انواع تاسیسات ساختمان >بلاگ >اسکوجم

به این صورت که با استفاده از آب گرم و آب سرد که از طریق چیلرها و بویلرها تولید می شود می توان به عنوان قسمتی از سیستم های تهویه در گرم کردن کویل ها و یا کویل های خنک کننده استفاده نمود. شاید در برخی موارد با توجه به موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی اجرای تاسیسات مکانیکی در سازه و ساختمان مورد نظر متفاوت باشد ولی در ساختمان هایی که در منطقه های گرم ساخته می شود وجود سیستم سرمایشی و خنک کننده جزء تجهیزات بسیار ضروری می باشد چون گرمای مستقیم تابش آفتاب می تواند منجر به تولید گرمای قابل توجهی شود و زندگی را برای ساکنین ساختمان دشوار نماید. استفاده از تجهیزات مکانیکی به کار رفته در ساختمان ها و اجرای تاسیسات مکانیکی می تواند نقش قابل توجهی را در افزایش بهبود سطح زندگی افراد داشته باشد. این کار را به وسیله ی بازیابی تهویه گرما و با گردش مجدد هوای داخلی می توان انجام داد. سیستم تهویه در اجرای تاسیسات مکانیکی را می توان به سه روش طبیعی و مکانیکی و یا مخلوط انجام داد. هرچه در مواجهه با طبیعت پیرامون خود، اثرات طبیعی را بیشتر تحت تاثیر قرار دهیم ، در طراحی تأسیسات خود موفق تر بوده ایم.

شیر آب گرم مصرفی باید سمت چپ قرار گیرد و با علامت قرمز مشخص شود . در این سیستم ها که به وسیله ی مهندسان برق طراحی می شود, در ابتدا مهندسان برای اجرای تاسیسات برقی , از معماران داخلی اقدام به دریافت نقشه ی تاسیسات می کنند و بعد از برآورد کردن میزان برق مصرفی به وسیله ی تجهیزات مختلف و بررسی برق مورد نیاز برای ساختمان, شروع به طراحی و اجرای تاسیسات الکتریکی می نمایند. اجرای تاسیسات مکانیکی می تواند موجب ایجاد چالش های پیچیده از نظر هماهنگی و جزئیات شود در این راستا بایستی مطابق با اهداف و معیارهای مختلفی اقدام به طراحی و نصب و راه اندازی و بهره برداری و تعمیر و نگهداری آن ها نمود. اجرا نمودن تاسیسات فوق مستلزم انجام مرحله هایی می باشد که به این صورت است, ایجاد کردن برخی شیارها بر روی دیوارها برای نصب کردن پریزها و لوله های برق و کلید ها و بعد از این کار نوبت به سیم کشی و کابل کشی ساختمان می رسد, پس از اتمام این مرحله بایستی کلید ها و پریز ها را نصب نمود که بعد از آن هم اقدام به نصب تجهیزات و روشنایی ها می نمایند. انجام این کار رابطه ی مستقیمی با سیستم های گرمایشی و تهویه ی مطبوع دارد.

از جمله تکنولوژی هایی که در اجرای تاسیسات مکانیکی بسیار تاثیر گذار هستند سیستم گرمایشی و سرمایشی است که از آن برای افزایش سطح راحتی و ایجاد آسایش داخلی در ساختمان و محیط استفاده می شود. همچنین نکته قابلتوجه این است که رعایت نکات ایمنی در تاسیسات الکتریکی اهمیت بسیار بالایی دارد. قابلیت شکل پذیری از ویژگی های بارز مصالح فلزی است که دلیل شده در برابر تنش، ضربه و نیروی دینامیکی از آستانه تحمل بالایی برخوردار باشند. ساخت و اجرای اسکلت فلزی آسان و راحت است. سرعت اجرای قطعات فلزی بالاست و در مدت زمان کمتری نسبت به قطعات بتنی نصب می شوند. وزن آن در مقایسه با اسکلت بتنی کمتر است، پس وزن ساختمان کاهش پیدا می کند. سنسورهای هوشمند دو مزیت برای ساختمانها به ارمغان میآورند: نخست آنکه میزان خطای انسانی تا حد زیادی کاهش پیدا میکند و دوم اینکه در مصرف انرژی به میزان چشمگیری صرفهجویی میشود. 1- وسایل و دستگاههایی در تأسیسات برقی ساختمانها میتوان استفاده کرد که براساس یک یا چند استاندارد دارای اعتبارطراحی شده باشد. برای اجرای درست و مطابق با استاندارد و مشخصات فنی در این بخش نیز باید از افراد تحصیلکرده و متخصص، متعهد، کارآزموده و کاردان استفاده شود.

از سیستم های لوله کشی برای مواردی چون گرمایش و سرمایش و آب و فاضلاب و تامین نمودن آب گرم و سرد و سیستم های تصفیه ی آب و سیستم های درمانی استفاده می شود, لوله های سوخت گاز و آب باران و زهکشی سطحی و زیرزمینی از دیگر موارد استفاده در این سیستم می باشد. آب شهری در تصفیه شهر به وسیله ی پمپ و لوله کشی در دسترس ساختمان ها قرار می گیرد، سپس به وسیله لوله کشی سرد و گرم به داخل ساختمان و در فضاهایی از قبیل آشپزخانه، حمام و توالت و یا حیاط ساختمان انشعاب می شود. تاسیسات مکانیکی صنعتی شامل قطعاتی از قبیل: انتقال آب، فاضلاب، یا به طور کلی انواع مایعات، تصفیه آب و فاضلاب، تولید انرژی از حرکت سیال و … فلز از خواص یکنواخت دارا است چون تحت نظارت دقیق تولید می شود. طراحی نقشه های تاسیساتی ساختمان به صورت اصولی و دقیق نقش مهمی در انتخاب بهترین نوع سیستم تهویه و گرمایش و سرمایش یک ساختمان و در نتیجه بهینه سازی مصرف انرژی برای زندگی ساکنان آتی ساختمان و همچنین کاهش چشمگیر هزینه های ساخت ساختمان دارد.

دیدگاهتان را بنویسید