انواع تاسیسات ساختمان >بلاگ >اسکوجم

همچنین نصب غیراصولی تاسیسات ساختمان می باشد.لذا بسیار اهمیت دارد که در طراحی تاسیسات ساختمان اعم ازدوبخش تاسیساتی یعنی طراحی تاسیسات الکتریکی که بر کار های الکتریکی مانند روشنایی و تامین برق نظارت دارد و همچنین طراحی تاسیسات مکانیکی که شرح جزئیات آن ذکر شد از مهندسین باتجربه در زمینه طراحی تاسیسات ساختمان بهره ببریم و حتما رعایت الزامات و استانداردهای تدوین شده در طراحی تاسیسات را درنظر بگیریم و در انتها در مبحث نگهداری و نصب تاسیسات الکتریکی ساختمان و همچنین نگهداری و نصب تاسیسات مکانیکی از شرکت های معتبر در این زمینه بهره گیریم. تاسیسات مکانیکی هر ساختمان بخشهای مجزایی را شامل میشود که به شرح ذیل هستند: تهویه مطبوع، تجهیزات گرمایی و سرمایی، تجهیزات بهداشتی، تهویه مطبوع، آتش نشانی، طراحی و اجرای آسانسور، سیستمهای بخار و تاسیسات گازهای طبی. مهندسین برق، برای اجرای تاسیسات الکتریکی ابتدا نقشه های تاسیسات را از طریق معماران داخلی دریافت می کنند و سپس میزان برق مصرفی تجهیزات مختلف و مورد نیاز ساختمان و نحوه جایگیری وسایل داخل واحدها را بررسی کرده و پس از آن اقدام به طراحی و اجرای تاسیسات الکتریکی می کنند. در خیلی از مواقع ناظرین از نحوه برق کشی ایراد می گیرند و در همان لحظه برق کار موظف است ایرادهای جزئی را سریع تعمیر و برطرف کند.

یعنی همان بخش پنهانی که اهمیت زیادی داره و بعضا چالشهای زیادی رو هم در بازسازی ایجاد میکنه. تاسیسات الکتریکی همان تاسیسات برقی هستن که شامل روشنایی، تلفن، اعلام حریق و … در میان عناصر ساختاری مختلف ، تداخل های طراحی المان های مکانیکی، تاسیسات الکتریکی و لوله کشی(MEP) به طور مرسوم فرآیند طراحی را تحت تاثیر قرارداده است که شاید به دلیل فضاهای محدود برای سیستمهای MEP باشد .هدف این تحقیق گروه بندی المان های MEP، جهت تعیین اولویت آن ها از منظر زمان و هزینه در فرآیند رفع تداخل ها می باشد . استفاده از مدلسازی اطلاعات ساختمان تاثیر مثبت خود را در فرایند شناسایی و حل تداخل ها نیز نشان داده است . این بخش از ساختمان اگر به شیوه ای درست و اصولی در ساختمان راه اندازی شود و از تجهیزات مناسب و انرژی های تجدیدپذیر در آن استفاده گردد، مصرف انرژی به میزان قابل توجه کاهش یافته، در نتیجه هزینه های قبوض و یا تعمیر سیستم های تاسیساتی نیز کمتر خواهد شد. سیستم تاسیسات آب و دفع فاضلاب نیز از دیگر قسمت های مهم تاسیسات است که علاوه بر تامین آسایش ساکنین، وظیفه تامین سلامتی را نیز برعهده دارد. از سیستم های لوله کشی برای مواردی چون گرمایش و سرمایش و آب و فاضلاب و تامین نمودن آب گرم و سرد و سیستم های تصفیه ی آب و سیستم های درمانی استفاده می شود, لوله های سوخت گاز و آب باران و زهکشی سطحی و زیرزمینی از دیگر موارد استفاده در این سیستم می باشد.

اول از همه لازم هست بدونین که سیستم گازرسانی حتما باید مطابق با استاندارهای شرگت ملی گاز ایران باشه. هستن. همونطور که میدونین برق همه ساختمانها از شرکت برق تامین میشه و برای تامین گرما، روشنایی، لوازم برقی و .. به تاسیسات برقی نیاز داریم. اما نوع اتوماتیک اون به این صورت است که بعد از فعال شدن سنسورهای اطفاء حریق، آب به وسیله آبپاشهایی به محل حریق منتقل میشه. محل قرارگیری سیستمهای الکتریکی در دیوارها خیلی اهمیت داره. علاوه بر اون، ایمنی، محل کلید و پریزها، انشعابات و سیم پیچی مدارها هم بااهمیت هستن. از مدل های مبتنی بر BIM به صورت گسترده جهت برنامه ریزی ایمنی پروژه ها و کنترل زمان و هزینه ساخت بهره برداری می شود . گام چهارم : از یک مشاور با تجربه جهت ارائه پلان و جانمایی تجهیزات مبتنی بر تاسیسات ساختمان استفاده کنید. اگه ساختمان رو مثل بدن انسان در نظر بگیریم، احتمالا تاسیسات ساختمانی، مخصوصا تاسیسات مکانیکی رو میشه قلب اون فرض کرد. سرویس اضطراری دولتی اوکراین سپس گزارش داد که آتش سوزی در خارج از نیروگاه هسته ای رخ داده است، یکی از واحدهای برق در ایستگاه خاموش شده است.بعداً اداره دولتی موقعیت های اضطراری اوکراین اعلام کرد کرد که طبقات 3، 4 و 5 مجتمع آموزشی 5 طبقه نیروگاه اتمی در آتش سوخته است.اولگ کوریکوف، بازرس کل ایمنی هستهای و پرتوی اوکراین درمصاحبه شبکه تلویزیونی رادا توضیح داد که هفت تاسیسات هستهای، شش واحد نیرو و یک مرکز ذخیرهسازی هستهای در نیروگاه اتمی زاپروژیا وجود دارد.

در ادامه بهترین فروشگاه تاسیسات ساختمان شیراز را مشاهده خواهید کرد. در ادامه مهمترین این موارد رو به طور مفصل برای شما توضیح میدیم. در این سیستم، لوله کشی خیلی اهمیت داره. در ساختمانهای قدیمی سیستم گرمایشی به صورت شوفاژخانه بوده ولی امروزه به صورت پکیج یا گرمایش از کف وجود داره. تاسیسات آتش نشانی یا اطفاء حریق یکی دیگه از تاسیسات مکانیکی است که امروزه در اکثر ساختمانها برای حفظ سلامت جان و مال ساکنین اون در نظر گرفته میشه. چون اگه در معرض حرارت و گرما قرار بگیرن باعث آتش سوزی میشه. در دسترس بودن کلیدهای روشنایی ساختمان، بهطوریکه شخص مصرفکننده در تاریکی قرار نگیرد. در طراحی ساختمان دیگهای بخار، موتورخانهها و همه مواردی که به تولید گرما میانجامد باید در مکانی قرار گیرند که گرما را به حداقل برسانند. هر کدام از این دستهها خودشون شامل انواع مختلفی میشن که در ادامه با همه اونها آشنا میشیم.

دیدگاهتان را بنویسید