آشنایی با انواع تاسیسات ساختمانی و انواع تاسیسات

طراحی محاسبه و نحوه لوله کشی سیستم گاز رسانی ساختمان باید طبق استاندارد شرکت ملی گاز ایران باشد.مقدار مصرف گاز ساختمان های مسکونی و تجاری و همچنین طول لوله کشی کم بوده و لوله کشی گاز با شار 178 میلی متر ستون آب معادل 25/0 استفاده می شود .ساختمان های مسکونی ،تجاری با لوله کشی زیاد و مصرف گاز تا120 متر مکعب در ساعت فشار 14/0 کیلوگرم بر سانتی متر مربع معادل psi2 و تاسیسات صنعتی فشار تا 2/4 کیلوگرم بر سانتی متر مربع 60psi استفاده می شود . طراحی، محاسبه و اجرای این سیستم الزامیست که طبق استاندارد شرکت ملی گاز ایران انجام گیرد و بعد از اجرا به تایید نهایی کارشناس اداره گاز نیازمند است. برای اینکه تاسیسات الکتریکی نیاز به دقت بالایی در نصب و اجرا دارد باید توسط مهندس تاسیسات برقی صورت گیرد. مجموعه فعالیت هایی لازم به اجراست که به طور مشخص به منظور حفظ و نگهداری هر یک از تجهیزات، تاسیسات و دستگاه ها در حد استاندارد با هزینه قابل قبول و با هدف بالا بردن عمر مفید و جلوگیری از خرابی ناگهانی آنها انجام می گیرد و با این کار قابلیت اطمینان و در دسترس بودن آنها را افزایش می دهد. تعمیرات شامل مجموعه فعالیت هایی است که بر روی یک سیستم یا وسیله ای که دچار خرابی یا از کارافتادگی گردیده، انجام می شود تا آن را به حالت آماده و قابل بهره برداری بازگرداند و در جهت انجام وظیفه ای که به آن محول گردیده است، آماده سازد.

سیستم حفاظت ساختمان در برابر آتش سوزی را اطفای حریق گویند و به جهت انجام این عمل ابزار و تجهیزات متفاوتی از قبیل وسایل آتش نشانی قابل حمل، سیستم های ایستگاه لوله و شلنگ و قرقره، آب فشان های خودکار، سیستم کف کننده، سیستم های گازی و مواد شیمیایی خشک وجود دارد. شیب بندی لوله فاضلاب, آب بندی , بین لوله اتصالات و بست کاری و ساپورت بندی از اهم مواردی است که یک لوله کش فاضلاب باید دقت لازم را داشته باشد. تاسیسات ساختمانی یکی از مهمترین و کلیدی ترین قسمتها در هر ساختمان است، تاسیسات ساختمانی به معنای استفاده بهینه از کلیه امکانات نصب و مهندسی است. اجرایی کردن صحیح تاسیسات ساختمان اطمینان بسیارخوبی است، تا دوام و ماندگاری ساختمان بیشتر گردد. عواملی که در طراحی تاسیسات ساختمانی از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند، به ویژه امکانات مکانیکی عبارتند ازشرایط معماری ساختمان، شرایط آب و هوایی محل ساخت، فیزیک و نحوه ساخت ساختمان. اگر تاسیسات ساختمانی از کیفیت و عملکرد مطلوبی برخوردار باشد، دیگر نیازی به بازسازی اولیه نیست.

بسیاری از کارهای روزمره اعم از شستشوی البسه و ظروف، استحمام، آشپزی و دیگر کارهای روزمره نیاز مبرم و اساسی به آب بهداشتی و تمیز دارا می باشد. از طرف دیگر، در برخی دیگر از خانه ها از سیستم گرمایش از کف به جای شوفاژ استفاده می شود که در این صورت لازم است ابتدا در مورد طول عمر نصب و راه اندازی این سیستم در ساختمان مورد نظر خود سال کنید. از طرفی دیگر میتوانیم اینطور بگوییم که اگر تاسیسات ساختمان به درستی طراحی و اجرا نشوند ایمنی ساختمان با مشکل مواجه میشود و جان و مال ساکنین به خطر میافتد. لازم به ذکر است که اگر نمودارهای موجود به درستی تفسیر نشوند، کل کار شما زیر سوال می رود. وسایل و تجهیزاتی که روزانه مورد استفاده قرار می دهیم از یک منبع تغذیه و یک نوع مصرف سوخت به منظور عملکرد و روشن شدن بهره می گیرند. اکنون در برخی موارد مشاهده شده است که از پمپ آب خانگی برای تأمین فشار آب مورد نیاز در خانه استفاده شده است، اما مسئله ای که در این مرحله اهمیت دارد صدای پمپ آب و مصرف برق آن است. با توجه به گستردگی نوع سازه های ساختمانی لازم است که تمامی فاکتورهای تاثیرگذار در بار حرارتی ساختمان را محاسبه و در نظر داشت، به این ترتیب می توان بیشترین صرفه جویی را در مصرف سوخت ها و در نتیجه کاهش آلودگی های زیست محیطی داشت.

باعث افزایش بازده انرژی و همچنین اتلاف انرژی به میزان قابل توجهی می شوند. اجرای صحیح تاسیسات ساختمان تضمین خوبی برای افزایش عمر مفید ساختمان است. نگهداری موتورخانه عبارت است از سعی در حفظ سلامت تجهیزات هر موتورخانه ، حذف و یا کاهش خرابی های ناخواسته ، افزایش عمر مفید دستگاه ها بوسیله یک برنامه منظم تعمیرات و نگهداری که توسط افراد متخصص در زمینه تاسیسات مکانیکی و الکتریکی ساختمان اجرا میگردند. تاسیسات ساختمانی به دو دسته کلی تاسیسات مکانیکی و تاسیسات الکتریکی تقسیم می شود. به کارگیری صحیح و بهینه تاسیسات ساختمانی این آرامش خیال را برای شما فراهم می کند. برای ممانعت ازورود آن به قسمتهای داخلی ساختمان باید از تله، سیفون یا آببندهای مختلف در دون اتصالات لولهها استفاده گردد. بیمه تاسیسات سعی دارد با مجموعه فعالیت ها و اقدامات به منظور نگهداری تجهیزات، تاسیسات و دستگاه ها در سطح استاندارد بپردازد. بیمه تاسیسات سعی در اجرای بنیادی این امر و هماهنگ سازی این امر مهم صنعتی با هوش مصنوعی دارد. بیمه تاسیسات با اتکا به تخصص و نیروی انسانی سازمان یافته سعی در تحقق پیشرفت صنایع تاسیسات در ساختمانها دارد.

دیدگاهتان را بنویسید