انواع تاسیسات ساختمان

در موارد دیگر، آب از تاسیسات جمع آوری و تصفیه شده و به مخازن ذخیره هدایت می یابد و سپس به وسیله ی نیروی گرانش در سراسر سیستم جریان می یابد. در اکثر شهرها آب توسط پمپ ها وارد سیستم توزیع می شود، اگرچه در موارد نادر زمانی که منبع آب در کوه ها یا تپه ها در بالای یک شهر واقع شده است، فشار تولید شده توسط گرانش برای توزیع آب در سراسر سیستم کافی است. همچنین وجود سیستم های سرمایشی و خنک کننده در ساختمانهای مناطق گرم و اماکنی که گرمای قابل توجهی تولید می شود، نظیر گرمای مستقیم تابش آفتاب یا گرمای حاصل از تجهیزات بسیار ضروری است. اما این هزینه درواقع به صورت سرمایه گذاری در نظر گرفته می شود، چرا که در نهایت موجب ارزش افزوده کل ساختمان خواهد بود. چه بسا از کولرهای گازی علاوه بر اینکه در تابستان استفاده می شود، از سیستم گرمایشی آنها نیز بعضا برای گرم کردن فضای ساختمان کمک گرفته میشود. اصطلاح “لوله کشی” نه تنها شامل دوش، حمام و توالت می شود، بلکه دستگاه هایی مانند ماشین لباسشویی، واحدهای زباله، آبگرمکن، ماشین ظرفشویی و چشمه های آشامیدنی را نیز شامل می شود. به همین ترتیب، دستگاه های تهویه هوا می توانند برای تامین و استخراج مستقیم هوا به فضا استفاده شوند.

به هر سیستمی که به مایعات اجازه حرکت می دهد سیستم لوله کشی گفته می شود و به طور معمول شامل لوله، شیر، اتصالات لولهکشی، مخازن و دستگاه های دیگر می شود. پروژه انجام شده مربوط به بازسازی تاسیسات مکانیکی در ساختمان آقای کریمی است که در طی این پروژه کل سیستم لوله کشی آب و فاضلاب به همراه سیستم گرمایش ساختمان بازسازی و نوسازی شده اند. اجزای تاسیسات گازرسانی شامل: علمک، رگولاتور، کنتور گاز، بست، شلنگ، شیر مصرف گاز، برچسب انرژی و شیر ترموستات است. نگهداری و راهبری تاسیسات ساختمان یکی از ضروریات آن است چرا که دائما در حال حرکت و انتقال انرژی بوده و نیاز به مراقبت های فصلی و ماهانه و روزانه دارد. به عنوان نمونه می توانید فیلم رضایت مندی سرکار خانم ریاحی را ملاحظه کنید که متخصصین گروه تاسیسات 24 ساعته به بازسازی لوله کشی آب سرد و گرم، لوله کشی شوفاژ و انجام نصبیات در ساختمان ایشان پرداخته اند.

ملاحظه و مراعات قوانین هرکدام ازموسسات ویا شرکتهای ذکرشده وعلی الخصوص مراعات مقررات حریم شبکههای برق لازم است. در اینجا لازم به توضیح است که رسیدن به یک تاسیسات لوکس و مطابق استانداردهای روز دنیا و دارای سطح آسایش بالا مسلما بدون هزینه نخواهد بود. طراحی و اجرای تاسیسات برقی ساختمان ها باید با رعایت الزامات مندرج در مبحث ۱۳ مقررات ملّی ساختمان ایران انجام گیرد. لوله های مرتبط با اطفا حریق در کل نقاط ساختمان هستند و در مواقع لازم شروع به کار میکنند. بنابراین لازم است که سالانه مدیر یا اعضای ساختمان برای شارژ و سرویس این لوازم اقدام کنند تا در زمان نیاز به مشکل برنخورند. سیستم لوله کشی معمولا از سیستم های آب و فاضلاب که در گروهی از ساختمان ها یا شهر به کار گرفته می شوند، متمایز می شود. در ارزش ریالی کل ساختمان برای آن دسته از کارفرمایان که قصد فروش ملک خود را دارند. لوله های انتقال آب و سایر مواد مورد استفاده در سیستم لوله کشی ساختمان باید قوی، قابل تحمل و با دوام باشد تا به اندازه ای که انتظار میرود عمر تاسیسات ساختمانی که در آن نصب می شوند، را افزایش دهند.

در عوض، آب گرم ممکن است برای تامین سیستم هایی مانند رادیاتور، گرمایش کف و غیره استفاده شود. علاوه بر این لوله کشی مدرن ممکن است شامل لوله های سوخت و گاز نیز باشند. واحدهای تصفیه هوا که تنها شامل یک فن و یک عنصر گرمایش یا خنک کننده در فضای خدمتی هستند، ممکن است به عنوان واحدهای فن کویل ارائه شوند. در پیشرفت های تجاری مکانیکی سیستم های تهویه، تهویه مطبوع اغلب توسط واحدهای هواساز AHU متصل به سیستم تهویه مطبوع است که هوا را از فضاهای داخلی استخراج می کند. نتیجه این پیشرفت سریع فراهم کردن آرامش و آسایش برای انسان هاست و خانه برای نوع بشر در هرجایی از دنیا، محل بدست آوردن آرامش است. برای یادگیری این کار می توانید دوره های فنی لازم را گذرانده و نزد یک استادکار به کارآموزی بپردازید. اگر نکات لازم را رعایت نکنید، هزینههای شما بیش از حد خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید