آشنایی با انواع رشته تاسیسات

فارغ التحصیلان رشته های تاسیسات میتونن از طریق آزمون سراسری در مقطع کاردانی و کارشناسی در دانشکده های فنی و حرفه ای دولتی ادامه تحصیل بدن. به همین دلیل افرادی که مهارتهای لازم رو در بخش هــای مختلف این رشته بدست میارن بازار کار خوب و مناسبی در کل ایران مخصوصاً در کارخانجات صنعتی، کارگاه های صنعتی و کارگاه های ساختمان سازی کلیه شهرها و روستاها و ادارات دولتی و برج های مسکونی و غیره وجود داره. این رشته تنها چند واحد کارگاهی با رشته برق صنعتی تفاوت دارد. هوشمندسازی منازل و ساختمانها در بسیاری از کشورهای صنعتی به امری عادی تبدیل شده است و در ایران نیز با گذشت زمان یادگیری و درک مزایای آن به استفاده آنها روی خواهند آورد. اگر تجربه و سرمایه لازم را دارید، میتوانید به صورت مستقل کار کنید که مزایای بیشتری نسبت به کارمندی دارد. استخدام متخصصان این رشته در کشور آمریکا طی یک دهه گذشته (۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰) رشد ۲۶ درصدی داشته است که نسبت به سایر مشاغل ۱۲ درصد بیشتر است! همانطور که متوجه شدید رشته تاسیسات یک رشته کاملا فنی است و برای علاقهمندان به این دسته مشاغل جذابیت دارد. همچنین جالب است بدانید این شغل جز پردرامدترین مشاغل بسیاری از کشورها از جمله آمریکاست.

فرصتهای شغلی بسیاری برای این رشته در بازار کار وجود دارد. در این میان، به کارگیری تاسیسات در طراحی و اجرای ساختمان سازی، صنایع یا مکانهای تجاری اهمیت بسیاری دارد و شناخت این رشته برای کلیه دستاندرکاران تاسیسات ساختمانی مهم و ضروری است. با بیشتر شدن جمعیت، نیاز به ساختمان سازی و تعمیر تاسیسات ساختمانهای قدیمی موجب فراهم شدن بستر خوب و آینده شغلی مناسبی برای این رشته شدهاند. این مساله باعث شده در مقایسه با تجهیزات قدیمی بازده بالاتری داشته باشند و به میزان قابلتوجهی مصرف انرژی کاهش یابد. به مرور زمان سیستمهای جدیدتر جایگزین سیستمهای قبلی میشوند و کمبود متخصص در این زمینه میتواند مشکلساز باشد. بررسی و اجرای سیستمهای صوتی، تلفن، شبکه، آنتن مرکزی و … وضعیت ساکنان ساختمان شامل بررسی نوع فعالیت ساکنان، تعداد افراد سیگاری، مدت اقامت ساکنان، تراکم جمعیت و سن و جنس خواهد شد. اما به هر حال هر کدام از این تاسیسات خودشان از زیرمجموعههایی تشکیل شدهاند که در ادامه بررسی میکنیم.

مجموعه فعالیت هایی لازم به اجراست که به طور مشخص به منظور حفظ و نگهداری هر یک از تجهیزات، تاسیسات و دستگاه ها در حد استاندارد با هزینه قابل قبول و با هدف بالا بردن عمر مفید و جلوگیری از خرابی ناگهانی آنها انجام می گیرد و با این کار قابلیت اطمینان و در دسترس بودن آنها را افزایش می دهد. دارد. لذا مهمترین نکته رعایت اصول ایمنی در هنگام کار است تا از بروز حادثه و صدمه دیدن افراد جلوگیری شود. از جمله مهمترین بخشهای تاسیسات ساختمان، مربوط به برق، تاسیسات مکانیکی، لولهکشی و یک سری موارد دیگر میشود که در صورت داشتن سوالات بیشتر در این مورد، میتوانید با ما تماس بگیرید. تاسیسات ساختمانی در مجموع سیستم های بکار رفته در ساختمان و همچنین نحوه ی صحیح اجرای آنها در ساختمان می باشند. برای آشنایی با نحوه طراحی و انتخاب سیستم های مناسب تهویه مطبوع در بیمارستان ابتدا بایستی با مبانی طرح آشنا شویم. HVAC، بخش مهمی از تاسیسات مکانیکی ساختمان های مسکونی مانند خانه ها، آپارتمان ها، هتل ها و تاسیسات ساختمان های اداری بزرگ و کوچک مانند برج ها و مجتمع های مسکونی و بیمارستان ها است.

• جهت تحصیل میتوانید پس از سال اول دبیرستان وارد شاخه کار و دانش (رشتههای تاسیسات بهداشتی ساختمان، تاسیسات گرمایی، گازرسانی، حرارتی برودتی یا تهویه مطبوع ساختمان) شوید. شما به عنوان یک کارشناس تاسیسات ماهر میتوانید در بخش تاسیسات شرکتها یا سازمانها، کارخانههای صنعتی، شرکتهای ساختمان سازی شروع به کار کنید. همانطور که میدونین روند ساختمان سازی همیشه وجود داره و همیشه هم ادارات و ساختمان ها به نصب و تعمیر انواع تاسیسات فنی نیاز دارن. فضای باز ساختمان باید به تجهیزات و سطوحی جهت فوریت های پزشکی، آب، تلفن و برق اضطراری مجهز باشند. کاربرد آسانسورها برای تخلیه در مواقع اضطراری آتش سوزی در ساختمان های بین المللی . تامین سرمایش و گرمایش مورد نیاز ساختمان، فراهم نمودن آب آشامیدنی سالم، نور و روشنایی، ضرورت تهویه مناسب، مقابله با خطرات احتمالی مانند آتش سوزی و زلزله، دفع فاضلاب و … این مساله به ویژه هنگامی پیچیده است که سایر عناصر رفتار زیست محیطی مانند افزایش حرارت خورشید، تهویه طبیعی، جرم حرارتی و… هوارسان: کارایی هوارسانها مانند فن کویل است، با این تفاوت که هوارسان را برای محیطهای خیلی بزرگتر با حجم هوای ورودی بسیار بیشتر افراد استفاده مینمایند. همچنین سیستم های کنترل هوا دارای سه جزءاصلی که شامل: منبع هوای گرم یا خنک، ابزار توزیع هوا(جهت گرم کردن یا خنک کردن) هوای اتاق ها و کنترل جهت تنظیم ترموسستات در سیستم های گرمایشی و سرمایشی می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید