آشنایی با تاسیسات ساختمان + نکات مرتبط با نصب انواع تاسیسات – دیباروز

دانشجویان این حوزه در طول دوره، طراحی، محاسبه، پیاده سازی، نگهداری، امکانات بهداشتی، امکانات گرمایش، تأسیسات تأمین گاز برای ساختمانهای مسکونی، راه اندازی، تعمیر و نگهداری و تعمیر واحدهای داخلی و تجاری تبرید، نقشه برداری و … طراحی، پیاده سازی، نصب و تعمیر تاسیسات بهداشتی، حرارتی، برودتی، فاضلاب، تهویه مطبوع و گازرسانی ساختمان های مختلف از وظایف متخصصان تاسیسات هستش. می باشد. تاسیسات مکانیکی ساختمان شامل تاسیسات بهداشتی، (آبرسانی و فاضلاب)، تهویه مطبوع (سرمایش، گرمایش، تعویض هوا و اگزاست) و همچنین تاسیساتی مانند استخر، سونا، جکوزی و … با توجه به وفور و در دسترس بودن گاز در سراسر کشورمان، امروزه اکثر سازه ها مجهز به سیستم گازرسانی در تاسیسات ساختمان می باشند. تاسیسات مکانیکی در واقع سیستم های مهندسی شده ای هستند که به منظور تامین آسایش بشر طراحی شده اند و جزء جدایی ناپذیر ساختمان به شمار میروند که افراد به صورت روزمره با آن در ارتباط می باشند. همچنین این سیستم ها می بایستی با سیستم ساختاری ساختمان هماهنگ باشند که این امر مستلزم دانش و تخصص مهندسان و معماران حرفه ای ساختمان است . همچنین کابل کوآکسال تصویر بهتری از تلویزیون میدهد. نقش تأسیسات مکانیکی به عنوان بخشی از ساختمانهایی که مردم هر روز با آن ارتباط برقرار میکنند، بی تردید مهم است.

با بیشتر شدن مردم نیاز به آپارتمان و فروشگاه بیشتر و به عبارت دیگر ساخت و ساز و اجرای تاسیسات مکانیکی ساختمان جدید بیشتر می شود. در چند سال اخیرتمام ساختمان ها باید به عنوان ساختمان های کم مصرف، طراحی و ساخته شوند که با استفاده از انرژی های تجدید پذیر، سیستم های ذخیره سازی و عایق های بهبود یافته این امر امکان پذیر می شود.این امر باعث افزایش بهینه سازی ساختمان و از همه مهم تر بهینه سازی تاسیسات میگردد.تاسیسات ساختمان به قسمت های مختلف مانند طراحی و نقشه کشی طبق استانداردها، سیستم های سرمایش، گرمایش، آبرسانی، گازرسانی، فاضلاب، اطفای حریق و… استفاده از تجهیزات مکانیکی به کار رفته در ساختمان ها و اجرای تاسیسات مکانیکی می تواند نقش قابل توجهی را در افزایش بهبود سطح زندگی افراد داشته باشد. ساختمان هایی که با این سازه ساخته می شوند در مقابل عوامل مختلف نظیر انفجار بسیار مقاوم هستند. تاسیسات الکتریکی ساختمان یکی از مهمترین و واضح ترین تاسیسات یک ساختمان هستند که در صورت نبود و یا خرابی در این سیستم زندگی بشر مورد اخلال قرار میگیرد. که ما با تدبیر بالا با کیفیت ترین خدمات اجرای تاسیسات مکانیکی ساختمان را به مشتریان خود ارائه دهد.

اگر به دنبال راه اندازی مشاغل مهندسی تاسیسات مکانیکی ساختمان خود هستید ، چندین گزینه با سرمایه کم وجود دارد که می توانید انتخاب کنید. سیستم تهویه در اجرای تاسیسات مکانیکی را می توان به سه روش طبیعی و مکانیکی و یا مخلوط انجام داد. مواردی که مربوط به دکوراسیون داخلی ساختمان است با هزینههای به مراتب کمتر، میتوان به دلخواه تغییر داد اما اگر تهویه و فاضلاب یک ساختمان مشکل داشته باشد، به دلیل این که این تاسیسات در دل یک ساختمان است، تعمیر و یا تغییر آن هزینه هنگفتی دارد. هدف از اجرای سیستم تهویه ی مطبوع در تنظیم دمای داخلی و تنظیم رطوبت داخلی و حفظ کیفیت هوای داخلی ساختمان است. مهم است که اعتبار خود را نیز در وضعیت خوبی حفظ کنید. هر سرمایه گذاری در تجارت واجرای تاسیسات مکانیکی ساختمان خود مراحلی دارد ، چه در فرایندها ، ابزارها و چه در افراد. لزوم توجه به تاسیسات مکانیکی ساختمان در کنار توجه به میلگرد و آهنی که در سازه به کار رفته، قابل اهمیت است.

یک تاسیساتی ماهر میتونه در بخش تاسیسات شرکت ها و سازمان های مختلف، کارخانجات صنعتی، شرکت های ساختمان سازی و … سیستم های برق و لوله کشی از بخش های مهم اجرای تاسیسات مکانیکی هستند که دارای زیر شاخه های متفاوتی می باشند. به این صورت که کیفیت هوای داخلی را می توان از طریق ورود هوای تازه به ساختمان و خارج کردن هوای پایدار و فیلتراسیون به صورت ثابت نگه داشت. و دمای داخلی را نیز می توان با استفاده از سیستم های گرمایشی با خنک کاری تنظیم نمود. آب سرد تولید شده در چیلر وارد لوله های هواساز و فن کویل می شود و سرمایش در محیط ایجاد می شود. پیشگامان ساختمان : در ایران سرمایش ساختمان ها غالبا به وسیله کولرهای آبی تامین می شود. پس از ترسیم نقشه تاسیساتی این طرح در اختیار افراد حرفه ای و تکنسین ها قرار گرفته و با توجه به بودجه مورد نظر، مصالح و تجهیزات تهیه و خریداری شده و در محیط قرار می گیرند. قابلیت شکل پذیری از ویژگی های بارز مصالح فلزی است که دلیل شده در برابر تنش، ضربه و نیروی دینامیکی از آستانه تحمل بالایی برخوردار باشند.

دیدگاهتان را بنویسید