آشنایی با انواع تاسیسات ساختمانی و انواع تاسیسات

به غیر از انتخاب و تهیه لیست تاسیسات ساختمانی در بخش الکترونیکی، نحوه اجرای این بخش هم اهمیت بسیار بالایی دارد و باید به بهترین شکل مسائل ایمنی رعایت شود. معمولا همان ابتدای کار کلید خوردن یک ساختمان، مسائل ایمنی و استاندارد نصب و راهاندازی آن از طریق اداره گاز انجام میشود. انرژی گرمایی از بدنه گرم ساطع شده و از طریق فضای واسطه منتقل شده و جذب بدنه سردتر می شود . چه بسا از کولرهای گازی علاوه بر اینکه در تابستان استفاده می شود، از سیستم گرمایشی آنها نیز بعضا برای گرم کردن فضای ساختمان کمک گرفته میشود. است. این تاسیسات مکانیکی مربوط به صنعت ساختمانی است و ساختمانها باید آنها را دارا باشد. زیرا محاسبه دقیق و اجرای این تاسیسات باید زیر نظر کارشناسان و مهندسین اتفاق بیفتد. به همین دلیل است که اگر برای این بخش از ساختمان سازی، هزینه بالایی در نظر گرفته شود، غیر منطقی نیست. وقتی شما شروع به ساختمان سازی می کنید باید 3 مرحله را تا انتهای کار در نظر بگیرید. توجه به جنس لوله بسیار مهم است، زیرا باید طوری انتخاب گردد که کمترین خوردگی به وجود بیاید. بعبارتی توجه و رسیدگی در زمان درست و بهنگام میتواند از خیلی هزینه های مازاد جلوگیری کند.

البته شرط اصلی، اجرای درست تاسیسات ساختمانی و هماهنگی آن با سیستم ساختاری ساختمان است. البته برخی دیگر، تاسیسات را به سه دسته تاسیسات مکانیکی، الکتریکی و سیستم تهویه مطبوع تقسیم میکنند. حال که با تاسیسات ساختمانی آشنا شدیم و تاسیسات مکانیکی یک ساختمان مسکونی را به شما معرفی کردیم، نوبت به بررسی مراحل بازسازی تاسیسات مکانیکی ساختمان می رسد. اگر نمی دانید چگونه می توان تاسیسات مکانیکی یک ساختمان را بازسازی کرد، با ما همراه باشید، چون قصد داریم ابتدا تاسیسات مکانیکی ساختمان را به شما معرفی کرده و پس از آن مراحل بازسازی تاسیسات مکانیکی خانه را توضیح می دهیم و در نهایت یک نمونه واقعی از بازسازی تاسیسات مکانیکی ساختمان را برای شما شرح می دهیم. تاسیسات مکانیکی ساختمان به مرور زمان فرسوده می شود، به عنوان مثال ممکن است لوله کشی آب ساختمان با لوله های فلزی بوده و اکنون پس از گذشت چندین سال لوله ها همگی زنگ زده اند و حتی نشتی های ریز و درشت در لوله ها و اتصالات دیده می شود. تاسیسات گرمایشی ساختمان به مرور زمان تغییرات زیادی داشته است، در گذشته های دور از انواع بخاری های نفتی و برقی برای تامین گرمایش خانه استفاده می شد و کم کم پای بخاری های گازسوز و شومینه به میان آمد.

پیشگامان ساختمان : مطلب زیر یک مرور کلی از برخی از محبوب ترین سیستم های اتوماسیون خانگی در بازار است. اما پس از آن نیز الزامی است که ساکنین ساختمان و بالاخص مدیر ساختمان مراقب لوله های گاز و سلامت آنها باشد و در صورت مشاهده مشکل مراتب را در جریان گذاشته و مشکل را سریعا حل کند. بعد از اجرای هر سیستم تاسیساتی به طور آزمایشی آنها را امتحان کنید تا عیب و نقص خود را نشان دهد. به طور کلی تاسیسات در ساختمان به دو دسته بزرگ تاسیسات الکتریکی و تاسیسات مکانیکی تقسیم بندی می شود که ما در این مطلب بیشتر بر روی تاسیسات مکانیکی ساختمان تمرکز داریم. در برخی ساختمان ها بر اساس متراژ یا بر اساس تعداد افراد هر خانواده این تقسیم بندی انجام می شود که مشکلات فراوان خود را دارد. در ساختمان هایی که تعداد واحدها زیاد است و پیش بینی میشود که رفت و آمد ساکنین نیز بالاست استفاده از آسانسوری با ظرفیت مناسب مهم است. با توجه به ارائه نکات تجربی و عملی مولف در حین بیان مطالب، به احتمال زیاد استفاده و مطالعه این مجموعه برای اکثر افراد مورد اشاره مفید و ثمربخش خواهد بود.

زیاد و پرهزینه برای ساختمان وجود نخواهد داشت. یعنی فقط نباید به مرغوبیت تاسیسات در زمان اجرا توجه کرد، بلکه هر نوع سیستمی برای انکه بتواند به نحو احسن به کار خود ادامه دهد، حتما نیاز به مراقبت و سرویس خواهد داشت. اما امروزه با توجه به مزیت های بیشماری که در سیستم های گرمایشی حرارت مرکزی مشاهده شده است، اکثر ساختمان ها به پکیج و یا موتورخانه مجهز شده اند. یا اینکه سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمان بنا به دلایل مختلف، دیگر کارایی گذشته خود را ندارد و با مشکلاتی همچون گیر کردن لوله ها و حتی بالا زدن چاه فاضلاب در ساختمان روبرو شده است. داستان تغییر و تحولات در تاسیسات سرمایشی ساختمان ها نیز همانند تاسیسات گرمایشی کاملاً مشهود است، به شکلی که اگر در گذشته از پنکه و کولرهای آبی کوچک برای خنک کردن فضای خانه ها استفاده می شد، امروزه تجهیزاتی از جمله کولرهای گازی، فن کوئل ها و چیلرها جای وسیله های قدیمی سرمایشی را گرفته اند.

دیدگاهتان را بنویسید