دارند. مشعل می تواند با گازوئیل یا گاز شهری کار کند و گرمای حاصل از عمل احتراق به آب درون منبع بویلر انتقال پیدا می کند. راه اندازی و مرمت سیستم گرمای مرکزی مانند (شوفاژ) و … از یک لوله سیال با دمای بالاتر وارد می شود و گرمای خود را به سیال دمای پایین تر می دهد. استفاده میشود. پله برقی از دوسیستم بالا و پائین که توسط یک دستگاه فلزی و تو خالی تشکیل شده است. دستگاه های مکانیکی درساختمانها مورداستفاده قرارمیگیرد. در بعضی سازه های بزرگ و اداری دستگاه هایی مثل هواساز و فن هم مورد استفاده قرارمیگیرد. نصب دستگاه تصفیه آب , توالت فرنگی روکار و توکار ( والهنگ ) و روشویی هم افراد خبره به کار میطلبد. یک لوله کش , تاسیسات کار , برقکار و تعمیرکار بایستی با آشنایی و استفاده ازتجربه و متد روز در فیلد تخصصی خود بهره کافی و لازم را ببرد.

لوله های مرتبط با اطفا حریق در کل نقاط ساختمان هستند و در مواقع لازم شروع به کار میکنند. نیاز به گرمایش در زمستان و سرمایش در تابستان را دارند. در سیستمهای گرمایشی نوینی که در منازل استفاده میشود، گرمایش از کف میباشد که هنوز خیلی مصرف بالایی ندارد. مهم ترین بخش تاسیسات ساختمان تجهیزاتی است که وظیفه ایجاد سرمایش و گرمایش در یک مکان را دارند. در حال حاضر پیشرفت تکنولوژی در تمام عرصه های ساخت و ساز باعث شده سیستم های تاسیساتی ارتقاء پیدا نموده و بسیار کارآمدتر از گذشته باشند. البته در بعضی از آنها بخشی از نیروی لازم برای جابهجایی کابین توسط سیستم تعادل فراهم میشود. در تاسیسات آسانسور، عامل حرکت لازم برای تغییر مکان کابین آسانسور، به وسیله موتورهای الکتریکی فراهم میشود. در هر آموزش به نکات اجرایی و نظارتی همان مبحث نیز اشاره شده است. از ویژگی های مثبت این تجهیز می توان به این مورد اشاره کرد که امکان متصل شدن به سیستم مانیتورینگ مرکزی را دارد. در این سیستم به دلیل تجزیه ضایعات در لوله ها گازی به وجود میآید که برای جلوگیری از ورود آن به بخش های داخلی ساختمان باید از تله ، سیفون یا آب بند در اتصالات لوله ها استفاده کرد.

در سیستم فاضلاب سرویسهای بهداشتی به خاطر افتراق ضایعات در لولهها، گازی متصاعد میگردد. 7. به استفاده از نشانههای گرافیکی معمول در تمامی نقشهها و مدارک واجب و لازم الاجراست. این تاسیسات ساختمان در طراحی ساختمان و در هنگام اجرای تاسیسات مکانیکی ساختمان برای جلوگیری از آتشسوزیهای گسترده نقش مهمی را بر عهده دارند. در هر صورت چه تاسیسات مکانیکی خانه ما فرسوده شده و چه قصد ایجاد تغییرات در آن را داریم، لازم است تا تاسیسات مکانیکی ساختمان را بازسازی کنیم. سیستم های هوشمند عملکردی متفاوت دارند و نسبت به تغییرات آب و هوایی تطبیق پذیر هستند. یک شبکه آب آشامیدنی و مصرفی را تامین میکند و دیگری مواد ضایعاتی جمع شده در لوله ها را خارج میکند. 2- در فراهم کردن برنامه وانجام تأسیسات برقی، میزان نورمصنوعی برای هرفضای ساختمان باید براساس اندازه های استاندارد میزان روشنایی انتخاب گردد. خسارت ها و مشکلاتی که ممکن است در طراحی تاسیسات ساختمان رخ دهد اولا مربوط به نوع طراحی تاسیسات و دوم عدم رعایت استانداردها و الزامات قانونی موجود در انتخاب سیستم تاسیساتی ساختمان می باشد.دومین مشکل در حوزه طراحی تاسیسات ساختمان مربوط به نگهداری و ایمنی تاسیسات با بازدید های مشخص زمانی به ویژه در ابتدای فصول سرد و گرم سال و سرویس کردن به موقع موتورخانه ها و..

لوازم سرمایشی مانند کولر آبی و کولر گازی پیش از استفاده در فصل گرما، نیاز به سرویس و راه اندازی مجدد دارند. ایراد دیگری که تاسیسات مکانیکی ساختمان تلاش دارد در این زمینه راهگشا باشد مصرف بیش از حد انرژی است که به عوامل متعددی مثل درز های پرت انرژی در بنای تکمیل شده و یا مربوط به نصب و نگهداری غیراصولی از تاسیسات ساختمان که شامل زمان نصب و پس از نصب (سرویس های دوره ای) هم می گردد و همچنین استفاده از طراحی تاسیسات غیراصولی و استفاده از برندهای غیرمعتبر در این زمینه می باشد. تاسیسات حرارتی دارای انواع مختلفی از سیستم های تهویه از جمله تهویه های طبیعی، مکانیکی و ترکیبی میباشد. تاسیسات برقی ساختمان تامین کننده برق لازم برای روشنایی، گرما، سایر تجهیزات داخلی ساختمان و لوازم برقی میباشد. تمام سیستم هایی که در ساختمان قرار دارند از جمله سیستم روشنایی، سرمایش و گرمایش، اندازه گیری مصارف و… تابش: انرژی گرمایی از جسم گرم ساطع میشود و از طریق فضای واسطه منتقل شده و به بده جسم سرد جذب میشود. از طرف دیگر مساله تامین برودت و تهویه مطبوع هوا در فصل تابستان وجود دارد که بیشترین هزینه مصرف و هدر رفت انرژی را بخاطر عدم توجه به سرویسکاری و تعمیر را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید