تاسیسات ساختمانی |2 نوع مکانیکی و الکتریکی

رعایت نکات ایمنی در تاسیسات الکتریکی بسیار مهم می باشد که این تاسیسات مدار وظیفه دارد تا برق فضاهای داخلی ساختمان را به خوبی تامین کند. ترانسفورماتور، مبدلهایی هستند که سطح ولتاژ را تغییر میدهند. استفاده از لوله های آلومینیومی و لوله های پی وی سی که رسوب گیری آن ها بسیار دیرتر از دیگر لوله ها می باشد گزینه های بسیار مناسبی برای استفاده در تاسیسات ساختمان است. بدیهی است در یک سیستم ساخت صنعتی، توقع و انتظار این است که از سیستم های پیشرفته و نوین تاسیساتی نیز استفاده گردد در حالی که هزینه سرمایه گذاری اولیه زیاد این سیستم ها می تواند منجر به افزایش قیمت تمام شده ساختمان ها شود. جهت گیری و استقرار صحیح ساختمان، طراحی مطلوب، اجرای شایسته با مصالح مرغوب، به کارگیری تاسیسات ساختمانی مناسب و بهره گیری از انرژی های تجدیدپذیر از جمله سیستم های خورشیدی، از مواردی است که هر یک می تواند در کاهش میزان مصرف انرژی در ساختمان موثر باشد. جریان برق ورودی ساختمان، داخل کنترل های مربوطه به هر واحد می گردد و از آنجا به واحدها وارد می شود. در صورتی که جریان در سیم پیچ بالا برود باعث می شود تا مدار قطع شود.

تاسیسات برقی مدار انشعابی ای را شامل میشود که در فضاهای داخلی ساختمان برق را توزیع می کند. متشکریم که مطالب بالا را برای افزایش اطلاع خود از تاسیسات ساختمان (مسکونی ،تجاری و یا صنعتی ) مطالعه کردید. گفتنی است در حال حاضر تاسیسات نیازمند توجه و یا بازنگری ویژه ای در حوزه ساخت و ساز می باشد ، چرا که متاسفانه در بیشتر موارد شاهد این مساله هستیم که بیشتر به جنبه سازه ساختمان توجه می شود و در مقابل مساله تاسیسات از کمترین میزان توجهی نیز برخوردار نیست، اما این عدم اهمیت در حالی رخ می دهد که کشور از لحاظ منابع انرژی با محدودیت های بی شماری مواجه است، از این رو انتظار می رود کلیه دست اندرکاران حوزه ساختمان ،در حفظ منافع ملی حساسیت بیشتری داشته باشند. به جرات می توانیم ادعا کنیم که آرامش ساکنین ساختمان در گرو سلامت و عدم نقص در تاسیسات مکانیکی قرار دارد.

به طور کلی تاسیسات در ساختمان به دو دسته بزرگ تاسیسات الکتریکی و تاسیسات مکانیکی تقسیم بندی می شود که ما در این مطلب بیشتر بر روی تاسیسات مکانیکی ساختمان تمرکز داریم. با برنامهریزی درست، صحیح، اصولی و از روی نقشه و با پیشبینی و آیندهنگری عمر مفید ساختمان چندین برابر خواهد شد. همچنین باید تاسیسات ساختمانی و ایمنی ساختمان و … از هنگام ورود به ساختمان یعنی همان زمانی که دکمه کنترل دربازکن برقی را می زنیم و درب پارکینگ باز می گردد، خدمت سیستم برق به ما شروع و تا شب هنگام که در بستر آرمیده ایم و هشداردهنده های ایمنی را روشن کرده ایم همچنان از این خدمت بهره مندیم پس آن را جدی بگیریم. بهتر است بدانید تاسیسات ساختمانی معمولاً شرایط مطلوب و مناسبی را برای زندگی ایجاد می کند. آنچه مسلم است تاسیسات ساختمان یا مسکن که به تعریف ساده ایجاد شرایط مطلوب جهت سکنی می باشد،می تواند در حفظ منابع انرژی و همچنین محیط زیست موثرواقع شود. گونه های تاسیسات ساختمانی سرمایشی و گرمایشی برای نمونه شوفاژ یا کولرهای آبی و گازی و پکیج. طریقه انتقال حرارت در گرمایش ساختمانی نیز می تواند بصورت رسانش Conduction که در گرمایش از کف اتفاق می افتد و یا به روش هم رفت Convection که در مورد بخاری ها، شوفاژ ها و فن کوئل ها اتفاق می افتد صورت پذیرد.

این سیستم ها مربوط به شرایط حرارتی ، دیداری ، شنیداری و بهداشتی که برای راحتی ، آرامش و آسایش ساکنان ساختمان لازم و ضروری می باشد ، را فراهم می کنند. اگر عملکرد تاسیسات مکانیکی بی عیب و نقص باشد آرامش و آسایش ساکنین را به همراه خواهد داشت. تاسیسات ساختمان باید به خوبی طراحی شوند تا عملکرد صحیح و مناسبی داشته باشند. با دانستن این اطلاعات به راحتی عملکرد آن ها کنترل خواهد شد. در ضمن، تاسیسات مکانیکی درشاخه های مختلف دیگری از جمله بخش های ورزشی، درمانی و مانند این ها کاربرد گسترده ای دارند. تأسیسات ساختمانی به طورکلی در دو بخش تأسیسات الکتریکی و تأسیسات مکانیکی دسته بندی میشوند که با توجه به تنوع موجود و همچنین ظهور سیستم های نوین در هر دو بخش تأسیسات ساختمانی نیازمند تسلط کامل کارشناس رسمی دادگستری ارزیابی تاسیسات ساختمانی و کارخانجات به این موضوعات است. یکی دیگر از تاسیساتی که در حفظ جان اعضای ساکن در ساختمان اهمیت دارد، وجود سیستم آتش نشانی است. روش های مختلفی برای تقسیم هزینه قبض برق، آب و گاز در ساختمان هایی که از سیستم سرمایش و گرمایش مرکزی استفاده می کنند، وجود دارد. تاسیسات مربوط به استخر، سونا و جکوزی: تاسیسات در این بخش دارای تنوع بالایی از امکانات است و شامل بخش های مختلفی از جمله سیسنم گردش آب، فواره و آب نما ها، سیستم کنترل، سیستم روشنایی و نورپردازی، هیتر و سیستم خودکار مواد شیمیای می شود.

دیدگاهتان را بنویسید