انواع تاسیسات ساختمانی

بدیهی است در یک سیستم ساخت صنعتی، توقع و انتظار این است که از سیستم های پیشرفته و نوین تاسیساتی نیز استفاده گردد در حالی که هزینه سرمایه گذاری اولیه زیاد این سیستم ها می تواند منجر به افزایش قیمت تمام شده ساختمان ها شود. همچنین لوله آب باران نیز به عنوان بخش مهمی از سیستم فاضلاب ساختمان باید جابجا می شد. گفتنی است در حال حاضر تاسیسات نیازمند توجه و یا بازنگری ویژه ای در حوزه ساخت و ساز می باشد ، چرا که متاسفانه در بیشتر موارد شاهد این مساله هستیم که بیشتر به جنبه سازه ساختمان توجه می شود و در مقابل مساله تاسیسات از کمترین میزان توجهی نیز برخوردار نیست، اما این عدم اهمیت در حالی رخ می دهد که کشور از لحاظ منابع انرژی با محدودیت های بی شماری مواجه است، از این رو انتظار می رود کلیه دست اندرکاران حوزه ساختمان ،در حفظ منافع ملی حساسیت بیشتری داشته باشند. تاسیسات نقش تاثیر گذاری را در صنعت ساختمان سازی ایفا می کند، اما این در حالی است که این مهم، در حوزه ساخت وساز کشور سال هاست که مغفول مانده، از این رو شاهد اتلاف بیش از اندازه انرژی در ساختمان ها هستیم.

جهت گیری و استقرار صحیح ساختمان، طراحی مطلوب، اجرای شایسته با مصالح مرغوب، به کارگیری تاسیسات ساختمانی مناسب و بهره گیری از انرژی های تجدیدپذیر از جمله سیستم های خورشیدی، از مواردی است که هر یک می تواند در کاهش میزان مصرف انرژی در ساختمان موثر باشد. بعنوان مثال هرساله با شروع فصل بهار سرویس کولر انجام میشود و تغییر وضعیت پکیج ها از حالت زمستانه به تابستانه تغییر میکنند. پر واضح است که با هوشمندسازی ساختمان ها، امکان کنترل بر مجموعه سیستم های تاسیساتی و بهره برداری تهیه از آنها با توجه به تغییر شرایط جوی طی روز و سال، امکان پذیر گشته است. هنگامی که انسان اولیه فهمید زندگی در غار منوط به تغییر شرایط محیط و به وجود آوردن شرایط لازم جهت زیستن است نطفه ساختمان را پی ریخت. لازم است که تاسیسات روشنایی و برق مشترک به شکل دوره ای همگی موارد مشترک در طبقات چک شوند و در صورت لازم سرویس و یا تعمیر گردند. سیم پیچی معمولاً بر اساس مقدار جریانی که حمل می کند تابلو توزیع برق تاسیسات الکتریکی دارای فیوز می باشد. 8- جوشکاری و ساپورت زدن برای فیکس کردن لوله پولیکاهایی که برای ورودی و خروجی لوله هایی که داخل جعبه فیوز آورده می شود.

البته یکی از مزیت های شغل تاسیسات این است که لزوما احتیاج به دفترکار ندارد. البته افرادی که در کاردانش و فنی و حرفه ای وارد می شوند، چون واحدهای عملی و کارورزی زیادی را می گذرانند، برای ورود به بازارکار آماده تر هستد و شاید سریع تر بتوانند کار پیدا کنند. برای آموزش حرفه ای در این شغل می توانید پس از گذراندن سال اول دبیرستان وارد شاخه کار و دانش (رشته های تاسیسات بهداشتی ساختمان، تاسیسات گرمایی ساختمان، تاسیسات گاز رسانی، تاسیسات حرارتی برودتی و تاسیسات تهویه مطبوع ساختمان) یا فنی و حرفه ای (رشته تاسیسات) شوید. در این مقاله قصد داریم به چند نکته ساده اما حیاتی نگاهی بیاندازیم پس با فنی شو همراه باشید. محاسبه آب گرم مصرفی مورد نیاز: بویلرها در موتورخانه مرکزی آبگرم تولید شده را به داخل منبع کویلدار یا دو جداره انتقال می دهند و پس از تبادل حرارت با آب سرد ورودی به منابع مذکور، آب گرم مصرفی تامین شده توسط پمپ در داخل ساختمان به گردش در می آید.جهت محاسبه میزان آب گرم مصرفی مورد نیاز ساختمان، حداکثر مصرف آب گرم را در ضریب تقاضا ضرب نموده تا مقدار واقعی مصرف آب گرم بدست آید. با عنایت به رقابت های شدید اقتصادی در عرصه های بین المللی و این که محیط اقتصادی به تغیر خود ادامه می دهد، بازار ها کیفیت بهتر و بهتر محصول و خدمات را می طلبند و مشتریان حق انتخاب بیشتری می خواهند.

در نهایت از قدیم گفته اند که پیشگیری بهتر از درمان است. نگهداری تاسیسات ساختمان ها، برج ها و هتل ها از جمله موضوعاتیست که باید توسط یک شرکت معتبر صورت گیرد. با برنامه ریزی درست، صحیح، اصولی و از روی نقشه و با پیش بینی و آینده نگری عمر مفید ساختمان چندین برابر خواهد شد. انواع تاسیسات ساختمانی و دستگاه های مرتبط با انرژی گاز رسانی. استفاده از لوله های پلیمری برای فاضلاب و لوله های pvc برای عبور سیم های برق و روکش استاندارد، عایق بندی و … 1- کشیدن نقشه ساختمانی شامل سیستم های روشنائی، سیستم های صوتی، سوکت های برق، آنتن، تلفن، آیفون، اطفاء حریق،فن کوئیل ها، برق اضطراری و موتورخانه ساختمان. افزایش راندمان ماشین ها و سیستم های تاسیساتی، کاهش مصرف انرژی را در مقایسه با سیستم های قدیمی تر به همراه داشته است. از تمامی امکانات مزبور در حال حاضر در ساختمان های با اجرای سنتی و صنعتی می توان استفاده کرد. در طراحی ساختمانها باید ایمنی لازم در برابر آتش و به حداقل رساندن خطرات ناشی از گرما و دود در داخل ساختمان توجه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید