انواع تاسیسات ساختمان >بلاگ >اسکوجم

در میان عناصر ساختاری مختلف ، تداخل های طراحی المان های مکانیکی، تاسیسات الکتریکی و لوله کشی(MEP) به طور مرسوم فرآیند طراحی را تحت تاثیر قرارداده است که شاید به دلیل فضاهای محدود برای سیستمهای MEP باشد .هدف این تحقیق گروه بندی المان های MEP، جهت تعیین اولویت آن ها از منظر زمان و هزینه در فرآیند رفع تداخل ها می باشد . در طرحها و پروژههای بزرگ به علت تعدد عوامل درگیر در طراحی ها و همچنین پیچیدگی و حجم بالای المان ها تعداد بسیار زیادی از تداخل ها بین المان های مختلف در فرایند ادغام یکارچه طراحی ها اتفاق می افتد که بدون به کارگیری ابزارهای مدل سازی اطلاعات ساختمان شناسایی و رفع آن ها بسیار وقت گیر و پیچیده می باشد . در سالیان اخیر با ظهور مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) پیشرفت های قابل ملاحظه ای در تحقق مولفه های اصلی مدیریت ساخت پروژه از قبیل ایمنی، هزینه و زمان بوقوع پیوسته است . از مدل های مبتنی بر BIM به صورت گسترده جهت برنامه ریزی ایمنی پروژه ها و کنترل زمان و هزینه ساخت بهره برداری می شود . چیلرها بر اساس نحوه کارکرد به 2 دسته تقسیم می شوند. اطفاء حریق به دو گروه دستی و اتوماتیک تقسیم میشود؛ که در نوع دستی، عملیات اطفای حریق به صورت دستی و توسط افراد و یا آتش نشانان انجام می شود و در نوع دوم یعنی اطفاء حریق اتوماتیک، این عملیات به صورت خودکار و بدون حضور عوامل انسانی صورت میپذیرد.

آتش نشانانی که وارد صحنه شدند، موفق به اطفای حریق شدند. وقتی که گشت روسی در حال ترک صحنه بود، خرابکاران اوکراینی ساختمان آموزش را به آتش زدند. از طرفی ممکن است بخواهیم از سیستم حرارت مرکزی در ساختمان استفاده کنیم و برای این منظور لازم است بخاری و شومینه حذف شده و به جای آن پکیج و یا موتورخانه را راه اندازی کنیم. در ادامه مهمترین این موارد رو به طور مفصل برای شما توضیح میدیم. اگه ساختمان رو مثل بدن انسان در نظر بگیریم، احتمالا تاسیسات ساختمانی، مخصوصا تاسیسات مکانیکی رو میشه قلب اون فرض کرد. یعنی همان بخش پنهانی که اهمیت زیادی داره و بعضا چالشهای زیادی رو هم در بازسازی ایجاد میکنه. در حال حاضر، هیچ یک از کارکنان نیروگاه زاپروژیا زخمی نشده اند و نماینده دائم آمریکا هم این نکته را تایید کرد. اجازه بدهید دوباره تاکید کنم که این ساختمان در محوطه نیروگاه زاپروژیا قرار ندارد. واحدهای (تولید) برق نیروگاه زاپروژیا آسیب ندیده اند.

رنگ سیمهای برق معرف وضعیت آنها است. وضعیت آنها به این شرح است: واحد اول برای تعمیر از مدار خارج شده است، واحدهای دوم و سوم به طور موقت و طبق تصمیم مدیریت نیروگاه از مدار خارج شده اند، واحد چهارم با ظرفیت ۶۹۰ مگاواتی فعال است و واحدهای پنجم و ششم هم فعالیت خاصی ندارند. این نیروگاه به فعالیت عادی خود ادامه میدهد و تاسیسات تحت محافظت قرار دارند و وضعیت تشعشعات هم تحت نظارت است. به گزارش اسپوتنیک، در کانال تلگرامی این اداره دولتی آمده است: “در ساعت 5.55 صبح (7 و 25 دقیقه به وقت تهران)، آتش سوزی در ساختمان آموزشی ـ تمرینی (60 در 40 متر) نیروگاه اتمی زاپروژیا در شهر انرژیگودار در زمینی به وسعت 2000 متر مربع رخ داد. طبق اطلاعات اولیه هیچکس کشته یا مجروح نشده است”.پیش از این، سخنگوی سرویس مطبوعاتی این نیروگاه اتمی گفته بود که آتش سوزی در قلمرو نیروگاه رخ داده و هیچ تغییری در زمینه میزان تشعشعات ایجاد نشده است. تاسیسات سرمایشی به مواردی گفته می شود که محیط مورد نظر را سرد نماید. به گفته وی، پیش از این واحد شماره یک برای تعمیر متوقف شده بود، واحدهای شماره 2 و شماره 3 بطور بی خطر خاموش شدند و واحد شماره 4 همچنان به کار خود ادامه می دهد.

نکته ی قابل توجه این است که مبحث طراحی تاسیسات ساختمانی مهم ترین و پیچیده ترین مباحث در ارتباط با طراحی معماری ساختمان است. نقش تأسیسات مکانیکی به عنوان بخشی از ساختمانهایی که مردم هر روز با آن ارتباط برقرار میکنند، بی تردید مهم است. پیشتر؛ به گزارش خبرگزاری رویترز، رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد، پرتابهای به یک ساختمان در داخل سایت نیروگاه هستهای زاپوریژیا اوکراین اصابت کرد، اما آن ساختمان بخشی از رئاکتور نیست. در نقشه جدید تصمیم بر آن شد که به منظور جلوگیری از بالا آمدن کف ساختمان، کل سیستم لوله کشی آب، بخشی از لوله کشی فاضلاب و تمام لوله کشی گرمایشی برای رادیاتورها در ساختمان به صورت زیرسقفی اجرا شوند. وظیفه تاسیسات ساختمانی حرارتی مطلوب کردن دمای محیط برای آسایش بیشتر میباشد. عملکرد سیستمهای تاسیسات حرارتی به این صورت است که گرما از شیء گرمتر به شیء سردتر در حرکت است، مانند آب از سطح بالاتر به سطح پایینتر جاری میشود. البته لازم به ذکر است که این مرحله جزئیات زیادی داشته و افراد حرفه ای در حوزه تاسیسات ساختمانی، مجموعه تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی سیستم های سرمایشی و گرمایشی را در این گام اجرا و پیاده سازی می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید