تاسیسات ساختمانی چیست؟

اگر به کارهای فنی علاقه دارید، این شغل می تواند برای شما مناسب باشد. خیر، اگر نصب پکیج به صورت اصولی و استاندارد انجام شود، هیچ آسیبی به ساختمان وارد نمی کند. متخصصان تاسیسات معمولا درآمدهای خوبی دارند، به خصوص اگر به صورت مستقل کار کنند. تاسیسات یک استخر با توجه به امکانات مورد نظر از تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند. از طرفی نشریه های سازمان مدیریت و برنامه ریزی به ویژه نشریات شماره 128 ( مشخصات فنی عمومی و اجرایی تاسیسات مکانیکی کار های ساختمانی ) نیز در تمامی مراحل به عنوان راهنمای طراحی ، مد نظر قرار گرفته است. از طرفی نشریه های سازمان مدیریت و برنامه ریزی به ویژه نشریات شماره 110-1 و 110-2 ( مشخصات فنی عمومی و اجرایی تاسیسات برقی کار های ساختمانی ) میز در تمامی مراحل به عنوان طراحی ، مد نظر خواهد داشت. در تاسیسات گاز رسانی کله قوانین ومقررات زیر نظر سازمان نظام مهندسی ساختمان و شرکت گاز می باشد. همچنین با رعایت مسایل ایمنی، به دنبال جلب نظر مشتری باشد. در سیستم دفع فاضلاب نیز، سایزینگ لوله های فاضلاب سبک و سنگین، لوله های حامل آب باران و لوله های تهویه سیستم فاضلاب و همچنین درنظر گرفتن شیب کافی برای لوله های افقی از مهمترین مراحل محاسبه و طراحی به شمار می روند.

در ضمن، ایزولاسیون مهمترین بخش در ساخت آب نماسیت و عدم ایزولاسیون مناسی باعث حرکت موئی آب در سازه تاسیسات آب نما می شود و به مرور زمان به از هم پاشیدگی آن منجر خواهد شد. به طور کلی می توان گفت اجزای حیاتی هر ساختمان را تاسیسات ساختمانی تشکیل می دهد. به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. نحوه انجام این کار به این صورت است که ابتدا تمام دهانههای باز را با استفاده از توپی لوله فاضلاب مسدود کنیم و آب را به لولهها وارد کرده طوری که کاملا پر شوند و محل اتصال هر یک از آنها را ارزیابی کرده و در صورت وجود هر گونه نشتی آب که در این زمان کاملا مشخص است آن را رفع کرده و دوباره آزمایش انجام دهیم. پس از تمام شدن دیوارها، فریمها و چهارچوبها نوبت به کاشیکاری میرسد. همچنین در رشته مهندسی مکانیک گرایش تاسیسات نیز می توانید تحصیل کرده و پس از آن وارد این شغل شوید.

برای آموزش حرفه ای در این شغل می توانید پس از گذراندن سال اول دبیرستان وارد شاخه کار و دانش (رشته های تاسیسات بهداشتی ساختمان، تاسیسات گرمایی ساختمان، تاسیسات گاز رسانی، تاسیسات حرارتی برودتی و تاسیسات تهویه مطبوع ساختمان) یا فنی و حرفه ای (رشته تاسیسات) شوید. شغل تاسیساتی با خطرات مختلفی از جمله برق و گاز گرفتگی، سر و صدای زیاد، گرما، سرما و رطوبت زیاد، خطرات ناشی از بکارگیری تجهیزات و ابزارهای مختلف، افتادن و سقوط و … لذا مسیر لوله کشی گاز و انشعابات آن در ساختمان ها براساس قوانین و مقررات خاصی می باشند. همچنین بخش های مختلف سیستم های اطفا ی حریق طبق ضوابط مرتبط با شبکه های آتش نشانی عبارتند از: مخزن آب، پمپ های آب، لوله کشی،اتصالات و جعبه های آب آتش نشانی در پارکینگ ها و طبقات ساختمان ها که به عنوان یکی از مهمترین مولفه های حفاظت در مقابل حریق می باشند. هرچند که امروزه می توان به کمک مدل سازی سه بعدی اجزاء تشکیل دهنده ساختمان که یکی از ارکان فناوری BIM یا همان Building Information Modeling و به معنای مدل سازی اطلاعات ساختمان می باشد، اساساً مشکلات ناشی از عدم هماهنگی ها، اشتباهات طراحی و دوباره کاری ها را از میان برد.

هزینه انجام خدمات چقدر می شود؟ لذا رسیدگی به تاسیسات ساختمان در هر ساختمانی با اهمیت است تا از تعمیر زودهنگام آنها و هزینه های بالای تعمیر و تعویض آنها جلوگیری شود. توجه ۳ : پرايمر و نوار باید ساخت يك كارخانه باشند( در اکثر موارد به خاطر صرفه جویی در هزینه ، از آستری هایی در ظرف های یک لیتری که هم جنس با نوارپرایمر نمی باشد استفاده می گردد که با توجه به همجنس نبودن آن با نوار پرایمر صحیح نمی باشد ) – نوار پيچي با همپوشاني 50 درصد انجام مي گيرد – در جاهاي مرطوب دوبار نوارپيچي انجام شود . از جمله موارد اصلی استفاده از پله برقی در فرودگاه، مراکز خرید، مراکز حمل ونقل، مراکز تجاری، هتل ها در ساختمان ها می باشد. تاسیسات فنی ساختمان به این معناست که اجزای اصلی هر ساختمان را تشکیل میدهد تا بتواند نیازها و آرامش و رفاه ساکنان را فراهم کند. روبرو است. لذا متخصص تاسیسات باید در حین کار کلیه اصول ایمنی و بهداشتی را به درستی رعایت کند. تاسیسات الکتریکی دارای پلانهای مخصوص به خود هستند که میتواند جای دقیق سیمهای برق و همچنین محل نصب لامپها را در داخل ساختمان مشخص کند تا مهندسین اجرا بتوانند به راحتی و در جای مشخص این سیمهای برق را در دیوارها جاسازی نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید