آشنایی با رشته مهندسی تاسیسات ساختمان · جدید 1400 -❤️ گهر

از طرف دیگر، در برخی دیگر از خانه ها از سیستم گرمایش از کف به جای شوفاژ استفاده می شود که در این صورت لازم است ابتدا در مورد طول عمر نصب و راه اندازی این سیستم در ساختمان مورد نظر خود سال کنید. به عنوان مثال، طول عمر پکیج یا آبگرمکن داخل خانه را بررسی کنید تا خیلی پیر و فرسوده نباشند. بخش هایی از ساختمان هاست که با توجه به تنوع اقلیم کشورمان در هر منطقه ای یکی از بخش های سرمایشی و گرمایشی نقش حیاطی را دارد. یکی از بزرگترین نگرانی ها در بیشتر خانه ها که بیشتر ساکنان ساختمان با آن مشکل دارند کمبود فشار آب در ساختمان است، به خصوص اگر آنها خانه هایی هستند که فشار آب برای آنها مسئله مهمی است. سلامت سیستم الکتریکی ساختمان در بیشتر تاسیساتی که در قسمت فوق ذکر شد، از جمله کارایی پکیج، کولر آبی و کولر گازی مشهود است. گرمایش از کف امروزه در بسیاری از منازل اجرا میگردد و به همین دلیل نیاز است تا در مراحل انجام تاسیسات ساختمان به آن توجه کافی گردد. با توجه به وفور و در دسترس بودن گاز در سراسر کشورمان، امروزه اکثر سازه ها مجهز به سیستم گازرسانی در تاسیسات ساختمان می باشند.

بخش تأسیسات مکانیکی که به طورکلی در دو حوزه تأسیسات سرمایشی و تأسیسات گرمایشی خلاصه می گردد، طیف وسیعی از انواع تجهیزات را شامل می گردد، در حوزه بخش تأسیسات سرمایشی، سرمایش ساختمان ها از طریق سیستم های سرمایشی چیلرها، پکیج های مستقل، اسپیلت و … برای اطمینان از سلامت دستگاه، حتی می توانید آخرین زمان سرویس دهی پکیج، مدل و سال تولید و حتی مصرف آن را از فروشنده سال کنید. اطلاعات مشخص شده روی نقشه ها را دنبال کنید. زیر آنها را خط بکشید یا آنها را با یک شعبده برجسته کنید و سپس بررسی کنید. توجه کنید که رول لوله به صورت مستقیم روی کف ساختمان نباشد. مورد بعدی که باید در یک ساختمان به آن توجه کنید این است که ببینید سیستم گرمایش ساختمان چگونه آب گرم تولید می کند. زیرا گاهی اوقات صدای پمپ آب به قدری بلند است که دیگر راحتی برای ساکنان ساختمان باقی نمی ماند. اکنون در برخی موارد مشاهده شده است که از پمپ آب خانگی برای تأمین فشار آب مورد نیاز در خانه استفاده شده است، اما مسئله ای که در این مرحله اهمیت دارد صدای پمپ آب و مصرف برق آن است.

در این ساختمان لوله کشی فاضلاب و آب ساختمان به صورت کف خواب بوده و کارفرمای پروژه درخواست استفاده از رادیاتور را داشته اند. فردی که معماری ساختمان را انجام میدهد بایستی کارشناس باشد تا سودمندترین نقشه را برای اجرای تأسیسات درساختمان طراحی کند. در طراحی تأسیسات مکانیکی، ملاحظات مربوط به سازه و معماری ساختمان، نقش مهمی را ایفا می کند؛ چنانکه هماهنگی مهندسان مکانیک با مهندسین عمران و معمار ساختمان، از ابتدای پروژه، لازمه طراحی اصولی و بی عیب و نقص تأسیسات مکانیکی ساختمان می باشد. هر یک از خدمات مربوط به تاسیسات فنی ساختمان انجام میشود باعث شده تا یک ساختمان بتواند به حیات خود ادامه دهد و یکی از نیازهای اصلی آن میباشد؛ به همین دلیل امروزه شرکتهای فنی ایجاد شده اند تا خدمات تاسیسات فنی ساختمان ارائه دهند تا نیازهای اصلی هر ساختمان را از نظر فنی تامین نمایند. مقاله بازسازی لوله کشی فاضلاب ساختمان را بخوانید تا اطلاعات بیشتری در این خصوص بدست آورید.

در این مقاله به بیان چک لیستی از مهمترین نکات اجرایی ساختمان در بخش تاسیسات مکانیکی برای طراحان، مهندسان تاسیساتی و سازندگان پروژه های ساختمانی پرداخته ایم. میزان توجه به این نکات در طراحی و ساخت پروژه های ساختمانی می تواند بیانگر تفاوت یک ساختمان لوکس با ساختمان های معمولی باشد. باعث افزایش بازده انرژی و همچنین اتلاف انرژی به میزان قابل توجهی می شوند. دقت در اجرای صحیح تاسیسات ساختمانی باعث افزایش دوام و عمر ساختمان بوده و در تعدیل مصرف انرژی نقش بسزایی دارد. در بخش تأسیسات الکتریکی سیستم های روشنایی، اعلام حریق، آسانسورها و بالابرهای برقی و غیره لازم است تا ضمن طراحی مناسب و متناسب با نوع کاربری ساختمان، در زمان اجرای طراحی صورت گرفته علاوه بر دقت در اجرا از مصالح، مواد و تجهیزات استاندارد استفاده گردد. هر چه قدر در اجرا و انتخاب نوع این تاسیسات؛ دقت بیشتری صورت بگیرد، عمر این تاسیسات هم بیشتر خواهد بود و در نتیجه آن عمر مفید ساختمان هم افزایش پیدا خواهد کرد. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند. سیستم حفاظت ساختمان در برابر آتش سوزی را اطفای حریق گویند و به جهت انجام این عمل ابزار و تجهیزات متفاوتی از قبیل وسایل آتش نشانی قابل حمل، سیستم های ایستگاه لوله و شلنگ و قرقره، آب فشان های خودکار، سیستم کف کننده، سیستم های گازی و مواد شیمیایی خشک وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید